Čaute,
kto by mi vedel poradiť? Máme suseda, ktorého šírka pozemku je 13 m a je z oboch strán obkolesený našimi pozemkami.
Naše pozemky sú oplotené a na jednom plánujeme stavať.
Je reálne možné, aby sused si na svojom úzkom pozemku postavil dom, tak aby to spĺňalo všetky stavebné normy?
Nemal by dodržať minimálne 2m z každej strany od plotu? A 7 metrov od nášho plánovaného domu?
Dá sa vôbec nejaký dom na jeho pozemku postaviť?
@nancy777 13m - 2m z kazdej strany je stale peknych 9m na dom. Neviem, kde planujete Vas dom, Vy si mozte postavit, co Vam stavebny urad povoli. Ale je spravne a preziarave, ze uvazujete nad tym, do akych rieseni dotacite suseda, ked mu tam pripravite moc stiesnene podmienky.
@nancy777 áno na 13m širokom pozemku je možné stavať (za predpokladu, že to dovolujú ostatné právne okolnosti) a platia odstupy ako si uviedla. Ale platí to aj opačne vy musíte dodržať 2m od hranice a 7 metrov od jeho domu. Plánuje výstavbu aj on? Koordinujte to už počas prípravy projektov. Navzájom ste si účastníkmi stavebného konania a obaja si navzájom môžete namietať umiestnenie stavby.
@nancy777
Nie, 7 metrov musí byť medzi oknami z obytných miestností ... Takže ak jeden z domov nebude mať na tej strane okná z obytných miestností, musí dodržať len 2 metrovú hranicu od Vášho a susedovho pozemku.
Ako už bolo napísané, ostanu mu 9 metrov čo je úplne slušné na dom ... Hlavne ak spraví napríklad L kový bungalov, potom možno vo vnútri dodrží aj tú 7 metrovú hranicu, tj 5m od plota od ktorého vy budete 2m ...
A ešte teda jedna vec, ak mu na úrade uznajú stiesnené podmienky, môžu mu dovoliť stavať 1 meter od hranice, tj od plota ... Takže kľudne sa môže stať, že tam bude mať 11 metrov širokú stavbu ...
@virnik27 Zákon to takto nedefinuje, že "pod 10 metrov" ...
Takže je to na jednotlivých stavebných úradoch ... Niekde ti ich neuznajú ani pri 9 metroch, inde to zoberú aj pri 15 tich ... Záleží od úradníčky, či kontaktoch, či iných okolnostiach :)
Najprv uvediem ustanovenia § 6 vyhlášky č. 532/2002 Z.z.:
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
Z odseku 5 vyplýva, že požiadavka 2m od hranice resp. 4 m medzi domami sa nemusí dodržať, pokiaľ sa v projektovej dokumentácii preukáže splnenie požiadaviek podľa odseku 1, čo znamená hlavne preukázať splnenie požiarnej bezpečnosti a požiadaviek na denné osvetlenie a preslnenie. Na úzkych pozemkoch sa bežne povoľujú domy aj s odsupom iba 1m od hranice pozemku.