Zdravím,
Vlastním pozemok široký 7,6 m dĺžka cez 120 m. Na bokoch sú 2 susedné pozemky Jeden ma šírku do 5 m druhy cez 16 m, všetko môj aj susediace pozemky sú pole. Jeden pozemok ma cez 50 majiteľov a druhý okolo 16 majiteľov. Chcel by som zrealizovať stavbu na mojom pozemku, na stavebnom úrade som bol ale k odstupovým vzdialenostiam sa mi pani nevyjadrila. Na nete som sa dočítal že ak chcem isť bližšie ako 2 metre k susednému pozemku potrebujem povolenie majiteľov vedľajšieho pozemku. Je to pravda? Potrebujem povolenie od všetkých majiteľov susedných pozemkov aj keď tam majú akúkoľvek zanedbateľnú čiastku?
Za odpovede vopred ďakujem .
@gabriel94 dajte hlavy dokopy a spojte pozemky. po boku si urobte prístupovú cestu. tak som to radil jednému, a ostal mu hádam 300m dlhý pozemok lebo špekuloval... ináč ak tam mal napr. 300x5m t.j. 1500m2 x 100euro = prišiel o 150tis. lebo si zahatal pozemok ...
V konaní sa môžu vyjadriť všetci účastníci, obosiela ich SU alebo konanie rieši ohlaskou vyvesenou na miestnom úrade. Súhlas so stavbou mimo zákonom povolených hraníc i keby sa ti podarilo zohnať od každého (co asi technický nedáš) nemusí úrad vôbec akceptovať. Presne info ci a za akých podmienok ti dovolia stavať dostaneš na miestnom úrade, nie tu.
Suhlas od vlastnikov susedních parciel nepotrebujes. Budu mat moznost vyjadrit sa, ked prebehne konanie. Ziadne podpisy od nich niesu potrebne. Druha vec je, ci sa tam nieco postavit da. A ci to schvali SU.
@gabriel94 Takýto pozemok, najmä ak je to v súčasnosti pole a vedľajší pozemok má tiež iba 5 m, nie je vhodný na výstavbu. Vôbec by som sa nečudoval, keby ti stav. úrad nepovolil výstavbu RD.
Východisko vidím v tom, že spojíte viac parciel a rozparcelujete ich na stavebné pozemky s tým, že vybudujete prístupovú cestu pre všetky novovzniknuté pozemky. My sme kúpili taký pozemok - pôvodní vlastníci rolí sa spojili a vytvorili na pôvodný poliach novú ulicu. Prikladám obrázok, z ktorého vidno pôvodné lány - 6 dlhých slížov, aj nové parcely, ktoré na nich vznikli.
Ale hlavné slovo má stav. úrad a obec. Ich sa musíš opýtať, či sa tam dá stavať a ak áno, za akých podmienok. Tu ti to nikto nepovie.
Vyzera to na stiesnene podmienky, vtedy sa odstupy nemusia dodrziavat, ale ako Ti pisu ini - ved to je maximalen na postavenie radovych domov. Vyzera to na nejaku ornu podu, alebo byvale zahumienky, ktovie si sa na tom da vôbec stavat. Vsetko si treba zistit na SU. A @standa1981 Ti radi dobre. Ak su plochy v uzemnom plane urcene na zastavanie, bolo by super dat sa dokopy, pozemky scelit a opatovne rozdelit na pekne stavebne. Kazdy by na tom len ziskal.
@gabriel94 viem, aké ťažké je dnes dopracovať sa k vlastnému pozemku pre mladého človeka bez dedenia a pomocných barličiek vo forme štedrý chrodičov. Sysell má zčasti pravdu. Zo situácie mi vyplýva, že si na dedine, kde neprebehli pozemkové úpravy. Výmera tvojho pozemku je 912 m2, čo je podľa mňa úplne ideálne. Horšie sú tie proporcie a susedné pozemky. Treba sa obrátiť na obec, či sa v dohladnej budúcnosti neplánujú pozemkové úpravy.
Ďalší problém je, že tvoj pozemok je pole. Vyňatie, siete, prístupová cesta...
3) Ak by sa ti aj podarilo získať na ten pozemok všetky možné povolenia, stále si obklopený poliami. Ak sa na nich hospodári, tak počas agrotechnických termínov nikdy nebudeš mať pokoj, orba, sejba, postreky, žatva, hnojenie... ak sa na nich nehospodári a sú spustnuté, tak sa zas nikdy nezbavíš prerastajúcej buriny, resp. budeš musieť vynakladať vlastné prostriedky, lebo z toľkých spoluvlastníkov nedokopeš nikoho, aby tam kosil za všetkých.
4) Ťahaj sa k ľuďom. Na modrej streche nájdeš veľa zlých príkladov susedských vzťahov. Tí, čo nemajú problémy sem samozrejme nepíšu, lebo sú spokojní a pritom je ich drvivá väčšina. Je ideálne stavať v lokalitách s prebiehajúcou novou výstavbou (ikeď sú tu väčšinou pozemky na "nezaplatenie"). Kvôli rovesníkom, deti aby mali s kým vyrastať, infraštruktúra...
Ak nebudeš mať okná na ani jednej strane, tak musíš podľa stavebného zákona dodržať 2m odstup.
Na výnimku to môže byť menej ale musí to písomne odsúhlasiť majiteľ susednej parcely a stavebný úrad! Ak má stavebný úrad vypracovanú Urbanistickú štúdiu a je tam už zakreslené ako má byť osadený dom, tak máš v podstate smolu...
No ale rátaj so mnou 2m z každej strany a na dom ti ostáva 3,6m? Takú stavbu stavebný úrad nepovolí
Zdravim, pozemok je s priamym prístupom k vozovke, oblasť je určená na výstavbu, par desiatok metrov vedľa vyrastajú domy.... Najuzsie pozemky na ulici kde sú postavené domy majú šírku 10m... Vzniká tam dokonca ďalšia ulica vďaka dĺžke pozemkov by sa tam dali na dlzke pozemku postaviť 3 domy... Len nebyť tej šírky. Tipujem že na tak široký pozemok by šiel dať maximálne 5.6 metra široký "domček" pozeral som aj nejaké riešenia a dajme tomu že by sa to dalo... Len sa obávam toho že vyhodim zbytočne zopár tisíc na projekt, posudky, vyjadrenie a pod. A nakoniec z toho nemusí byť nič lebo to stroskota na odstupovych vzdialenostiach. Alternatíva s kúpou pozemku by pravdepodobne vyšla draho, až tak že pochybujem žeby som si to mohol dovoliť, jednak je pozemok v dobre lokalite s výbornou občianskou vybavenosťou, a tuším že aj vysoký počet majiteľov riadne zdvihne poplatky za prepísanie pozemkov... Navyše je tu aj možnosť žeby niektorý majitelia nechceli odpredať svoj podiel...
Dobrý večer,
Viete mi niekto povedať ako by to fungovalo ak by som chcel vymeniť časť pozemok zo susedným? Musím mať na to súhlas od každého jedného vlastníka susedného pozemku? Samozrejme počítam s tým žeby som musel zaplatiť geodeta a pod.? A ak by s tým jeden alebo niekoľko majiteľov nesúhlasilo? A Čo ak v LV je aj nezistený vlastník?
Napríklad by som od susedného pozemku chcel vymeniť časť 7*30 m ktorá je pri ceste za moju časť vzadu
Ďakujem za odpovede 🙂
@gabriel94 Potrebujes suhlas vsetkych vlastnikov. A ked uz to budes vybavovat, tak sa rovno dohodnite na sceleni pozemkov a rozdelte na stavebne, ako ti radila @kreola.
nezisteny vlstnik bude problem, asi bude treba dohladat nejakeho dedica a prebehnut cez dedicske konania.