Ahojte, staviame bungalov, budeme mať žb. strop a na povale celkom dosť miesta. :-) Uvažujem, že namiesto šatníka o rozmeroch 2,14 x 1,91 m by sme spravili schody hore :-) Je to možné, alebo sa radšej na to vykašľať?
Napríklad niečo takéto
@peto125 Podľa mňa je zbytočné na neobytnú povalu dávať betónové schody. Môžeš si nechať väčší prechod na povalu s tým, že ak by sa to raz zobytnilo, tak tam spravíš drevené schody. Teraz ti úplne postačia skladacie alebo v najhoršom prípade drevené, ktoré šetria miesto - tzv. mlynárske schody.
@chrobak7@richard71 Zatiaľ to bude neobytné, ale chceli by sme povalu normálne zatepliť aj medzi krokvami, osadiť SDK a položiť podlahu. Vznikne nám tam veľká priestranná plocha a ak by to aj nebolo obytné, ale ako úložný priestor parádne, prípadne miesto ,kde sa môžu deti hrať alebo návšteva prespať.
Niečo takéto:
http://www.modrastrecha.cz/blog/jajka...
Tých sťahovacích schodov sa práve že obávam. Jedny známy majú také a už ich majú popichané od tej tyče na sťahovanie. Otvor máme plánovaný na chodbe do nočnej časti domu širokej 1,25m.
@peto125 A to kým si nezačal stavať si nevedel že chceš poschodový dom. Dorobiť schody nie je také jednoduché hlavne betónové, tie by mali mať aj nejaký základ a pri schodoch pozor na podchodnú výšku.
@peto125 chod do toho ten horny priestor je uzasny z tej foto co si dal. Ja som chcel tiez satnik a su tam schody kks ved mam v spalni roldor a decka maju tiez kazda jeden vlastny a ajbtak kolko mas veci ;-) . Mam asi dvadsat triciek a berem zvrchu takze pouzivam tri :-) :-) a gate tie iste max dvoje.
@peto125 chod do toho ten horny priestor je uzasny z tej foto co si dal. Ja som chcel tiez satnik a su tam schody kks ved mam v spalni roldor a decka maju tiez kazda jeden vlastny a ajbtak kolko mas veci ;-) . Mam asi dvadsat triciek a berem zvrchu takze pouzivam tri :-) :-) a gate tie iste max dvoje.
@peto125 neviem ci to este funguje ale bola stranka trepcad.de kde si dal.podorys vysku rozmery stien tvar schodiska pocet.stupnou a urobilo to projekt schodiska aj s podorysmi stupnic len sa v demoverzii nedalo tlacit ale to uz niekto dnes vyriesi ja som nevedel tak som nalepil papier na monitor a okreslil ako za mladych casov.
@martosko nevedel. Ide o to, že podkrovie malo byť neobytné, ale zmenením sklonu strechy a primurovaniu 30cm nad strop nám vznikne veľký priestor a keďže budeme mať žb strop tak mi napadlo či sa to nedá rozumne využiť už.
Treba mať špeciálne základy pod schody? bolo by to len na základodvej platni 15cm hrubej so železom 15x15cm a hrúbky 8mm
@wolodymyr ďakuejm stránku pozriem :-)
@peto125 JA mám na povali tiež obrovský úložný priestor. Ja ju ale neplánujem zobytniť. Prechod má rozmery 70x140 a dostanem cez to skoro všetko. Ak aj niečo nie, mám tam ešte 2 okná, z ktorých je jedno dvojkrídlové - takže šírka takmer 2 metre.
Schody mám kovové. Spodné dvierka nemajú byť prečo obúchané, ak ich šanuješ a dajú sa pekne zapracovať do stropu. Jasné, že keď do toho tí tvoji známi pichajú ako šermiar, tak to tak vyzerá.
Ja by som na tvojom mieste tam dal tie drevené schody.
Neviem ako daleko si so stavbou, ale mozno by bolo riesenie aj samonosne vretenove schodiste s ocelovou konstrukciou a drevenymi schodnicami. Je tuden pro profil, ktory celkom casto na plochu dava svoje realizacie. Skus dohladat, urcite by si tam nasiel nieco co ta posunie k tomu co by ti vyhovovalo
@chrobak7 paráda vyzerá to veľmi pekne :-) Takéto niečo chcem aj ja :-) Cez tie schody neuniká teplo? tesní to dobre?
Odporúčaš radšej drevené ako kovové ako máš ty?
Aký tam máš vysoký strop?
A ešte jedna otázka ohľadom izolácie. Koľko si dal cm (vaty / EPS?) na deku a koľko medzi krokvy do stropu? V zime tam je aká teplota cca? A v lete sa to neprehrieva? Budeme mať Bramac Klasik čiernu škridlu.
Diky :-)
@peto125 Tak postupne:
Teplo neuniká. Na povali mám zateplenú strechu striekanou penou, takže povala je len o pár stupňov chladnejšia ako obytné miestnosti pod ňou (minulú zimu dole 23, hore 17). A tie dvierka sú celkom tesné a hrubé asi 3 cm.
Drevené schody majú nosnosť 150 kg, kovové až 200 kg.
Strop je v strede najvyšší a má cca 200 cm.
V podlahe je 7 cm EPS, na tom OSB doska 25 mm, na tom laminátová podlaha a pod ňou 1,5 mm podložka pod plávajúcu podlahu.
V strope je pod škridkou plný záklop, 24 cm striekanej peny a SDK strop. Teplotu v zime som už písal, v lete je tam zase o niečo teplejšie, ako dole, cca 32-34 st.
@chrobak7 Ďakujem pekne. Na strechu treba plný záklop kvôli tej pene, alebo si to tam dával z iného dôvodu?
Vatu si tam nechcel dať, či je pre tieto účely lepšia fúkaná izolácia?
V projekte máme 40cm vaty na žb. deku. Uvažujem ,že by som tam dal 30cm a potom koľko sa zmestí dať medzi krokvy (10-20cm), či to nie je dobrý nápad?
Ďakujem
@peto125 Plný záklop som plánoval od začiatku, už od projektu. Videl som to na jednom dome, ktorý sme predtým chceli kúpiť a dokončiť a zapáčilo sa mi to tam. Z kúpy nakoniec nič nebolo, preto sme si postavili vlastné - nové. Pre striekanú Izoláciu som sa rozhodol až potom, počas tvorby projektu.
Vatu som nechcel. Od začiatku som preferoval nie fúkanú, ale striekanú izoláciu (PUR penu).
Ak máš v projekte 40 cm na deke, nerozdeľuj to. Nechaj tam tých 40 cm a ak chceš zatepliť ešte aj krov, tak tam daj toľko, koľko sa vojde medzi krokvy. Cenovo to nie je výrazný rozdiel, či dáš 30 alebo 40 cm.
Alebo potom tak, ako to mám ja - riadne zatepliť krov a medzi povalu a obytnú časť dať iba menšiu tepelnú izoláciu. Ale to by si musel zmeniť aj v projekte, aby to bolo v poriadku. Ja tú striekanú penu a 7 cm EPS na deke mám aj v projekte.
@chrobak7 Má to nejakú výhodu, aj keď je sklon strechy dajme tomu 25 stupňov?
Pre tento typ izolácie - stirekaná pena, ako máš aj ty, je potrebný plný záklop?
Tak či to je v projete alebo nie, to hadám nevadí, keď si tam dám 5cm tak bude 5 , keď 50, tak bude 50cm :-)
@peto125 Čo či má výhodu? Plný záklop? Neviem. Asi áno, len to viac stojí.
Pre striekanú penu síce nie je nevyhnutný plný záklop, vedia to nastriekať aj bez toho, ale nie je to dobré. Nie je o čo uchytiť tú penu. Alebo ti ju nastriekajú na fóliu pod krytinou a tá sa potom môže prehnúť a nebudeš mať takú hrúbku peny. Pre striekanú izoláciu je najlepšie mať plný záklop.
@chrobak7 Ok diky. Ako sa rieši to keby nejaká škridla praskne alebo niečo podobné? Keď už je tam striekaná izolácia, na nej SDK? Musí sa to rozobrať z vnútra, alebo sa tá aj z vonku? Tohto sa akurát obávam.
@peto125 Však škridle sú na streche zhora. Keby nejaká praskla, tak sa vylezie na strechu a zhora sa vymení ten prasknutý kus. Netreba zospodu nič rozoberať.
@chrobak7 A nechcel si dať viac EPS na podlahu v strope ako 7cm? Nevykuruješ tým pádom celú zimu aj povalu? To teplo sa na povalu cez tých 7cm eps dostane. Keby si dal napríklad 30 cm, tak na povale by v zime bolo možno 10 stupňov, ale nemusel by si ju takto vykurovať. Či nesprávne uvažujem?
@peto125 Chcel som čiastočný prestup tepla. Nechcel som, aby na povale mrzlo. V zime je tam okolo 15 st. Povala je v podstate jeden veľký izolant. Je to uzatvorená miestnosť, zhora aj zdola zateplená. Mne tých 7 cm stačí. Viac som ani nechcel dávať, potom by som mal nižší strop.
@chrobak7 A do podlahy si nechcel dávať tú striekanú izoláciu? Či to by bolo finančne náročné ,alebo si sa rozhodol z iného dôvodu?
Ja práve uvažujem nad tým, že by som tú vatu (40cm) na žb strop nedal, ale dal by som tam tú striekanú izoláciu v menšej hrúbke , keďže bojujem o každý cm svetlej výšky.
Dá sa povedať, že 40cm vaty = 25 striekanej izolácie?
@peto125 Neuvažoval som nad striekanou izoláciou na podlahu. Tam by musela ísť tvrdá pena a tá je drahšia, ako mäkká, čo je v strope.
"Dá sa povedať, že 40cm vaty = 25 striekanej izolácie?"
Ak hovoríme o tvrdej pene, tak možno áno. Neviem z hlavy, ktorý materiál má aký koeficient prestupu tepla. Treba to pozrieť a potom budeš vedieť vypočítať, aký je ekvivalent.
Je možné dať penu aj na podlahu, ale bude to dosť stáť.