Zasuvka zapojenie

Dobry den, mam zasuvku legrand valena a zo steny su 2 cierne kable a 2 zltozelene. Na spodu zasuvky je 6 dierok, ktory kabel kam vopchat, prosim Vas?
Odpovedať
Keď pozeráš na zásuvku spredu a kolík je hore, tak zľava v prvej a druhej dierke budú čierne vodiče, v tretej a šiestej žltozelené a štvrtú a piatu dierku prepojíš rovnako hrubým žltozeleným vodičom, ako trčí zo steny...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

Keď pozeráš na zásuvku spredu a kolík je hore, ta…
@dedo758 No ak sú Alvodiče 4mm2 tak tie NEDÁ do nových typov zásuviek, jedine skrutkové.....Nové typy sú na Cu 2,5mm2.
Odpovedať
mám taký pocit, že to budú hliníkače a navyše TNC rozvod. Káble budú príchod od rozvondice, odchod do dalšej zásuvky. Toto by som neznalému moc neradil zapájať, chcelo by to premerať elektrikárom.
Odpovedať
Vdaka za rady. Ano, su to hlinikove kable a vymienam staru zasuvku so srobami za tuto novu legrand. Jeden z tych ciernych kablov je 'zivy'. Ked som staru odpojil, tak v dalsich 2 izbach nejdu zasuvky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mv09:

Vdaka za rady. Ano, su to hlinikove kable a vymie…
@mv09 Tak to budeš potrebovať dve trojpáčkové Wagosvorky 221-413, v ktorých spojíš tie hliníkové vodiče a pridáš tretí medený 2,5 mm2, ktoré pripojíš - čierny naľavo, žltozelený napravo a ten prepoj 4-5, čo som spomínal, zostane. U našich je zásuvkový rozvod ťahaný Cu4 v jednotlivých vodičoch. Pred 35 rokmi dali, čo zohnali. Zásuvky som vymieňal len za skrutkové...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mv09:

Vdaka za rady. Ano, su to hlinikove kable a vymie…
@mv09 Keď by Ti terajší hliníkový drôt kvôli svojej hrubke nechcel vojsť do nového Legrandu, musíš najprv v malej svorkovničke spojiť obe čierne drôty a vyviesť krátky 2,5mm medený drôt do zásuvky,... a to isté urobiť aj so žltozeleným drôtom. Svorkovničky natlačíš do krabičky pod zásuvku. Nezabudní robiť prepoj v zasuvke, ktorý uvádza @dedo758 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Svorkovničky musia byť také, ktoré umožňujú spoj Al/Cu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@mv09 Keď by Ti terajší hliníkový drôt kvôli s…
@petersd Ten hlinikovy drot kvoli hrubke tam vojde v pohode, len dnes nekupim tie svorkovnicky. Neskor asi skusim 1.radu od deda.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mv09:

@petersd Ten hlinikovy drot kvoli hrubke tam vojd…
@mv09 Daj foto toho vodiča navoľno a potom nie úplne zasunitého do svorky v zásuvke...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@mv09 Daj foto toho vodiča navoľno a potom nie úp…
@dedo758 dam, ale neskor, za cca 2 hod.
Odpovedať
Pre AL vodic do waga je nutne pouzit kontaktnu pastu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

@mv09 Daj foto toho vodiča navoľno a potom nie úp…
@dedo758 adi takto
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mv09:

Dobry den, mam zasuvku legrand valena a zo steny …
@mv09 Tam Ti to vojde bez problému a nepotrebuješ WAGO, čierne vľavo /pohľad kolíka na Teba hore/ zelenožltý jeden do stredu druhý do prava a na tie 2 zvyšné svorky DAJ prepoj a máš vyriešené... Ale daj pozor pri vkladaní zásuvky na Al vodiče kde sa veľmi ľahko môže stať, že sa Ti zlomí vodič v izolácií!!!!!!
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od technik007:

@mv09 Tam Ti to vojde bez problému a nepotrebuješ…
@technik007 spravil dom ako si doporucil, ale v uz aj v tejto a dalsich 2 izbach stava je-cez skusacku, ale nejde ziadny spotrebic- Tv, internet a ani vysavac. Co s tym?
Odpovedať
Prepoj medzi 4. a 5. svorkou máš...?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dedo758:

Prepoj medzi 4. a 5. svorkou máš...?
@dedo758 ano, ale este to rozoberiem, ci to tam nevypadlo
Odpovedať
Noo, vymenil som zltozelene, pritiahol prepoj medzi 4 a 5 a ide to. Dakujem vsetkym za rady pre el. analfabeta🤣
Odpovedať
@mv09 Tak si pozri predošlé zásuvky pred tou čo si robil alebo po nej či je tam napätie, lebo asi nebudeš vedieť z ktorej je prívod do zásuvky.. Rozober opatrne tú zásuvku čo si dával naposledy a zisti prívod... Je možné ako som písal že je zlomený kábel v izolácií, alebo lepší prípad že je vypadnutý vodič...Neboj sa aj mne sa stalo že som nedotiahol skrutku a vypadol vodič...a nie raz..no ale pri tých počtoch čo som montoval sa to nechtiac STANE 🤔 Musí namerať nie dútnavkou napätie v zásuvke, ale aspoň vadaskou či tam máš aj prac.NULÁK v Tvojom prípade aj ochranný nulák..Ak nemáš vadasku tak použi žiarovku s objímkou ktorú "pripneš" svorkou "čokoládou" na vodiče..ALE samozrejme pri vypnutom ističi!!!!!!!!
Odpovedať
Dakujem, ale som pisal, ze uz to ide. Vdaka.
Odpovedať
Profilova fotka
smutný moment, ten už neodpíše. Na toto sú ľudia s paragrafom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominik_galaba:

smutný moment, ten už neodpíše. Na toto sú ľudi…
@dominik_galaba áno...ale... skús si zavolať človeka s paragrafom na jednoduché práce doma (výmena zásuvky, svietidla a pod. Vysmeje tá do telefónu, že on je pán "elektrikár" a robí ucelené inštalácie domov a budov za desaťtisíce eur a na toto on nemá čas 🤷‍♀️ Takže 99,9% z nich tá pošle do Renaultu. A keď by sa našla výnimka, že niekto by prišiel... tak: 30 eur cesta 50-150 eur si zaráta hodinu práce 200% na materiál. Výmena zásuvky, svietidla teda okolo 200 eur. Chápeš
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od terry25:

@dominik_galaba áno...ale... skús si zavolať člov…
@terry25 nechápe, on to bežne robí za 20
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od foox:

@terry25 nechápe, on to bežne robí za 20
@foox tak za 20 ho beriem 🤭
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od terry25:

@foox tak za 20 ho beriem 🤭
@terry25 keď bývaš v riti sveta a hladáš elektrikára v zlatých stránkach (BA), tak to tak asi bude. Jedine že si to spravíš sám a vieš to, alebo nemáš tušáka a ideš s tým na modrú strechu. Tak treba šetriť na všetkom :D a niee... ja takúto činnosť nevykonávam, nakoľko na to nemám oprávnenie :) @foox za 20cku robíš možno ty, ale elektrika to nebude.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominik_galaba:

@terry25 keď bývaš v riti sveta a hladáš elektrik…
@dominik_galaba jasne že to nevykonávaš, si zo skupiny radím, radíš, radíme, ale urobiť to nevieme 😁
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od foox:

@dominik_galaba jasne že to nevykonávaš, si zo sk…
@foox no pekne ... :D ale toto zvládnem :) :P
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominik_galaba:

@terry25 keď bývaš v riti sveta a hladáš elektrik…
@dominik_galaba ja si to našťastie tiež robím sám, mám nejaké dávne elektrotechnicke minimum, teda viem aspoň základy. I keď sme robili skôr slaboprud. Nastastie, mám v rodine aj elektrikára a keď už neviem sám, zavolám mu...... "modrý strč tak, strih i biely, namiesto zeleného strč ružový....drb, plesk, ...smrad..kua.... žiješ? Žijem ...svieti, trúbi... paráda!" A vec hotová 🤭 Nejaké normy (ako by to malo byť poradia v diskusiách)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od terry25:

@dominik_galaba ja si to našťastie tiež robím sám…
@terry25 Pokus-omyl?????🩻
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?