Byvame v panelaku,mame vymenene radiatory za nove zn Korado,mame nove termoventily .aj digitálne merače,Viete mi niekdo poradiť prečo sa spotreba tepla na novych radiatoroch počita inym koeficientom ako na starych????
ide o to že aj ked mame so susedou približne rovnake čislo na digitálnych meračoch,ja platim vo vyučtovani za nove radiatory skoro raz taku sumu,kedže sa násobí inym koeficientom,Ak mate niekdo podobne skusenosti budem rada ak sa podelite,Dakujem
neschvalili ste si na schodzi, ze sa budu pouzivat nove koeficienty? Podla nejakej vyhlasky su stanovene koeficienty podla toho, ci je byt rozny, na vrchnom poschodi, na prizemi a pod, ale je tu moznost schvalit si ine. Nie je to aj vas pripad?
Mám ten istý problém koeficient sa mi až dvojnásobné zvýšil ,keď že ide o nové radiátory. Platím 2x viac ako keby som si nechal pôvodné radiátory. Ako ste to doriešili ? Ďakujem
@exploit@marica888
tak ja som teda veľmi zvedavá na naše vyúčtovanie. Minulý rok v júni sme menili radiatory. Prvá časť vykurovacej sezóny mi išla na starých a druhá časť na nových. Veľmi som zvedavá na vyúčtovanie.
To môžu len tak zvýšiť? U správcu mi nič nepovedali keď som hovorila že idem meniť aj radiatory....to je sila toto...
Moznoze to zalezi od vykonu radiatoru. stary 500 w novy 1kw. Tie merace co su na radiatoroch meraju rozdiel teploty medzi miesnostou a teplotou radiatorov za nejaku jednotku casu. Takze sa do da porovnavat, ked su rovnake radiatory ak nie, su tam ine koeficienty.
@exploit nedoriešili,nijako,,,vlani nám zvýšili zálohové platby,kedže sme doplácali,,tak sme sa snažili viacej šetriť,takže teraz máme preplatok,ale tie koeficienty ostali nezmenené,čiže su vyššie ako maju susedia na tych starych radiatoroch,
tak včera nám prišlo vyúčtovanie. Čo sa týka koeficientu, tak ho máme rovnaký aj na minuloročnom aj na tomto vyúčtovaní. Takže mi poriadne odľahlo :-)
ale keby ho aj zmenili, veľa by sa s tým asi nedalo urobiť, presne ako píše @marica888 jedine snažiť sa šetriť.
@marica888 Ak mate pomerové merače tepla (PRVN) tak to čo on meria je tzv. dielik (surový dielik) ten ako bolo už hore uvedené meria len rozdiel teplôt telesa a priestoru aby bol výpočet spotrebovaného tepla možný musia sa brat do úvahy pre danú miestnosť ďalšie dve veličiny
1.koeficient nepriaznivej polohy (podľa vyhlášky)
2. koeficient výkonu radiátora (podľa skutočného výkonu radiátora)
ak ste mali povodne radiátory plech výkon napr 1,5 kW a pretože ste vymenili za nove korada o takej istej veľkosti ale iného výkonu napr. 2,4 kW ... tak je jasne že sa ja koeficient radiátora sa mení. Ak by ste mali namer 1000 dielikov tak koef radiátora starého je 1000x1,5 = 1500 dielikov a nového 1000 x 2,4 = 2400 dielikov rozdiel 900 dielikov.... pri výmene radiátorov v celom byte to následné môže byt sakra rozdiel.
Ľudia si tuto skutočnosť pri výmene radiátorov neuvedomujú snažia sa osadiť rovnakou veľkosťou ale nie rovnakým výkonom a následné sú v problémoch. :-(
koeficienty su hlavne na to aby sa znevyhodnene (okrajove byty) trochu zvyhodnili.
U nas mame take pomerove merace, ktore sa naprogramuju na konkretny radiator = ked mam dva radiatory, jeden ma vykon 1kW a druhy ma vykon 2kW tak za rovnaky cas kurenia bude mat nameranych viac jednotiek ten vykonnejsi radiator
@igigi naše byty su rovnocenne,na poschodi sme 4 byty,a každy je rovnaky,,čiže každy ma jeden rohovy byt,rozdiel je len v tom že aj ja aj sused ked mame rovnake čislo na meračoch,nam sa počita inym koeficientom,čiže vyššim ,lebo mame nové radiatory,on staré,,
ale rovnocenne niesu, niektory je na prvom poschodi (nema nikoho pod sebou ktory by ho vykuroval) a niektory je na vrchnom poschodi (odchadza mu teplo cez strechu)
vacsinou je to zohladnene v pomerovom meraci priamo tie vykony radiatorov...
Inak nieje to o tom ci je radiator novy alebo stary ale aky ma vykon...
Nieje radiator ako radiator - pred vymenou radiatora stacilo zistit aky ma Vas stary radiator vykon a podla toho vymenit za novy. Dokonca by ste nemali davat vykonovo mensi alebo vecsi radiator koli regulacii celej termo-sústavy. Samozrejme ze 2-3 radiatory nespravia problem ale pol cinzoveho domu uz ano.
Pri kupe radiatora (paneloveho) - pokial ste si kupili rozmerovo rovnaky zalezi vykon od poctu vyhrevnych dosiek. Opticky sa vam zdaju radiatory rovnake avsak Su jednodoskove - dvoj a aj trojdoskove - - pricom všetky su na pohlad rovnake a aj pri 1 doskovych moze byt na vrchnej casti krycia mriezka a samozrejme vykon je diametralne odlisny - podla vykonu radiatora sa vam zmenil aj koeficicient ktorym sa prepocitavaju dieliky na meraci.
liet @marica888
1.koeficient nepriaznivej polohy (podľa vyhlášky)
Ja mám dva koeficienty na polohu miestnosti KM 0,8alebo 0.76
a druhý koeficient KP( vraj koef.projrktanta) 1.035
Keď som sa pital firmi ktorá robila vyučtovanie, tá robi výučtovanie niekoľko rokov , až 10 rokov spätne ežte za čias byt,.družstva.Teraz sme sploč.vlastnikov b.
Môžem mať aj tento ďalší koef.alebo nie. Ďakujem za odpoveď
Bývam na najvyššom poschodí. Pred zateplením mi osadili dvojdoskový radiátor, výkonnejší, než v bytoch podo mnou, lebo nad mojim bytom bola studená strecha. V poriadku. Teraz sme zateplili celý dom, zateplená je aj strecha. Dvojdoskový radiátor v byte mi, pravdaže, zostal. Pri vyúčtovaní mi namerané dieliky PRVN vyskočili kvôli radiátoru 5 násobne. Preto som mal nedoplatok za vykurovanie 4O eur. Byty podo mnou, rovnakej podlahovej plochy, platiace rovnaké mesačné zálohy za dodávku tepla na kúrenie mali za teplo preplatky okolo 100 eur... Lebo majú radiátory s menším výkonom. Ústredné kúrenie pri zatepľovaní bolo vyregulované. Takže - zateplením máme porovnateľné teplo v bytoch, ale ja platím za teplo podstatne viac... Pripomínam, že teplom neplytvám, minimalizujem spotrebu tepla radiátorom cez regulačný ventil. Mám si zohnať menej výkonný radiátor a vymeniť ho za doterajší? Alebo neurobili dobre vyregulovanie ÚK? Logika hovorí, že ak je v rovnakých bytoch rovnaká tepelná pohoda, mali by byť aj náklady na kúrenie plus - mínus rovnaké. Ak tak nie je, zateplenie bol, aspoň pre mňa, jeden podvod. Na koho sa mám obrátiť o pomoc?
sama by som radiator nemenila,lebo ak je uz sustava vyregulovana,zasiahnes do nej, a to sa tusim neopravnene nesmie...poradila by som sa so spravcom bytovky,co robit,aj tak bez jeho suhlasu nemozes ten radiator menit,snad budes mudrejsi,inac od oktobra bude platit novelizovany zakon o bytoch,je tam dost zaujimavych veci .....
Bytové podniky sú pozostatky komunizmu, väčšinou prepersonalizované, na každom oddelení 2 sekretárky,namestnik má 3, riaditeľ ešte +asistenta. Toto všetko treba platiť. Teplo patrí v bytovkach medzi No.1 komoditu na ktorej ľudí finančne doja. Zcasti je to aj vina ľudí, ich pasivitou taketo konanie BP podporujú. V byte cca 75m2 som platil paušál - pozor nie merače,ale paušálnu zložku tepla 70€/mes. Pri vypnutých radiátoroch - tzn. so stavom 000 na meracoch! Hajzli.. Teraz tolko platím za plyn v dome - 70,-.. v ktorom kurim a varím plynom..
Pausal za teplo - zaujimavy vyraz. ..... Platba za teplo v bytovom dome sa sklada z 2 -zloziek. Jednou je zlozka namerana na meracoch tepla (tam kde su nainstalovane) Druhou zlozkou je teplo rozpocitane na m2 podla velkosti bytu. Pomer tychto zloziek je momentalne podla zakona nastaveny na 60 percent podla plochy + 40 percent podla meraca, avsak na domovej schodzi sa moze menit podla dohody.
Bolo to stanovene prave pre byty ktore maju uplne odstavene radiatory avsak teplo zo susednych bytov sa siri cez panel a "ohrieva" aj studejsi byt
Takze aj ked mas na meraci 0 - platis 60 percent (ak ste si nezmenili) podla plochy bytu. Miesto nadavania si staci nastudovat zakon.
(Ani ja sam s tym celkom nesuhlasim ale nepomozem si pretoze 150 mudrakov to vie vraj lepsie)
(Nezahrnul som koeficieny pre znevyhodnene byty (prizemie, najvysie poschodie a rohove(koncove) byty
@ultra nadavam právom, zákon mám naštudovaný. Áno presne to som myslel tým paušálom - tých 60% tepla bolo v mojom prípade 70€. Jadro problému a celej zlodejiny bytových podnikov obecne je cena za jednotku tepla - za 1 gigajoule. Existujú smernice, ktoré stanovujú tzv. "oprávnené" položky, kt.si vyrobca tepla - podnik môže zakomponovať do ceny za 1 GJ. V tomto procese vstupuje do systému aj úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO), ktorý u niektorych položiek pri výrobe tepla reguluje výšku cien. Otázka: kto je majiteľom 100 ročných nevyhovujúcich teplovodných rozvodov? A prečo ja mám ako bytovkár platiť prostredníctvom oprávnených položiek tepelné straty v (cudzích súkromných!) rozvodoch? A prečo mám platiť koeficient rozdielu tepla na merači tepla na päte domu a súčtu podielových meračov tepla v bytoch? No iný socializmus. A samostatná kapitola je príprava TUV. Tá sa vykonáva tým istým teplom ako sa používa pri kúrení. Aj za tú istú cenu. Cena tepla pri príprave TUV v sukromnom dome je výkon topneho telesa krát počet hodín pripravy - kWh vynasobene cenou za 1 kWh (napr. Nočného prúdu). Nie.. Jednoznačne bytové podniky = zlodeji. Omrdávajú ľudí na vsetkom.. A ľudia sa nechajú, alebo je im to jedno.
Ďalší príklad odrb BP v súvislosti s teplom: BP nechá v bytovke osadený 1 ks nejakého totálne smiešného radiátorika v pivnici. Nie náhodou.. keď sa pozriete na ročné vyúčtovanie - položka vykurovanie spoločných priestorov. Koľko tam máte napísané peňazí? Choďte do pivnice a pozrite sa na to brutálne topné teleso, ktoré vám akože vykuruje spoločné priestory a koľko tá sranda ročne stojí.. A má osadený pomerový merač tepla? na 99,9999 percent nemá. Pretože ak nemá pomerový merač tepla, tak sa podľa zákona vynásobí počet m2 spoločných priestrorov (to je plocha chodby krát počet poschodí) a tieto m2 sa vynásobia práve tým zlodejským paušálnym koeficientom ako sa platí v bytoch. ..Takýchto zlodejín by sa dala napísať celá kniha..