Vyučtovanie

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom vyuctovania. Neviem na koho sa obratit. Som vlastnik bytu s vlastnym kotlom na vykurovanie. Prislo mi vyuctovanie s velmi vysokym nedoplatkom, lebo podla noveho zakona musim platit za dodavku tepla aj ja co mi je nelogicke kedze mam vlasny kotol. A taktiez mi zvysili zalohove pladby o 90%.(som dochodca). A zajtra mi chcu namontovat merace tepla na radiatory, do ktorych ide iba vykurovanie z mojho kotla. Taktiez cez moj byt nejde ziadna stupacka a ani nic podobne. Viete mi prosim nejako pomoct?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od otik19:

@vladoba21 Ja som na klasickom vrchnom poschodi,…
@otik19 tak to sa obavam, ze nie. Vyhlaska spomina iba nadstavby a podkrovia. Ak ju vlada nezmeni (idealne nezrusi), budes okrem FOU na centralny kotol a rozvody z neho, platit este aj za teplo, ktore si uzivaju v bytovke susedia! 🤷‍♂️
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@vladoba21 to bolo a bude v panelákoch vždy tak ,…
@duzu nadpolovicna vacsina sa dohodnut nemoze ked ti nieco prikazuje vyhlaska (v tomto pripade magicky pomer 2,5). A teraz chces m2 ked boli vsade nainstalovane pomerove merace tepla lebo ze ideme vsetci setrit??? Zachranovat planetu??? 😭😭 A co povies na tych, ktori vykuruju susedne byty vlastnymi bytovymi kotlami a teraz im este maju aj doplacat (cez podlahovu plochu), lebo "spravodlivejsia" vyhlaska?? 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od vladoba21:

@duzu nadpolovicna vacsina sa dohodnut nemoze ked…
@vladoba21 dať si vlastný kotol tam kde je určené že platíš i stálu platbu, je vždy drahšie, u nás sú bytovky bez spoločného zdroja , na nový nemali bývalí vlastník bytoviek už nie je a každý si musí zabezpečiť teplo ako môže, neplatia nič na spoločný účet, takže je tam každý len núdzovo, len na elektrinu alebo na pevné palivo majú všade komin, no kto tak bude kúriť na 4 poschodí? pre každého je zabezpečené dostatok el je nové výkonné trafo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@vladoba21 dať si vlastný kotol tam kde je určené…
@duzu v nasom dome ziadna "stala" platba pre vsetkych za teplo nebola, iba do FOU na centralny kotol prispievaju vsetci aj majitelia bytovych. A tie su v bytoch (polovici v dome) uz od jeho skolaudovania!
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@pfabry ja mám každý rok upravené zálohové poplat…
@duzu Len to jej to, že v niektorých prípadoch to už ani nie je o tom, kto má akú spotrebu, pretože sa to rozpočítava na všetkých obyvateľov bytovky alebo vchodu. Takže je to presne tak ako píše @vladoba21. Najviac sa to vyplatilo teraz tým, ktorí proste nešetrili, nehľadeli, kúrili na maximum. Za tých platia aj tí, čo "išli pomrznúť" doma.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od pfabry:

@duzu Len to jej to, že v niektorých prípadoch to…
@pfabry tak ako pises, podla tej fuserskej vyhlasky sa ludom (najma v mensich bytoch) oplati vyhecovat radiatory na maximum, otvorit okna aj termostaticke hlavice a udrziavat cez zimu "trenirkovych" 25-26 'C. Ak sa im to bude darit celu zimu a najde sa v dome aj nejaky "setric" (co je vo velkej bytovke dost pravdepodobne), koeficient podlahovej polochy : merace sa da vyhnat na krasnych 90 : 10, teda 90% plocha bytov a len 10% merana spotreba. Ja mam v zmluve so spravcom, ze mi bude uctovat (podla odpoctu a nakladov) iba SKUTOCNE naklady, co dodavka tepla zo spolocnej kotolne nie je. Ja si uz predsa platim skutocne naklady na prevadzku vlastneho kotla... 🤷‍♂️
Odpovedať
Tak uz je ta piii.... iiip v pohybe: https://spravy.rtvs.sk/2024/05/sposob... 🙆‍♂️🙆‍♂️
Odpovedať
10 minutova relacia: K veci na SRO na tuto temu https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1092...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od vladoba21:

@pfabry tak ako pises, podla tej fuserskej vyhlas…
@vladoba21 tak v tom boli aj vsetci ti ludia, ktori boli prekvapeni z nedoplatkov, ze budu platit za to, co aj realne spotrebovali. ale hold mas pravdu, "najlepsie" je spravit to tak, ako si napisal, vtedy to bude financne lepsie, ako ked sa setri.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od juri_no:

@vladoba21 tak v tom boli aj vsetci ti ludia, kto…
@juri_no a ludia si mozu postrhat merace tepla z radiatorov a platit len podla m2. Plynu je vraj dost, sice drahsi, ale bude to "spravodlivejsie" a pre spravcu jednoduchsie. Len firmy, ktore si davaju platit za odpocty a komplikovane rozratavanie nakladov uz nebudu mit co zrat! 😄 A majitelom vlastnych kotlov by som tie platby za central este zdvojnasobil! Nech to poriadne pocitia, burzuji! 🙈🙈 Ked spravodlivost, tak na slovensky sposob! 🤡
Odpovedať
https://index.sme.sk/c/23340122/vyuct...
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od vladoba21:

@juri_no a ludia si mozu postrhat merace tepla z …
@vladoba21 Ešte si to tu niekto "kompetentný" prečíta a zoberie inšpiráciu na to, ako to vymyslia najbližšie. Pozor na slová 😂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?