Zdravim vospolok,
nasa 8 poschodova bytovka ma cca 33 rokov a zacina byt vidno na vonkajsom plasti nedostatky v obvodovych muroch. Uplne sa do toho nevyznam ale mohol by to byt Porfix alebo nieco takeho skupenstva ako Iporka, radovka v KE, KVP.
Nie som zastancom zateplovania formou polystyrenu ci inych veci, kedze byt v nej je dost teply pocas zimy a v lete tiez to nieje bieda, Zbytocne drahe a neoverene do buducna.
Existuje teda moznost ktora by ochranila ten plast, pocita sa s novym vysparovanim pomedzi "panelmi" a co dalej? Pocul som uz aj o natere ThermoShield ale nie som o tom presvedceny ci je top pre nasu situaciu.
Dakujem pekne za pomoc
@jakux ThermoShield? To je ako aspirin so silnym placebo efektom podavany mojej starej mame..
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani...
Neskusajte vymysliet svätenu vodu, tepelna izolacia predlzuje zivotnost vonkajsieho plasta budov, aj tak to nemoze byt cele zateplene s polystyrenom, musela by to byt kombinacia s mineralnozu izolaciou (protipoziarna ochrana). To, ze teraz mate v zime teply byt nie je vdaka izolacii, ale vdaka dodanej primarnej energii.
Okrem toho vonkajsia izolacia bytovky ma asi citelnejsi efekt v lete, kedy vyrazne zvysuje tepelnu pohodu.
Keď už sa bude montovať lešenie a niečo sa s fasádou bude robiť, tak cena izolacie už nieje až tak vysoká. Ale niesom zástanca polystyrénu. My čo sme projektovali obnovu bytovky tak minerálna vata. Pre mňa je stále otázne čo sa deje pod tým polystyrénom, keďže prepúšťa vlhkosť ďaleko menej ako materiál z ktorého je dom postavený. Je mi ľúto že na slovensku nevieme dať dostatok financií dokopy aby sme použili niečo vhodné. Ako napríklad spomínanú minerálnu vatu, alebo styrcon, drevovlakno...
@augustin_ugroczy Viete mi priblizne priblizit o kolko percent to vyjde drahsie oproti polystyrenu a ktory ten material je najvhodnejsi? Dopocul som sa aj o metode kde sa nechava vzduchova medzera kvoli prudeniu vzduchu, cize medzera medzi zateplnenim a panelom,
@jakux ak to má 33 rokov a je to klasická bytovka "panelák" tak určite nie žiadny porfix alebo iporka hoci to tak vzhľadovo možno trochu vyzerá paneláky sú stavané zo železobetónových blokov a vždy aj boli ...
termoshield je len blud áno sú termofarby ktoré majú čosi do seba ale nanajvýš tak tie čo sú určené pre interiér a ani tam zázrak čakať nemôžeš ...
k zatepleniu tak ako napísal @augustin_ugroczy ak už stojí lešenie a niečo sa ide robiť tak cena izolácie už nieje taká vysoká ... vata je len očosi drahšia ako polystyrén a lepidlo sa síce používa trochu iné ale tiež cenový rozdiel zanedbateľný a v podstate aby ta bytovka vyzerala pekne iná možnosť ako zatepliť ani nieje lebo stále nieje technologia čo by na tom panely nejak spoľahlivo držala ... čo sa týka vyšpárovania nemá žiadny efekt svojho času to niekto vymyslel spočívalo to v napchatí penovej izolácie a zatretím nejakým gumoidným tmelom že vraj zmiznú plesne nebudú úniky bla bla malo to opačný efekt pri zateplovaní sa muselo všetko aj tak vytrhať 5 tis € v lufte ... zateplenia sa netreba vôbec báť ak je dobrý projektant a urobí sa komplexne a správne je to len na osoh... k téme teplo v byte my máme zateplené 5 rokov ťaháme na 6ty byt mám otočený východ západ čiže predná časť pernamentne od rána do neskorého poobedia na slnku a nemám pocit žeby sa zateplením teplota v byte v lete zvýšila alebo sa byt neúmerne nahrieval práve ta izolácia to drží aby sa nenahrialo..
pikoška na záver máme v meste bytovku nechali ju natrieť firme "termofarbou" lebo určite nechcú zatepliť dodnes sa súdia s danou firmou ktorá už vlastne ani neexistuje nik nevie čím to vlastne natreli každopádne efekt žiadny akurát tak vznik plesní v bytoch ... zaplatili 50% z toho čo my za zateplenie ...
@zuzanale Nie som odbornik ale zelezobeton, ale ako je v 12 posch. veziaku urcite nieje, kedze pri vymene okien slo do toho panelu vrtat ako do maslicka, struktura ako dnesna iporka cca, aspon mojim laickym okom.
Lesenia sa velmi u nas netahahu skor sa davaju plosiny na sposob vytahu ale to by malo byt asi jedno :)
Kazdopadne dakujem za postreh
@jakux no keď máš dobrú vŕtačku resp búracie kladivo s vŕtaním a na to určený vrták tak aj do panela ide ako do máslička len nesmieš trafiť roxor :-D proste aj oknári musia mať techniku veď by ani nezarobili keby prišli z obyč vŕtačkou a vrtali jednu dieru pol dňa ako poniektorí moji milí susedia keď chcú zavesiť poličku ...
plošinu tiež treba zaplatiť ;-)
@zuzanale ano otec ma dobru vrtacku :) montovane bolo svojpomocne ale skutocne ked porovnam ako sa vrta u nich a u mna tie vonkajsie priecky tak je to velky rozdiel.
Ale pointa ostava v tom ze as nater je somarina.
@zuzanale Len poznamka - stavali sa aj skeletove bytovky, kde bola vypln skutocne z porobetonu. Rodicia v takej byvaju v Bratislave, ale ma len 3 poschodia (+ relativne nova nadstavba 4. poschodia). Stropy a nosne vnutorne steny (niektore) su beton, obvodova a prieckova vypln je porobeton. Je ale starsia, cca 50-rocna.
@jakux Na druhej strane, ak vidno panely, urcite to nieje porobeton. Moze to byt ale viacvrstvovy panel, raz som o takom cital, ze bola v paneli integrovana tepelna izolacia, na dnesne pomery ale smiesna. A urcite nema zmysel rekonstruovat fasadu bez zateplenia.
@cache dosť možne že je aj niečo také u nás to skôr tehlou vypĺňali ale tiež max tak 4 poschodia..
my máme na bytovke takýto typ panela medzi dvoma je asi 5cm polystyrénu ale naša bytovka bola kolaudovana 92hom čiže až tak stará nieje... ten polystyren tam stále je teda tam kde ho netopiere nepoškodili...
poopravim vas vsetkych, ktori tvrdite, ze to nie je porfix. Tie panelaky na KVP maju obvodove mury z trojplastovych panelov. Vonkajsia strama zelezobeton, polystyrenove jadro (malo by byt 5 cm) a interierova cast je z popolcekoveho porobetonu (predchodca ytongu). Ako take maju celkom slusne izolacne vlastnosti na dobu svojho vzniku. Problemom su akurat skary, ktore sa vyplnali textilnymi povrazcami.
Byvam v takom byte, vo stvorizbaku kurime 2 radiatormi, mame v byte 3 stupacky, kde ani nie su zapnute radiatory. To bohate staci na primeranu tepelnu pohodu (nemali sme 9°C ako v jaskyni ani v tych najvacsich mrazoch, trosku prefukovalo pomedzi panely ked zafuka mierny az cerstvy SKV severnych smerov). Odkedy som nechala vysparovat panely, lebo nam cez spary pri burkach zatekalo uz neprefukuje.
@jakux vysparovanie rozhodne pomoze, pretoze zabrani zrazkovej vode prenikat do betonu a narusat armatury. Mas na sidlisku par blokov, ktore neboli zateplene, len sa vysparoval odbvodovy plast a pouzil sa novy nater. Na Drabovej je panelak otoceny na presne do cesty severnemu vetru, kde uz pred par rokmi len vysparovali a natreli a nemaju vobec vyssie naklady na kurenie ako vedlejsie zateplene sekcie. Dokonca su na tom lepsie, lebo nesplacaju uver na polystyren.
@vrajmantak tak tieto obvodive panely sa zacali v kosickej panelarni vyrabat v r.1982, vyroba skoncila kratko po revolucii. Panelaky postabene zhruba v tom case po celom Slovensku su rovnakej konstrukcie. V petrzalke sa z nich stavalo skor. Potom su este prazske typy, tie su zo skvarobetonu. A tisicky bytov su postavene z cisteho armovaneho betonu. Ale aby tu nevznikli nejake pochybnosti, priecky a vnutorne nisne panely mame aj my z toho skurv**ho vibrovaneho betonyuvyrabaneho vo vykurovanych formach do ktoreho navrtat dieru je za trest.
@zita19 Dakujem krasne za obzrejmenie situcie, skutocne mozem potvrdiť ze ak v byte nekurim mam v zime prijemnych 20 az 21 stupnov co rodicia vo veziaku pod cca 18. Uz len zistit ktory nater pedlzi životnosť bytovky :)