Strop v starom dome

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Prerábam starú kuchyňu, chcem to prerobiť na pracovnú dielňu, ale skôr kancelárskeho typu 😊. Bude to čistá dielňa, neskôr možno chatka. Preto chcem už teraz základné veci spraviť čo najlepšie. Mám dilemu ako vyriešiť strop. Aktuálne je tam omietka nahodená na rákosie, ktoré drží na doskách 20mm, ktoré sú na hranole 150mm na ktorom sú znovu dosky 20mm a na nich škvarobetón (viď obr.). Ja by som rád dal rákosie a spodné dosky dole, aby ostali priznané hranoly. Medzi ne by som chcel dať sadrokartón. V čom sa nevyznám je ako správne zatepliť a zvoliť správne vrstvenie materiálov. Môj zámer je sadrokartón, parozábrana, cca 50-80mm vata (viem že málo, ale asi lepšie ako nič) a zvyšok by ostal (dosky a škvarobetón). Neviem či je to správny postup, keďže v miestnosti je vlhkosť cca 60-70% (nebývalo sa tam cca 28r.). Povala je otvorená, nezateplená a na vrchu je eterník, ktorý sem tam zateká. No teraz to nie je kritické a už to bude musieť vydržať do ďalšieho roku. V budúcnosti plánujem povalu taktiež prerobiť na obytný priestor, ale to až neskôr. Celkovo má bývala kuchyňa cca 24m2. Za každú užitočnú radu budem vďačný.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mike104:

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Prerábam st…
@mike104 ak planujes hore obytny priestor, tak to treba poriesit komplexne. Skvarobeton dat prec, strop zosilnit, strechu opravit a potom si riesit sadrokarton a izolacie.
Odpovedať
Profilova fotka
Presne tak ako pise hore zacal by som strechou. Ja mam tiez letnu kuchynu a presne ako ty a nakoniec ze vymenim strechu a ostali len mury inak vsetko komplet nove cista svojpomoc casovo 1 rok a cenovo 10k ale bolo to 4 roky dozadu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wolodymyr:

Presne tak ako pise hore zacal by som strechou. J…
@wolodymyr Ďakujem obom za odpovede, aj keď nepotešili 😄. A čo by ste odporúčali spraviť teraz, ak by som povalu neplánoval riešiť. Povala je otázka budúcnosti (3 a viac rokov). Teraz by som rád nejako rozumne zateplil strop, aby sa dalo v zime pracovať a netvorila sa mi tam plieseň niekde nad sadrokartónom. Pýtam sa preto, lebo minulosti v byte som dal nad sadrokartón vatu a keď sme museli dispozične meniť izbu a davali sme dole aj časť stropu, tak nad oknom bola konštrukcia poškodená akoby plesňou aj vata bola čudná. Robili to "majstri" a v palnelákovom byte sme mali skôr suchý vzduch. Viem, že by bolo najlepšie spraviť to ako pýšete, ale to nieje aktuálne možné (finančne a časovo). Maximálne by som mohol teraz vybrať škvaroberón a dať tam OSB dosku, no neviem či to má teraz zmysel, lebo ak by som v budúcnosti robil strechu, tak by bolo potrebné aj podmurovanie (spravil by sa projekt) aspoň 0,5-1m, aby bola na povale aj dostatočná výška. Som si vedomý, že ideálne riešenie asi neexistuje, ale nejaký kompromis by som potreboval najsť v tejto fáze. Ono ak by som prerábal povalu, tak spodok by som veľmi nemal narušiť (predpokladám), a ak áno tak bola by to fáza kedy by sa to dalo riešiť komplexne. Teraz však potrebujem niečo aspoň dočasne funkčné (dočasne min. na 3r. 😊 )
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mike104:

@wolodymyr Ďakujem obom za odpovede, aj keď nepo…
@mike104 Pomáhal som u známych zatepľovať NEvyužívanú povalu RD, cca 95 m2, krytina strechy iba plech. Kúpil som 20 cm hrubú vatu v rolkách, na podlahu som rozvinul netkanú textíliu (čisto kvôli čistej práci s vatou) a na to vatu. Efekt to malo okamžitý, spotreba plynu išla dolu, v lete sa izby tak neprehrievali. Skladba stropu zospodu rovnaká, hore na doskách nejaké keramické tvárnice, pomedzi ne asi malta. Zostane to takto už natrvalo. Len musím pozrieť, ako vyzerá po piatich rokoch tá vata zospodu. Ty pri rekonštrukcii vatu zroluješ, odložíš a potom znovu použiješ. Napr...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mike104:

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Prerábam st…
@mike104 Vlhkosť klesne, keď tam začnete kúriť (aj primerane vetrať).
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?