Ahojte v novostavbe bývame tretí rok a stále pozorujem v zime praskanie rohov priečok ale len tých ktoré sú spojené s nosnými vonkajšími stenami. Priečky praskajú od sdk stropu cca do stredu priečky dole sú ok. V lete nie je vidieť nič ani vlasocnice a sú dokonalé. Na konci zimného obdobia je to najhoršie.
Napadá Vás niečo čo by mohlo pomôcť alebo čo to spôsobuje? Podľa môjho názoru pracuje vaznikovy krov a rozťahuje obvodové murivo, nakoľko podobný problém je aj pri sdk v rohoch a v lete sú ok. (Obvodové murivo tehla 38, priečky tehla 11).
Zateplenie stropu je vata 40 CM, ktorá ide aj cez veniec ale ťažko povedať a hlavne vidieť či všade presahuje až po Eps vonkajšie zateplenie (15 CM) ktoré je cez celý veniec.
@jblaze minimálnu až nízku by som povedal momentálne podľa meteostanice Sencor 😁 35 %.
Môže byť že nie je kúsok venca zateplený z vrchnej časti vatou a to by to spôsobilo ?
@rudiger_nr mna napada len ta vlhkost kedze sa to meni leto zima, skuste menej vetrat, 35 je dost malo, vetrat staci podla vlhkosti, na 55 ste v pohode, v lete je urcite vyssia ako 45 ; )
@rudiger_nr krov má minimálne až zanedbatelné rozťažné vlastnosti vplyvom zvyšujúcej sa teploty, a prejavovalo by sa to opačne ako popisuješ - cez leto prasklina a cez zimu nevidno nič.
35% relatívna vlhkosť je strašne nízka hodnota, nie je to ani zdravé - pre dom je to ideálne, pre to nevidím dôvod na to aby sa toto dialo kvôli vlhkosti.
@dominik_galaba hej vlhkosť v zime je na hrane až menšia ako by mala byť. V lete je ok.
Ak nepracuje krov tak potom neviem čo by to mohlo oddeľovať, ešte to zateplenie keby dám dokonale vatu aj cez Eps nie len veniec, lenže robilo to aj prvú zimu keď som ani Eps nemal..
@rudiger_nr to nebude krovom ani vencom. Ten by mal tendenciu vplyvom chladu skor zmrstovanie a to by sa prejavilo opacnym efektom ako som popisoval. Nahodou dilatacia na dlazbe / podlahe ? Nemoze trocha vytlacat SDK ? Davalo by to zmysel, dialo by sa to cez zimu kedy kuris a podlaha sa roztahuje a tlaci na SDK.
@rudiger_nr to bude vlhkosť... rohy sú podchladené a vlhkosť tam kondenzuje, aj keď malá...
Vlhkosť závisí od teploty, teplejší vzduch pohltí viac vlhkosti chladný menej... ak je v rohoch o 10°C na povrchu menej ako v strede izby, kľudne tam rel. vlhkosť môže byť aj 90% , aj keď v strede miestnosti je 35% + tie sencor meteostanice ukazujú bludy... chce to vlhkomer abo bezdotykový teplomer a zmerať teplotu steny v rohoch ...
V lete je vyššia vlhkosť, lebo je teplejšie a vzduch pohltí viac vodnej pary , v zime je vonku chladno a vzduch nemá aboslutnú vlhkosť vysokú, keď sa vyvetrá , vpustí sa do izby chladný vzcuch s minimom vlhkosti a po ohriatí ešte rel. vlhkosť klesne... ovšem v rohoch budov, kútoch a pod., kde sú tepelné mosty a chladnejšie je rel. vlhkosť omnoho vyššia resp. môže byť práve v zime...
@dexter89 bolo by dobré držať teda vyššiu vlhkosť v zime? Hej keď sa vyvetralo napr. dnes ráno tam bolo 22 % ak sa teda držím tej meteostanice, termostat mi vlhkosť neukazuje.
@rudiger_nr nie, ty máš vlhkosť v izbe dobrú... ale chápeš ak je niekde v rohu na tej stene tep. most, tak napr. vlhkosť 1 cm od roku môže byť kľudne 90% aj keď v miestnosti v strede máš 20% skus dať čidlo z tej meteostanice do toho rohu čo najbližšie keď sa dá, či tam nebude omnoho vyššia... to je založitosť len tejto malej oblasti tá vlhkosť... v miestnosti to máš zrejme ok
@jblaze myslim, ze autor pod krovom myslel nie roztaznost materialu, ale vahu snehu, ktory na krov moze posobit tak, ze "naspodu otvara Acko"....
Ak strecha stoji len na obvodovych stenach, tak by som sa nefivil ak pod vahou snehu to zapracuhe...