Zdravím,
prosím Vás, chcel by som sa opýtať, či je možné aspoň zbežne na základe priložených foto, posúdiť praskliny na byte (či ide o bežné, alebo vážne, problematické, s nákladnou opravou). Ide o dvojpodlažnú budovu z 80. rokov, byt je na poschodí. Budova je pri železničnej trati (asi 60m, voľné priestranstvo medzi nimi).
Všetky praskliny na strope majú rovnaký smer, praskliny sú tiež na podlahe pod linoleom (na určitých miestach ich vidieť aj cez linoleum). Prasklina na zelenej stene prechádza do praskliny, ktorú vidieť na zábere zvonka. Na mieste kde je popraskaná podlaha, cítiť priehlbinu a to aj cez linoleum.
Vďaka.
Praskliny na podlahe ,popraskaný betón sú bezvýznamné. Zrejme šlendriánsky urobený poter. Prasklina na strope je statická prasklina , kde zrejme došlo k sadnutiu budovy. U 20 - 30 ročného domu to nieje nič mimoriadne . Strop je zrejme z panelov a tie v spojoch popraskali (je to nedokonalosť systému). Dá sa to všetko bez väčších investícií poopravovať.
Nie je to dokopy nič vážne. V takýchto starších budovách, bytoch sú takéto praskliny na dennom poriadku. My sme sa s tým stretli, keď sme pomáhali sestre prerábať byť. Mali sme obavy ako to riešiť a pritom na tom nebolo nič ťažké a už duplom nič nejako finančne náročné.
@maria123 casom sa objavia znova. A kde nie? kamarat aha novostavba a praskliny v obyvacke. Pri starsom dome je to ine da sa to akceptovat predsa len sa to stavalo pred rokmi kedy neboli este taketo moderne vselijake technologie ako dnes. Ono to nie je nejaky vazny problem
Už sú tie deštrukcie asi závažnejšie, prasklina je dosť otvorená. Problém to nemusí byť, ale bude sa to pravdepodobne objavovať po oprave stále. By som po maľovaní stále zhliadala k plafónu a vyzerala prasklinu.
@heradun Zásada je, že sila - pnutie pôsobí kolmo na prasklinu. Tam hľadaj dôvod vzniku prasklín. Môže to byť napr. sadanie základov dlhodobým podmývaním základov z poškodených strešných žľabov (alebo ich absencia), z neodvedenia dažďovej vody z dažďových zvodov, resp. zaplavovanie z povrchovej vody. Kozmetická úprava prasklín v stenách je zbytočná (objaví sa znovu), pokým sa neodstráni príčina.
riadne popraskané... keby to bol iba strop, to by nevadilo (takto popraskané stropy sú vo väčšine stavieb, kde sú použité takéto stropy). že je aj podlaha - väčší problém. že ani steny nedržia a praskliny na seba nadväzujú, hm, hm... Mimochodom, čo keby si investoval 100€ do statického posudku?
každopádne, ak to ešte nie je tvoje, tak nekupuj. ak to je tvoje, tak sa modli, aby to ešte držalo pár desiatok rokov. môžeš to iba kozmeticky upraviť, ale prakticky okamžite to začne praskať znovu. či to bude aj vidieť, závisí od spôsobu, akým to kozmeticky upravíš. či niečím pružným, čo niečo vydrží, alebo... Príčinu neodstrániš. by som chcel vidieť podložie a základy, prípadne ako sa to stavalo... Vyzerá to na tehlovú stavbu, nie panelovú, či?
Vďaka za reakcie. Chcelo by to veru statika na dôkladné posúdenie. Budova je z tehly.
Najzávažnejšie vyzerá tá prasklina na zelenej stene, ktorá prechádza von. Pre lepší náhľad, takto to vyzerá zvonku. Človek má pocit ako keby tá časť budovy sadala, "oddeľovala" sa od zvyšku.