Dobrý deň, včera nám v dome dokončili strojové omietky Baumit MPI 25 a začnú robiť cementové potery. Kalkulujeme, že o 4 týždne (ak poter bude pochôdzny) by sme začali steny maľovať bielym Jupolom Ekonomik. Z minulosti máme s penetrovaním zlé skúsenosť (ale s pieskovo-cementovou omietkou a sadrovou omietkou/stierkou), tam kde bolo penetráku viacej ostávali šedé šmuhy a nedali sa pretrieť. Otázka teda znie, či penetrovať alebo nepenetrovať uvedenú vápenno-cementovú omietku. Zatiaľ sa prikláňame k názoru "penetrovať" zriedeným Jupolom.
@gashtaan Ale ako to dosiahnuť? Penetrák sme rozriedili podľa návodu + bol nanášaný maliarskou štetkou. Čo robiť inak? Doplním, použili by sme penetrák od výrobcu omietok, pre istotu.
@fliacik to aky Baumit penetrak ste pouzili? Baumit pokial viem nema nic urcene pod interierove farby a penetraky co vyraba sa neriedia vobec, takze to nejako nesedi s tym co pises.
@fliacik penetrak a farba v pomere 1:1, nasledne nariedit vodou na pozadovanu konzistenciu a ziadne smuhy sa nekonaju. Dalsie natery len nariedenou farbou. Maloval som tak sadrove omietky nedavno a nikde ani smuha.
@gashtaan Ešte sme nepoužili, použiť ale chceme penetrák od rovnakého výrobcu, teda od Baumitu. Konkrétne sme si nevybrali, ani sme to neštudovali. Všeobecne sme sa dočítali, že je najlepšie použiť výrobky od jedného výrobcu, ak takéto niečo v ponuke výrobca nemá budeme hľadať u niekoho iného.
@megdesign Toto sa mi tiež pozdáva, vlastne by sme to mohli takto natrieť súčasne so základovou farbou (prvou vrstvou Jupolu). Nestrácal by sa čas na náter a schnutie vrstvy navyše a tiež budeme vidieť, kde ten penetrák vlastne natierame. Poznatok využijeme :)
Strojné omietky nieje nutné bezpodmienečne penetrovať. Penetráky sa väčšinou riedia. Riedenie býva uvedené na obale. Odporúčam penetrák https://www.google.sk/search?q=st+pen...
Riediť 1:5. Mám odskúšaný v kombináccii s Baumit MPI 25 viackrát žiadny problém.Platí pri maľovke aj dobrého veľa škodí.
Môžete penetrovať aj farbou zriedenou väčším množstvom vody. do 15 L farby 4-5 L vody + 2 cl penetráku čo som dal odkaz.
Úplne ideálne je nepenetrovať a pačekovať vápenným pačekom. Paček sa už nepenetruje.
Ak by ste mali použiť všetko od jedného výrobcu tak by ste museli dať aj baumit vnútornú omietku.Ale to vám neodporúčam veľmi zle kryje je to šmejd. Obsah fliaš s penetrákmi má väčšinou rovnaký obsah zabalený v inom obale. Rozdiel býva len v množstve pridanej vody.
opravím preklep. Nie...Ak by ste mali použiť všetko od jedného výrobcu tak by ste museli dať aj baumit vnútornú OMIETKU .......ale farbu. Tento vrznutý web nedovoluje opraviť preklepy. :-)
Je treba si uvedomiť, akú funkciu penetrácia plní. V prípade savých podkladov je to hlavne zjednotenie a zníženie nasiakavosti, viazanie prípadných prachových častíc na podkalde, a tým zlepšenie prídržnosti ďaľších vrstiev a zároveň obmedzenie úniku zámesovej vody do podkladu. Ja odporúčam penetrovať vždy, je to lacný krok, ktorý dokáže "zachrániť" drahšie povrchové úpravy. A nie je pravdou, že penetrácie od rôznych výrobcov bývajú rovnaké, iba v rôznych fľašiach. Je dôležité, na akej báze sú vyrobené. Väčšinou sa používajú akrylové a u tých je dôležité, aké množstvo sušiny obsahujú, U tých lacnejších kupujete vodu, to platí aj pre produkt v linku od mesarosanton.
@peterpb Aký druh či výrobcu penetračného náteru by ste nám teda odporučil? Ten S-T70 odporúčali na tomto fóre už viacerí, beriem teda tento produkt už ako niečo lepšie, teda aspoň za taký "stred", mýlim sa?
@peterpb Takže sme študovali a tu sú zistenia. "Jupol Ekonomik" je "biela vnútorná maliarska farba vyrobená na základe vodnej disperzie polymérnych spojív" a výrobca predpisuje základný náter, pričom už len odporúča (nenariaďuje) "vodou zriedenú AKRIL EMULZIU", čo je "vodná disperzia polymérnych spojív". Baumit odporúča (nenariaďuje) pre omietku konečnú povrchovú úpravu "Baumit Klima farba alebo bežne dostupné interiérové náterové hmoty a stierky", pričom ďalej uvádza, že pre lepšiu reguláciu vnútornej klímy odporúča "vnútorné vápenné alebo silikátové farby (napr. Baumit Klima farba)". Na základe uvedeného by sme teda mohli použiť systém výrobcu a to Jupol + Akril Emulzia.