Ahoj danulienka..najprv musia ist bezpodmienecne omietky, pretoze ako budu natahovat putzovku, zvlast na strop bude im padat na zem, co je prirodzene..A potery teda podlahy idu na sami koniec.V pripade ze uz mate aj kurenie. My teraz robime putzovky, potom kurenie a nakoniec potery. Och kiez uz by to bolo..papa
Technologický správne sa vždy robia najprv omietky, lebo dole pri betóne sa to veľmi zle vyrovnáva čiže pucuje a keď sa urobia potery ten spodok sa do toho sková. Pri poteroch treba dať k stene dilatáciu, buď 1 cm polystyren nalepéte ho pištolou a akrylátovám tmelom na stenu,ale vždy lepte tak, aby sa to ten akryl skoval pod poter, alebo je taká dilatačná fólia pásovina. No a potom sa robia podlahy. Keď máte už natiahnuté podlahové kúrenie pred omietkami, tak ho treba chrániť doskami, lebo Vám to zničia.
Dobrému murárovi je to tak jedno.A ak je murár nešikovný tak sa bude vyhovárať a skovávať sa za nejakú dilatáciu. Mne robili najskôr podlahy a potom omietky a teraz som dával soklové parketové lišty iba lepidlom! Keď to vakovali tak mal murár hliníkovú ťahaciu lištu za dvetisíc korún a tá má jednu stranu ako doska širokú cca dva centimetre a na druhej strane je to zrezané asi v 15 stupňovom uhle.On to s tou špicatou stranou dvojmetrovej lišty tak urobil že mi lišty ani nebolo nutné zatiahnuť akrylátom.Taktiež zvislé rohy stien akoby po ovakovaní tou lištou vyrezal.Takže nejde o to čo skôr ale či niekto vie alebo nie.U svokry to robili opačne a zas...i celé steny betónom.
ferka ja len ze ked niekto rychlo pise, ok ale zvycajne nenapise to iste slovo zle niekolkokrat za sebou. to skor svedci o tom ze proste nevie ako sa pise. nie som nicim poverena, len svojim nazorom, ze ked niekto vie zapnut pc a logovat sa na forum tak asi zvladol zaklad gramaticky svojej rodnej reci. ;-)
ono sa takmer vzdy robia omietky prve. len treba dat bacha aby ti omietkari neposkodili instalacne rozvody a v najnizsom podlazi vodorovnu hydroizolaciu.
pokial das najskor poter, vyhnes sa tymto veciam - samozrejme vyskocia ine.
moj manzel to vymyslel tak ze navprv omietky na hrubo, potom podlahovka + poter a nakoniec nam budu robit omietky na cisto. Este nam chyba ta posledna faza tak uvidim ci to tak bolo dobre. :-D
My sme robili najprv potery, mali sme tam veľa rúrok a trúbiek a káblov... :-) Majstri povedali, že im je to tak lepšie. Ale pri strojových stierkach sa majú robiť najprv stierky, potom potery.
My by sme radi bývali do konca roka. Ale keďže stavba sa má nechať vymrznúť hlavne kvôli puklinám v omietkach tak najprv spravíme podlahu, a budeme bývať bez omietok, ktoré dáme až po mrazoch. Viem, nebude to nádherné bývanie, ale potrebujeme bývanie čo najskôr. Takže u nás to bude naopak ako u ostatných. Budeme pravdepodobne robiť striekané omietky a tak asi podlahu zakryjeme nejakým igelitom. Ak viete o inej nevýhode prečo najprv omietky a potom až podlaha, okrem zašpinenia, tak dajte vedieť. Rada sa poučím.
@zuzkama , domnievam sa, že to je názor z čias, keď neexistovalo ústredné kúrenie. A používala sa technológia murovania na 2 cm spáry. Tieto potrebovali vyzrieť a vyschnúť a teda aj stenčiť. Teraz a muruje na milimetrové hrúbky alebo lepidlo a tam zmraštenie stien nehrozí, naviac kúrenie na jeseň len predľži sušenie. Najväčším zdrojom vlhkosti sú potery a tie budete musieť urobiť pred omietkami a sadrokartónom(ak ho použijete), takže nestrpčujte si život v obývanom dome.
Ja sa skôr bojím toho, že keď v zime všetko pekne zamrzne, a zamrzla by aj zem pod základmi, čo sa môže stať, a náhodou by tam zostala nejaká vzduchová dutina, ktorá vznikne zmraštením zeme, aby sa nám omietky nepopraskali. Druhá vec je, že som počula, že striekané sadrové omietky sa veľmi pekne dajú opraviť, jednoducho sadrou, takže ak by aj popraskali, len ich zatrieme. Nie som zástanca rýchlych stavieb, ale niekedy sa inak nedá.
Pretože je to takto dané, je to technologický postup-tak sa to učilo, učí a aj stále uvádza v nových článkoch a akýchkoľvek výskumoch. Ja som sa nikdy nezamýšľala nad tým prečo to tak je, je to proste dané, tak ako napr. postup robenia cesta. Tu nejde len o zašpinenie, ale behom nahadzovania omietok sa môže stať čokoľvek, ide hlavne o predídenie mechanického poškodenia. A hlavne sa to teda týka konečných povrchových úprav podláh, nie pri ťahaní nivelačiek.
A čo sa týka názoru o vyzrievaní, tiež si myslím, že pri dnešných techonológiach je to už iné. Ale zase asi by som sa priklonila k nasťahovaniu na jar, už len z toho titulu, že cez zimu sa už domček pomaličky prekúri a nasťahuješ sa do voňavého, ale už nie čerstvého - aj keď to vlastne potvrdzuje tú starú zásadu :-D - ale my sme sa sťahovali týždeň po omietkach - už sme nemali bytík - a bolo to teda dosť vlhké prostredie, na druhý-tretí deň mi to už aj vadilo, a to sme sa sťahovali v sept., a okná boli otvorené non-stop...
tak unás je to všetko naopak najpr sme zakrili podlahové kúrenie a potom budeme robiť omietky :-D keď aj niečo padne na zem tak sa to hneď očsití, a ešte som sa nedočítala prečo najprv omietky , okrem toho lepšieho zapucovania v čom problém ja nevidím.
áno, pri ťahaní trubiek po zemi je jasné, že najprv nivelák. Ten postup je ozaj len na konečné úpravy t.j. parkety, vlysy alebo laminát. Si vieš predstaviť, že naťiahneš omietku a tak budeš ťaháť trúbky a nivelák? 100x tú omietku oškriabeš a zašpiníš, kým urobíš spodok...
@tinkaro My sme davali najprv omietky, svagrovci naopak... Dozor im to schvalil..
Lepenka je fajn, aspon sa vam bude podlaha pred potermi lepsie cistit od zbytkov omietky. ;-)