Najzdravšie bez chemikálií sú ručné. Nehasené vápno + piesok +voda + minimum cementu.V strojných omietkach je toľko chemikálií ,že sa čudujem tým ktorý sú to ochotný vôbec robiť.Povrchovú úpravu si môžete urobiť akú chcete ,hladkú drsnú tapety atd.
@gashtaan Strojové omietky obsahujú perlit, ktorý znižuje objemovú hmotnosť omietky aby ľahšie prechádzala cez šneky a stroje. Ďalej sa pridáva vyššia dávka celulózy na zlepšenie plasticity omietky. Ide o bežné prísady, nejde o žiadne nebezpečné chemikálie :-)
@mesarosanton Plastifikátor na zlepšenie plasticity omietky je práve celulóza. S chrómom trošku zavádzate. Chróm sa vyskytuje v cemente. Ale v súčasnosti, všetky renomované spoločnosti používajú veľmi nízky obsah chrómu v cemente tzv. nízkochrómový cement. Kvalita stavebných produktov stúpa a naozaj sa veľmi dbá na ekologické hľadisko, ako aj zdravie ľudí. Každý produkt má svoju kartu bezpečnostných údajov a látky sú klasifikované podľa Nariadenia EP a Rady č. 1272/2008 (CLP). Pri vápennocementových produktoch ide o látky cement a vápenný hydrát, ktoré pri nesprávnom používaní môžu spôsobiť podráždenie dýchacích ciest, dráždivosť pokožky, či poškodenie očí, ak by pri neopatrnej manipulácii došli k ich styku. Takže strojové vápenno-cementové omietky nespôsobujú žiadnu karcinogenitu ani toxicitu. Nikdy nejde o žiadne utajované skutočnosti :-) , každý má prístup ku karte bezpečnostných údajov a môže do nej nahliadnuť.