Dobrý deň. Rád by som Vás požiadal o nejakú radu, čo Vám pomáha v domácnosti. Dnes v noci prišiel prvý mráz. Večer sme zakurili na 22 stupňov a na noc zatiaľ vypíname kúrenie. V dome je vlhkosť kedy ako ale väčšinou okolo 55%.Mame plynové kúrenie, 30ky steny z kvádra na tom zateplenie EPs 10cm. Šaty vo vnútri nesusime a po sprche vetrame a mame odsávač vlhkosti ktorý zapíname v kúpeľni po sprchovaní. Vetrame nárazovo niekedy iba raz denne kvôli prac. povinnostiam atď. Dom 50 ročný zrekonštruovaný rekonštrukcia dokončená pred 3 rokmi. Mávali sme túto zrazenu vodu na oknách aj predtým len rad by som vedel ci niekto nemá nejaké tipy ako to zminimalizovat. Viem vetraním ale nie vždy to ide viackrát ako 1x za deň. Vďaka za rady vopred a možno táto téma zaujme v tomto období viacerých a poradíme si navzájom ako tieto nepríjemnosti zminimalizovat 🙂
@predaj_roznych_veci Na skle dolu máš privysokú vlhkosť a prinízku povrchovú teplotu okennej výplne. Ak už nevieš nič robiť so znížením vlhkosti v danom mieste tak musíš urobiť niečo so zvýšením teploty na povrchu skla. Možnosti vidím dve - vymeniť okná za trojsklá alebo dosiahnuť vyššiu teplotu v miestnosti. Na noc vypínate vykurovanie - čiže asi by pomohlo vykurovať aj v noci.
My sme mali dnes ráno to isté na spálňovom okne. Vonku -1°, vo vnútri v spálni 17° - v spálni sme nevetrali dva dni a nevykurovali možno týždeň.
@predaj_roznych_veci ahoj, je to fyzika . rosný bod. Voda sa vyzráža na najchladnejšom predmete - okno... Museli by ste mať suchší vzduch, alebo teplejšie.
je jedno aké dáte okno, trojsklo bude teplejšie ako dvojsklo, vody bude menej, ale bude. Ak by ste nechali bežať odvlhčovač aj v noci, tak by ste mali suché okno..
Hlavne že neplesnejú steny. Teploty sa budú znižovať vonkajšie a asi aj vnútorné, takže si treba len zvyknúť na to, že ráno prebehnete spodok okien kde spíte papierovou utierkou, alebo si dať budík a vetrať aj v noci.
Nám sa to robí, keď vôbec nekúrime. Musíme aspoň temperovať, hoci je v izbe teplo. Vtedy sa nám nerosia okná v byte, resp. v miestnostiach, kde sa spí - z noci do rána. Inde sa nám to nerobí. Len v detských a v spálni.
@toky1 vymeniť okná neprichádza do úvahy keďže boli menené pred 4 rokmi takže jedine som rozmýšľal nejaké po domácky lacno vyrobené pohlcovace vlhkosti ktoré by boli aj z estetického hľadiska vhodné na parapetu každého okna. Aby to aspoň trochu stiahlo no a samozrejme ako hovoríte kúriť aj v noci a všade kde nespíme vytiahnuť vyššie žalúzie....
Samozrejme viem ze sa to takto robí na oknách viacerím preto som aj založil túto tému aby sme si navzájom poradili a vyrobili nejaké účinné a estetické pomôcky na parapety ktoré by to trochu mohli stiahnuť z okna 🙂
@predaj_roznych_veci dvyhni si 10cm zaluzie aby ti tam prudil vzduch.
Kazde rano si to utri a preventivne prestrekni savom na plesne, lebo sa ti tam casom vytvori plesen na silikone.
@predaj_roznych_veci Lajkla som tie múdre rady. Len doplním, že vetrať treba veľakrát za deň, ak ste doma a tvoríte paru. Lepším riešením je dať do kúpeľne odťahový ventilátor, ktorý má extra nízku spotrebu a nízku hlučnosť, aby mohol ísť nonstop. Cena okolo 150 €, 20 dB, 10 W. Okná na mikroventiláciu, prípadne v hornej časti nahradiť časť tesnenia vlísom, aby sa malinké množstvo vzduchu neustále vymieňalo.
Odvlhčovač by musel mať motor, aby dokázal "preprať" a teda aj odvlhčiť vzduch. Položiť niekam niečo ako statický Ceresit takýto problém neodstráni. To už potom radšej vetrať dom ako celok podtlakom - odťah v kúpeľni a prisávanie cez malú netesnosť okna.
Drahším riešením je rekuperácia. O tom sa tu už v minulosti popísalo veľa.
@predaj_roznych_veci Rosny bod , je 3-kombinacia 3 faktorov , skus si pozriet tuto online kalkulacku , jednoducha , ale svoj ucel splni :
http://www.dpcalc.org
Najviac na znizenie rosne bodu zabera znizenie vlhkosti . Samotnym zvysenim teploty vzduchu pri nezmenenej vlhkosti stupa aj teplota rosneho bodu .
V podstate ziadne zazracne riesenie na toto neexistuje, fyzika pracuje proti vam... Je tam kombinacia viacerych problemov a teda najmä to, ze okno je len dvojsklo, vyssia vnutorna vlhkost a nizke vonkajsie teploty. Riesenim su budto vymena okna za trojsko s "teplym distancnym ramikom" - situaciu zlepsi, ale uplne nevyriesi. Aj trojsklo sa bude rosit, ak budu nizke vonkajsie teploty a vysoka vnutorna vlhkost, akurat sa to prejavi az pri nizsich vonkajsich teplotach. Dalej mozete znizit vnutornu vlhkost - asi teda najmä pravidelnym vetranim, prip. kurenim v krbe ak mate. To su vsetky vase moznosti...
Skúste na noc nevypinat kúrenie. Ak máte dobrý kotol dá sa príjemne temperovat.
Ja osobne som odstránil nocny útlm nakoľko ráno sa to muselo dokurovat.
Pri dvojskle a este s nerezovym distancnym ramikom mission impossible.
Vlhkost by musela byt taka nizka, az by to bolo neprijemne. A to sa da bez velkych tepelnych strat dosiahnut jedine rekuperaciou.
@blacksr veľmi ľutujem ze sme pri rekonštrukcii nemysleli na ten odsávač do kúpeľne... No hovorím mam kúpený odsávač za 300€ takže po sprchovaní ho zapiname... Aspoň niečo, ten odsávač niekedy v budúcnosti keď budeme zase niečo prerábať tak určite spravíme. To sa vyvádza kam? Na povalu sa dá tiež? Tam nemáme nic..
@lordxor tak az tak veľa tých faktorov tam nie je ako píšete no je pravda ze to dvojsklo je nič no trojsklo to úplne nevyrieši. A vysoká vlhkosť? Nemyslim si ze je vlhkosť okolo 50-55% veľa...
@marcos33 zdravím ja mam kotol plynovy protherm panter. Ovládaný cez termostat. Na termostate neviem nastaviť aby bola teplota vody napr celú noc 20 stupňov. Na termostate viem nastaviť len koľko stupňov by malo byt v miestnosti. Cez kotol to tiež nejde lebo keď je ovládaný cez termostat tak cez kotol vás nepusti