Samozrejme ze davat... Minuly tyzden som prave opravoval na jednom dome okna kde nedali... Komplet popraskane... Vyskrabat, zaakrylovat, premalovat... Za rok za dva to bude zas....
Monterov ktori tvrdia ze su to vyhodene peniaze treba hnat kade lahsie...
je to dvojsklo, známy má trojsklo, ale je to trochu ťažké a na veľkých balkonových mu to už trochu klesá. Možno majú iní s tým lepšiu skúsenosť, ale dali sme radšej dvojsklo, lebo tiež máme dosť veľké okná. A aj tie sme predelili. Tie pásky sú super vec, nie je to až tak cenovo náročné. Skôr práca je drahšia ak to nalepujú oknári, preto sme si to nalepili my, podľa správnych pokynov. Myslím, že to pomôže najmä v zimnom období, keď sa pri oknách zvyknú robiť také čierne plesne. Lepili sme aj pod parapety.
@kubo56 no neviem...do noveho postaveneho domu okna iba s dvojsklom? V dnesnej dobe? To uz aj do panelakov skor s trojsklom. A nehovorim, ked uz okna, tak aj so stredovym tesnenim! Ale hlavne, ze je paska...
@maluchm Samozrejme, ze ano!!! Teda ak nestavas na kseft :-D
Pri dobre zateplenych novostavbach s kvalitnymi 3sklami a dobrymi ramami je kazdy malicky nezvladnuty detail velky problem.
Okenne ramy, hlavne v mieste napojenia na obvodove mury, su najvacsou slabinou kazdeho obvodoveho plasta. Tam treba ist jedine na 100%!
toto je skopírované z iného starého fóra a mala by to byť po troch rokoch už samozrejmosť:
Od 1.1.2010 platí nová norma STN 73 3134, ktorá rieši Styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy.O vážnosti, ktorú norma prisudzuje montážnym prácam,svedčí i uvedená citácia z nej:
Konštrukcie obvodového plášťa, ako okná – dvere – fasády, sú konštrukcie v neoddeliteľnej súvislosti s ich napojením na nepriehľadnú časť obvodového plášťa, alebo na nosnú konštrukciu samotnej stavby. Hodnotiť okná – dvere – fásády má zásadný význam iba po ich zabudovaní , a to v na seba nadväzujúcich krokoch ... návrh – výroba – montáž – servis. Hodnotenie všetkých materiálových vstupov, ako i hodnotenie takýchto konštrukcií pred montážou, tvorí základ hodnotenia po montáži.
Norma STN 73 3134 však predpisuje taký spôsob montáže, kde tepelná izolácia montážnej škáry musí byť z interiéru chránená parozábranou a z exteriéru hydroizoláciou. Týmto je od 1.1.2010 navodený stav, keď štandardný spôsob montáže „na penu“, bez hydroizolácie a parozábrany, ktorý sa v súčasnosti v SR realizuje podľa odhadu z 60-80%, je postavený takpovediac mimo zákon a je teda nelegitímny. Preto, ak zákazník bude z nejakého dôvodu (najskôr finančného) trvať na montáži „štandardnej“ a teda nezodpovedajúcej požiadavkám platnej normy, musíme ho nato v Zmluve o dielo upozorniť, ako i na riziká s tým spojené.
Montáž v súlade s platnou normou, ktorá spočíva v zabraňovaní prestupu vlhkosti do montážnej škáry pomocou hydroizolačných a parotesných pások Vám samozrejme ponúkame. Jedná sa o účinnú ochranu PUR peny z exteriéru pred pôsobením UV žiarenia a zatekaním „vodotesnou“,ale zároveň „paropriepustnou“ fóliou a z interiéru proti vzdušnej vlhkosti nasadením „parotesnej“ fólie.
@janulikk skus toho pana v izotes.sk on ti poradi ako to tam olepit.Tiez som bral od neho.Dufam ze to nebude povazovane ako reklama a ze tato info ti pomoze!
@43jarko norma je dobrá vec, ale som zvedavý, ako zabráni páska prestupu pary do muriva po a vedľa svojho obvodu. Žiaľ, je to nepríjemné, ale ani normy nevystihujú vždy realitu, najmä ak sa realizujú vytrhnuté z kontextu. K nám to prišlo z Nemecka, ale tam táto páska slúži na spojenie fólie, ktorá pokrýva celé steny drevostavieb a prelepí sa na okno, je teda opodstatnená, pri murive rovnakú funkciu splní dobré vypenennie alebo napučiavacia páska. Kiežby sa sila chemickej lobby prejavila aj pri presadzovaní koreňových čov.
Osobne mi zmysel dava co pise @jan45. Ale zaujima ma nazor resp vysvetlenie ci a preco ma vyznam davat napr vonkajsie pasky ak ma clovek okno osadene zarovno s murom a prekryje ram okna polystyrenom pri zateplovani.
@rmu pokial mas poriadne APU listy z von a nema sa ti tam ako dostat voda tak ziadny. Znutra ale vyznam maju hlavne co sa tyka vzduchotesnosti, pretoze pena casom bude mat "medzeri", kedze okno pracuje.
@jan45 ani jedno ani druhe casom rovnaku funkciu mat nebude. Pena casom bude prepustat vzuch a kompresna paska nevyplni spolahlivo medzery. Tak presne okna a otvory nebudu.
@jan45 pozri , my montujeme okná len občas u svojich zákazníkov v rámci celkových prác,a tie pásky zväčša dávame, ak nás tlačí rozpočet, aspoň dávkujeme penu malým tlakom na viac húseníc a povrch len zatlačíme zarovno so škárou aby sme ju neprerezali...Tá pena má iba hrúbku rámu, niekedy ani tú nie a je pórovitá alebo lenivým montérom s tupým nožom zväčša roztrhaná a vytrhaná, takže tá páska by mala byť akože poistka...neseriózni majstri ju odmietajú, lebo nezvládajú profesionálne ani jednoduchú montáž .
@43jarko Zákazník je lobingom tlačený zaplatiť za pochybné utesnenie špáry väčšinou ani nie jedného metra štvorcového na svojom dome okolo 500€. Do neba volajúca sprostosť.
@43jarko popísal ste to dobre, aj majkoj zdôvodňuje pásky pre ochranu proti prievzdušnosti, súhlasím, ale dobre urobené omietky s lištami nalepenými na rám splnia tú istú podmienku. Je viacero technológií povrchových úprav muriva a podľa toho sa volí aj technológia osadzania.
ja pasky davat zrejme nebudem...zvnutra mi pridu spalety v podobe polystyrenu ktore zakryju miesta kde by mali byt pasky....zvonka pride tiez polystyren, nakolko okna su zarovno steny momentalne...bude sa este zateplovat
okrem toho mam nerovny povrch, tehla, takze by to tam asi ani moc nedrzalo...
bude to ok?
@y2k myslim ze dlhodobo nie :), ja som omietol spaletu aby pasky drzali. Treba si uvedomit, ze okna dilatuju, plastove viac. Takze casom kazde malo pruzne riesenie odide.