Osobne som to neriešila ale tuším to závisí od toho, koľko máte v projekte požiarnych úsekov, či tak nejak sa to volá. Pointa je v tom, že tieto úseky musia byť oddelené protipožiarnymi dverami a pri kolaudácii by to mali kontrolovať. Pokiaľ viem tak garáž a dom by mali byť osobitné úseky, čiže tak by to malo byť v projekte a mali by tam byť protipožiarne dvere.
V prípade garáže sa odporúčajú protipožiarne dvere kvôli tomu, že sa tam môžu skladovať výbušné látky (benzín a tak) a samozrejme preto, že tam je auto naplnené benzínom, naftou a tak. Takéto dvere by mali zabepečiť dlhší čas, kým požiar vnikne do domu.
@fildy - ak nemáte v projekte tech.miestnosť ako zvlásť požiarny úsek a neplánujete tam skladovať niečo výbušné, horľavé, tak by som protipožiarne dvere nedávala - môj osobný názor
@andyfoto: Známy má spojený dom s garážou a má to aj v projekte oddelené ako dva úseky a navrhnuté protipožiarne dvere a aj ich musel osadiť. Ale je mi jasné, že nie je stavebný úrad ako stavebný úrad a niekde prejde to, čo by inde neprešlo ani náhodou.
Zdravím
Ako odborník z praxe Vám poviem len jedno: Je to pre pokoj duše ale ak systém nie je komplexný tak Vás to neuchráni. Vysvetlenie je jednoduché.
Aj obyčajné hlinikové alebo drevené dvere z masívu majú pož. odolnosť okolo 15 min. Je to bez overovania a tak. Požiarna odolnosť sa udáva pri plnom horení. Nie od zapálenia. Takže dvere s najnižšou po. odolnosťou v realy vydria od zapálenia asi 45 minút.
Z najhoršej stránky.
Požiar najčastejšie vznikne vtedy keď doma nikoho nie je alebo v noci. Sú to štatistiky.
Píšete, že máte čidlo. Je napojené na systém, že Vám príde SMS a môžete to nejako následne overiť. Lebo inak Vám len pípne SMS a viete, že Vám horí dom. A nič nevyriešite.
A perla na záver.
Ak ste nainštalovali požiarne dvere musíte sa o ne starať aj v zmysle platnej legislatívy. T.j. pravidelné kontroly a údržby. Ak sa niečo stane tak Vám poisťovňa môže znížiť poistné plnenie v prípade požiaru, lebo ste nedodržali platnú legislatívu.
V súčasnej legislatíve platí:V rodinnom dome s garážou (max. dve státia pre os. automobil) nemusí byť inštalovaný požiarny uzáver.
Ja by som určite zvolila protipožiarne dvere kotoľna je háklivá vec a ako píše andiablo pre pokoj duše :) a myslím že aj pri kolaudácii je to potrebné ak je to udané v projekte.
neviem kto stále balamutí s tým že v technickej miestnosti v rodinnom dome je nutné mať dvere otváravé von z miestnosti aj keď sa v celom dome otvárajú takmer vždy do izieb. Toto sú predpisy pre veľké kotolne a technická miestnosť so zdrojom do 50 kW nie je kotolňou keďže III.kategória kotoľne má výkon od 50 kW. Aký by mal byť dôvod otváranie dverí z technickej miestnosti von? Keď budete mať kotol vo vstavanej skrini tak aj tam bude trvať na otváraní dverí von? Aj niektorí revizáci čo na tomto trvajú ani poriadne nevedia o akú vyhlášku sa opierajú.
@andiablo RD musí mať požiarne dvere pokiaľ je dostatočne veľký, aby sa mal viacero požiarnych úsekov, kde tieto dvere slúžia ako požiarny uzáver.. Ja som ale písal o niečom inom a to o nástojčení niektorých revizákov na otváraní dverí z technickej miestnosti von s čím sa stretávam a neviem na základe čoho toto vyžadujú. Čo vám napríklad pri chodbe, kde sa všetky dvere otvárajú do izieb spraví zaujímavý estetický prvok.
@martinko85 tak si inak mimo. Ja som špecialista požiarnej ochrany a obyčajne rodinne domy su stavby skupiny A t.j. max dve samostatne obytne bunky plne vybavene.
Nad dve obytne bunky to nema nic spolocne s obycajnym domom
@andiablo
Zdravím, čítam, že ste špecialista protipoziarej ochrany.
Prosím vás môžem sa spýtať, ake dvere potrebujem medzi kotolnou a garazou a následne medzi izbou a kotolnou?
Pre lepšie pochopenie z izby v dome idem do kotolne a z kotolne do garaze.
Povodne v projekte mám iba prechod z kotolne do garaze, no ja som sa rozhodol že chcem ísť aj z domu do kotolne a garaze tak preto som v spominanej izbe nechal otvor na dvere cez ktore pôjdem do kotolne a nasledne do garaze.
Dilemu mám z toho, že aké dvere tam dať aby prešla kolaudacia.
Vopred ďakujem za radu.
@andiablo ďakujem vám za radu,
Môžem dať obyčajné aj keď v projekte v sekcii Protipoziarna Ochrana sú navrhované protipoziarne dvere?Ešte prosím čo sa tým myslí viac ako 2 státia.
Vopred veľmi pekne ďakujem.
@rkorba Viac ako 2 ja chápem ako 3, 4, 5 ...
@marek2703 Ak máš garáž pre 1 alebo 2 autá, nepotrebuješ požiarny uzáver. Ale protipožiarne dvere môžeš dať, ak budeš mať z toho pocit bezpečia. Nie všetky protipožiarne dvere musia byť požiarnym uzáverom.
@rkorba Nemusíme na neho čakať. Má pravdu. Je to v prílohe č. 1 k vyhláške č. 94/2004 Z. z.:
ZOZNAM PRIESTOROV, KTORÉ MUSIA TVORIŤ SAMOSTATNÉ POŽIARNE ÚSEKY
1. Vo všetkých stavbách
a) chránené únikové cesty,
b) evakuačné a požiarne výťahy,
c) výťahové šachty,
d) .....
3. V stavbách skupiny A určených na bývanie a ubytovanie
Vstavané alebo pristavané prevádzkarne, ak nie sú súčasťou obytnej bunky.
Súčasťou obytnej bunky môžu byť miestnosti nesúvisiace s prevádzkou bytu, napríklad kancelária, ordinácia, obchod s plochou najviac 40 m2.
Súčasťou požiarneho úseku rodinného domu môže byť aj jednotlivá garáž s najviac dvoma státiami.29)
@andiablo dobrý deň, rodinné domy majú výnimku, ako každý rodinný dom, my tiež nevieme ci potrebujeme protipožiarne dvere, technickú miestnosť máme pri predsieni hlavnom vchode, sú nutné? Skolaudujeme ak dáme obyčajne drevené, ako máme v celom dome? Dom je velky 10x9,5 m, má 1poschodie. Ďakujem za radu