Ahojte po dlhom zvazeni sa rozhodujeme medzi tymito troma prosim poradte, ktore by ste si dali Vy, ktore su lepsie, a hlavne co si mam vsimat? Kedze, co sa tyka okien som novacik!
Rehau Synego
Spectrum novinka na trhu
inoutic balance Dakujem
@zanettle Je to v podstate jedno. V praxi nie je medzi nimi zásadný rozdiel. Nech vyberieš ktorékoľvek, bude dobré. To je ako keby si vyberala medzi BMW a Audinou. Ktoré auto je lepšie?
V oboch máš 3 tesnenia, trojsklo a 6 komorový rám. Všetko ostatné sú už len nepodstatné detaily (či má rám 86 alebo 76 mm, či má okno Uw 0,9 alebo 0,7), alebo marketingové medové motúze, napr. Swisspacer či oceľový rám, ktorý má každé okno. Kľudne môžeš vybrať výhodnejšiu cenovú ponuku. Ak je cena rovnaká, tak si hoď mincou.
@chrobak7 tak hadam nejdeme porovnavat ocelovy distancny ramik so Swisspacerom? To nie je Audi a BMW ale voz s drevenym kolesom a tesla...
Ak Vam dnes este niekto ponukne okna s hlinikovym distancnym ramikom ruky prec.
A sklo 0,9 a 0,7 je podla Vas to iste? Yak to sa velmi mylite. Aj 0,7 uz nevyhovuju dnesnym narokom a normam.
@zanettle neviem ake su cenove rozdiely, aj to je podstatne... no ak mam radit na zaklade parametrov - moj nazor je Rehau Synego (z tych troch co ste dali).
Ale urcite si ich chodte pozriet aj nazivo a vyskusat.
@vovo Jasne, keď si dáš 0,9 tak budeš bývať v jaskyni a keď 0,7 tak v paláci. Už le tých 0,2 ťa vytrhne z biedy. Keby si mal v jednej izbe jedno a v druhej druhe, nepoznáš rozdiel.
@chrobak7 samozrejme, ze nespoznas. Nie hned... az ked pride vyuctovanie, ved tu stratu dobehnes kurenim.
Trojsklo + argón – Ug = 0,6
Trojsklo + kryptón – Ug = 0,5
Kryptón je podľa výrobcov lepši ako argón o 0,1 W/m2.K, čo po prepočte ušetrí cca 9 kWh (na 1 m2 skla) tepelnej energie za rok.
Rozdiel medzi 0,7 a 0,6 bude este vacsi... ale pre teoreticky vypocet si zrataj plochu skiel v m2 a vynasob 9 kWh. Podla sposobu vykurovania si vies rovno zratat “usporu” a ci to ma zmysel.
No pri Ug 0,7 a bez tepleho ramiku je dost mozne rosenie skiel pri krajoch.
Ja nie som zastanca vsetkeho moderneho/pasivneho, ale zastavam nazor, ze na stavbe su veci, kde sa neoplati setrit ako napr okna (strecha, hydroizolacia...).
@zanettle treba brt najhrubsie okna, najlepsie by bolo aj keby ste vedeli vysku ramu,
tam plti cim nizsie tym lepsie, sklo ma vtedy vecsi podiel na celom okne,
sklo ked je ug 0.7 co vam pisu vyssie je pravdepodobne sklo urcene na juznu stranu pre vyssie solarne zisky 🙂
takze tie spektrum podla mna