Zvuková nepriezvučnosť obvodovej steny

Aká je najvhodnejšia skladba obvodovej steny z pohľadu zvukovej nepriezvučnosti? Mám na mysli klasické riešenie (nie Silka, betónové zalievané tvárnice, aku tehly). Hrúbka steny podľa projektu je 30cm + zateplenie (chcel som polystyren, ale vlna bude asi podstatne lepšia). Doteraz som chcel stavať z termobloku (heluz 30), pretože som myslel, že tehla je dobrý zvukový izolant. Keď si teraz porovnávam zvukové vlastnosti rôznych materiálov, tak som zostal zaskočený (30cm): - Heluz Family Rw=39dB - Ytong P2-400 Rw=46dB - Ytong P2-500 Rw=48dB - Porfix P4-580 Rw=52dB Mám tomu skutočne veriť, že porfix je lepší zvukový izolant ako termo tehla? Máte niekto osobné skúsenosti, podľa ktorých môžete porovnať zvukovú pohodu v tehlovom resp. v porfixovom dome. Rozdiel 13dB sa mi zdá obrovský.
Odpovedať
Porovnavas dva extremy - velmi pevny porfix (v ktorom je laicky povedane malo vzduchu) a tehlu ktora je velmi krehka, ktora ma len niekolko rebier. Ak by si chcel mat este lepsie utlmenie, tak stavaj z P6-650 hrubky 250, nie je to perodrazka a tym padom to bude lepsie tlmit. Hluk mozes dobre utlmit aj vonkajsimi upravami - stromy, plot atd. PS tie katalogove udaje ber s rezervou
Odpovedať
Profilova fotka
útlm sa dá dosiahnuť len hmotnosťou, alebo zložitým členením povrchu, takže steny doporučované na tomto fóre pod 250mm to splnia len ak sú zo ŽB. To, že použitie min. vlákien na fasádu je podstatne drahšie bez odlišného účinku, zistíte pri realizácii. Je to dobrý materiál na izoláciu stropov a striech.
Odpovedať
@jan45 Veď práve preto ma prekvapilo, že tehly s hustotou 800kg/m3 majú horšie zvukové vlastnosti ako porobeton s hustotou 350-580kg/m3. Pozrel som výsledky zo skúšok a tu sú zavery: wienerberger 30cm profi + 2x 15mm omietka =48dB porfix 30cm (P4-580) +2x10mm omietka = 52dB Súvisí to nejako s homogennou štruktúrov porobetónu (+) a vzduchovými komorami v tehle (-)? To ste ma prekvapili tvrdením, že miner. vlna na fasáde neprinesie očakávané utlmenie zvuku. Chcel som polystyren, ale ten nemá ziadne zvukovoizolacne vlastnosti. Preto som prešiel na vlnu. Na fasádu ide vlna s vláknami rovnobežnými so stenou (kontaktny systém zateplenia), pričom vlna na zvukovú izoláciu má vlákna kolmo na stenu. Je pri vlne toto rozhodujúce z pohľadu tlmenia zvuku? Pre porovnanie uvadzam porfix 200mm (P2-480) + 2x10mm omietka = 45dB porfix 200mm (P2-480) + 2x10mm omietka + 40mm Nobasil + 12,5SDK = 58dB 40mm nobasilu +12,5mm SDK a zlepšenie útlmu o 13dB sa mi zdá dobré.
Odpovedať
Profilova fotka
@remba riešenie zvukového útlmu je dosť zložitá záležitosť, tabuľkové hodnoty sú za určitých podmienok a frekvencií, tie nemusia v praxi vzniknúť, takže za použiteľný pokladám len jeden faktor - hmotnosť.
Odpovedať
Môže byť za zlými výsledkami tehiel to, že sa murujú na pero-drážku bez premaltovania zvislých medzier? Lebo som si všimol, že pri testoch pórobetónových tvárnic používajú hladké tvárnice s premaltovaním zvislej škáry. Takisto aj akustické tehly sa maltujú aj v zvislej škáre. Podobne je to aj asi pri oknách. Stačí mať mikrovetranie a do miestnosti sa šíri oveľa viac zvuku z vonka ako keď je okno zatvorené úplne. Tak som sa teraz zamyslel, či by nebolo vhodnejšie stavať z hladkých tvárnic. S hladkými je asi oveľa horšia práca v porovnaní s PDK tvárnicami (nemám skúsenosť).
Odpovedať
duta tehla naozaj nema dobre zvuko-izolacne vlastnosti..postavili sme z nej a sme nemilo prekvapeni, ako vsetky zvuky pocut...zvonka aj zvnutra...ci maju ine materialy lepsie vlastnosti posudit neviem, ale tehla nas v tomto fakt nemilo prekvapila.
Odpovedať
Veľmi dobrý článok, s množstvom prekvapujúcich informácii ohľadne vplyvu zateplenia na vzduchovú nepriezvučnosť som našiel tu: http://stavba.tzb-info.cz/zateplovaci...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
47 vs 52 dB, tolko je technicky medzi P2-440 a P4-600 porfixom vie niekto vysvetlit, v praxi o kolko lepsie je tych 52dB, cize +7dB ? ci sa to oplati pouzit napr na vnutorne nosne steny, co kryju spalnu od zvysku domu.. (za predpokladu, ze sa zvolia aj masivne/poraidne dvere, vramci normalnych moznosti smrtelnika)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@weggie zjednodušene povedané, každé zdvojnásobenie zdroja hluku zvyšuje intenzitu hluku o +3dB. t.j. ak máš napr. naštartované auto, ktorého intezita hluku je napr. 70dB, tak 2 autá budú mať 73dB, 4 autá 76dB.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?