Na zakladnovu platnu pod miesta kde pojdu priecky som zatial natrel penetraciu. Pojdu asfaltove pasy a na to porfix biele priecky.
Je potrebny nejaky adhezivny mostik na asfaltovu hydroizolaciu? alebo mozem maltu davat priamo na asfaltove pasy a na to porfixove priecky?
@megdesign ano, len je zaujmave, ze mnohi ten adhezivny mostik neodporucaju a davaju priecky priamo na izolaciu....moze to byt aj tak?
Kotvenie samozrejme.
Tu dilataciu ides ako robit? purpene moc neverim tak uvazujem ci styrodur alebo obycajny polystyren alebo tvrdenu sklennu vatu?
@megdesign ja zacinam s prieckami dnes.
Ten styrodur ides davat medzi nosnu a priecku? Ja idem 4 rady priecok zasekavat do nosnych ca 3-4cm. A zvysok budem kotvit kazdy rad. Spary vypenim penou.
@radoslavc netreba žiaden adhezny mostik, aj tá malta je tam len pre vyrovnanie podkladu pre tvárnicu a rovnomerné rozloženie váhy steny na hydroizoláciu.
@megdesign co odpruzit? :)
Viem, ze to je o nosnej stene, ale tak myslim, ze tehle je jedno a nevie, ci je nosna a ci nenosna.
Ale tak ak mas nejaky relevantny dovod na pruznost toho spoja, tak sa necham presvedcit ;)
Pani a damy fakt neviem co je lepsie, pozeral som co odporuca vyrobcannapr ytong a spravil asi tak ale... robosi mi priecky lepili na stenu a davali ak kotvu. Ono naco vlastne dilatovat? Ako to ze nosna priecka ide stredom domu bez dilatacie dokonca je este zapustena teda previazana s obvodovou a to je ok a tenka priecka nie. V dome bolu omietky aj pocas zimy teda okolo 8 stupnov aj pocas leta a kurenia teda cez 24 tazke velmy rozsah teplot a spoj medzi stenami nepraskol nikde, praskla dakde na sadrovej omietke malinkanka prasklima vodorovne a aj to na obvodovej stene, mozno jedna zvisla prasklina ale ziadny spoj s prieckami. Teraz pozeram stary dom a tu tiez nic a tam o dilatavii ani nechyrovali.
@ivantausk nosná stena stojí na základoch. Nenosna nie. Základy môžu pracovať - sada stavba. Sadať môže nerovnomerne. Ja bude dilatovat. Dal si postup na spojenie nosných stien a my sa bavíme o nenosnych. Ja ťa nepresviedcam. Rob ako chceš. Dal si otázku a na tú som ti odpovedal...
@ivantausk odpruzuje tam zatazenie nosnej steny od nenosnej, ty chces preniest siliy na nenosne priecky? dovod? komplikujes si to a je to zle. nato netreba ani navod len trochu porozmyslat
@jblaze ja nechcem nic prenasat. Ja chcem co najpevnejsie spojenie a ak to nicomu nevadi, tak preco nie?
Myslim, ze pohyb nosnych murov voci zakladovej doske je nulovy alebo blizko nule. Ak nie, tak aj kotvenie kotvami bude v ohrozeni.
@megadesign ako ides teda ty kotvit tu priecku? Iba cez kotvy? Ak ti bude tak zasadne sadat stavba, neposkodi to tie kotvy?
@ivantausk áno na kotvy. Plech o hrúbke 0,5 mm v lepidle. Kazdy druhý rad. Keď si presvedčený, že to tak bude lepsie, tak to tak sprav. Ja tam budem dávať dilataciu.
@megdesign no rozmyslam nad tym. Ked by som dal kazdy rad plech a v rohoch chytil o strop (spodne podlazie), tak by to mohlo byt tiez dost.
Otazne je, co hore, kedze tam chytat o strop nemozem.
Vsetky steny zas budu medzi sebou previazane, tak neviem... Dilema :D
@radoslavc Ahézny mostík na hydroizoláciu? To sa aj robí? Inak mne to predpisované a hlavne bežne robené kotvenie tiež nedalo spávať..., keď mi v stavebninách ukázal predavač ten pliešok, čo to má udržať..., vlastne ani ten originál nemali, ale "všetci dávajú..." a vytiahol pliešok zo sadrokartónových konštrukcií, ktorý ohnem dvoma prstami... Osobne si myslím, že tieto pliešky by mali pri pohybe steny asi taký efekt ako prd v hurikáne. Ja som si pliešky vyrobil z 2mm pozinku plus každý 2-3 rad kotvil do obvodových nosných stien tak, že na vrchu tvárnice (Porfix), cca v strede som si vydrážkoval škáru 12-14mm hrubú a hlbokú kolmo na obvodovú stenu, presne oproti som do obvodovej steny ukotvil cca 20cm roxorík a vložil do tej škáry a potom normálne pokračoval v murovaní. Ten roxor tam má trochu vôľu pre prípadné rozdielne sadanie a nakoľko je pevný, tak v extrémnej situácii by zastavil pohyb steny hneď v zárodku. Inak som to potom normálne vypenil, presne ako v postupoch, nechával som tam tú škáru. A aby som použil argument stavbárskych majstrov: Už to stojí rok a nič tomu nie je! :) Toto keď počujem pri stavbe domu, ktorý si každý stavia raz za život a na celý život, tak neviem, či sa skôr smiať alebo plakať :).
@megdesign Jasné. Len ja staviam sám a niektoré rozhodnutia robím za pochodu a potom mám problém si to zdôvodniť neskôr :), lebo už si nepamätám dôvod, prečo som to tak alebo onak robil... Priečky som robil popri iných veciach a napokon mi to trvalo pomaly celú stavebnú sezónu, kým som ich popri iných robotách dolepil..:), tak to bol hlavný dôvod toho hutného kotvenia počas celej výstavby, lebo mám aj deti, psa..., aj manželku :), tá už mala jeden nešťastný úraz na stavbe..., tak som nechcel nič riskovať.
@ivantausk predtym, nez mi prisli robit omietky som sa s majstrami dohodol, ze presietkujem a preklebrujem preklady a vence. A rozbehnuty som sa pustil aj do rohov obvodovych a nenosnych priecok. Ked som mal spravene, volal som majstrovi, ze je to nachystane a spomenul som aj tie presietkovane rohy. Majstro mi vsak hned nakazal, ze v ziadnom pripade, ze ten spoj v rohu mam prerezat, kym to.este nie je zatuhnute a vysvetlil mi, ze sa to tak robit nema, lebo by to mohlo praskat
Ci je to pravda alebo nie, to neviem posudit, ale spravil som ako povedal a nic bie je popraskane 😊