Vápenopieskové tvárnice - názor a skúsenosti

Uvažujeme o použiti vapenopieskovych tvárnic pre stavbu domu. Prosim je tu niekto kto ich použil a ako je spokojny? Ake su klady a zápory? Prosim o nejake skusenosti, či názory. Povodne sme chceli stavat z Heluz či Porothermu, ale vapenopieskove tvarnice nemusia byt tak široké a su hodne pevné. + bude zateplenie.
Odpovedať
@neyaa my z nich staviame, co by ta zaujimalo , zopar domov som uz videl a pri jednom som viac nez divak , tak viem ze zmena z porothermu je viac nez dobra a obvzlast ak ratas so zateplenim , pozri si albom @petulko331 pre inspiraciu a ak ta zaujima nieco konkretne napis :)
Odpovedať
@gorgar prosim ta o kolko % je to drahsie oproti porothermu ci heluzu? Co viem ze je to velmi kvalitne a velmi pevne. Setri to metre zastavanej plochy. Staci dat 25 cm obvodove mury. Vies este nejake vyhody? pripadne co je nevyhoda? stavia sa s tym rychlejsie? ps: kupovali ste v nejakej zlave? a pripadne od akej firmy mate ?KM Beta alebo Vapis alebo nieco ine? Dakujem :-)
Odpovedať
Vapennopieskove tvarnice - podla mna jeden z najlepsich materialov vobec. Tiez som z neho chcel stavat, konkretne bungalov z 20cm VPC + 30cm EPS, spodny rad Novomur. Vysoka pevnost, vynikajuce akumulacne vlastnosti a vyborny zvukovy izolant. Ale. Vystavba je dost narocna, je to velmi tazky material, zle sa pili. Projekt je vhodne navrhnut tak, aby dlzky stien presne sedeli na pocet celych tvarnic - aby bolo co najmenej pilenia. Problem je najst firmu, ktora by z toho bola ochotna stavat, resp. ak ano, cena prace je dost vysoka vzhladom na vyssiu narocnost vystavby. Jeden dom stavaju nedaleko od nas z 25cm VPC, svojpomocne, nakolko nenasli firmu, ktora by z toho stavala. Ide im to dost tazko a pomaly. Z uvedeneho dovodu som skoncil pri kombinacii Ytong 25cm + 25cm EPS.
Odpovedať
@neyaa 25cm obvodove mury v pohode spravis aj z tehly alebo porobetonu. Ked uz VPC, tak kludne 17,5 az 20 cm, v zavislosti od projektu.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja v tom nevidím žiadnu výhodu len nevýhody a následné problémy s výstavbou a prasklinami.Platí čím členitejší dom tým viac viac odpadu . Škoda o takýchto chobotnách aj diskutovať.By ma zaujímalo ,ako ten odborník na tej fotografii vyrovnáva jednotlivé rady tvárnic.Nedajte sa zlákať na pekné reklamné materiály.
Odpovedať
@antonmesaros z coho ale myslite ze vznikaju praskliny? Ale toto je uz overeny kvalitny material vo vyraznej miere vyuzivany na stavbach v zahranici , v nemecku. myslim ze nekvalitu by nepouzivali..Zda sa Vam ze sa tie tehly nedaju dostatocne zrovnat? Nas architekt hovoril ze pre stavbu svojho domu by vyuzil rozhodne vapenopieskove tvarnice. Prosim stavali ste uz s tymito blokmi? dakujem
Odpovedať
@calimero to ano zatial mame povodne urceny Heluz. Ale riesime upravu na vapenopieskove tak si nehavame preto rezervu v centimetroch ak by sme sa pripadne naspat rozhodli pre heluz. Viem ze z 17,5 stavali aj 2 posch. domy ale ze nas statik to nema rad. na prizemny dom je to asi v pohode.
Odpovedať
@neyaa Napisal som do Posty viac ..
Odpovedať
Profilova fotka
@neyaa Je to veľký blok materiálu.Praskajú aj menšie bloky z Ytongu (ytong je tiež vápenno pisková tehla).Preto sa sieťkujú.Neporovnávajte Nemecko zo Slovenskom.V DE dodržujú výrobcovia stavebné normy u nás sa nám môže o tom len snívať.Problém je zabudovaná vlhkosť materiálu z výroby.
Odpovedať
@antonmesaros videli ste to uz vobec niekedy ?
Odpovedať
@antonmesaros nestačím zírat, jaké kraviny náš profík zde zase prezentuje
Odpovedať
@antonmesaros VPC != porobeton, ani zdaleka!!!
Odpovedať
Článok sa načítava...
@antonmesaros ale neviem ci je vobec mozne zrovnavat Ytong ( ktory nas architekt na hrubu stavbu nedoporucuje) s niecim takym ako vapenopisek . neni to ako zrovnavat trabant s mercedesom?
Odpovedať
VPC - vapennopieskova tehla, u nas sa najcastejsie pouziva KM Beta alebo Silka, v Cechach aj Kalksandstein. V Nemecku sa z toho stavia viac, ale treba si uvedomit, ze nemecke firmy pouzivaju daleko viac automatizacie a cena prace je tiez niekde uplne inde. Osobne by som do tohto materialu isiel iba za podmienky, ze stena bude mat max. 20cm, aby sa prostriedok neminul ucelu. Ak by architekt nestaval z nicoho ineho, mal by vam vediet odporucit aj realizatora plus nacenit cenu prace. V pripade domu postaveneho z VPC musia byt hned od zaciatku poriesene niektore detaily, vedenie elektroinstalacie, osadenie okien a pod. - vzhladom na velku pevnost, tvrdost materialu a tenkost stien. Odizolovanie paty muriva by tiez malo byt samozrejmostou (Novomur, Foamglass, porobeton).
Odpovedať
@neyaa ani nie trabant s mercedesom, v pripade porovnania VPC a Ytongu ide o viacmenej rovnocenne materialy, neda sa jednoznacne povedat ze VPC je Mercedes a Ytong trabant. To by potom tych domov z VPC stalo daleko viac. Su to len odlisne materialy, pritom kazdy ma svoje vyhody a nevyhody.
Odpovedať
Profilova fotka
Určite odporúčam stavanie z VPC tehál. Ak by Ťa čokoľvek zaujímalo konkrétnejšie, napíš do IP.
Odpovedať
Profilova fotka
Sám som na jar chvíľku zvažoval Kalksandstein. Lenže keď som si prerátal, že stavebný materiál oproti tehle či pórobetónu by ma vyšiel o niekoľko tisíc navyše, nehovoriac o tom že je tu strašne málo firiem, ktoré s tým stavali, tak som to celé zamietol. Osobne by som radšej poriešil založenie na základovú platňu v XPS-vaničke (20 cm dole, 25cm po obvode). Je to z môjho pohľadu ešte lepšie riešenie ako penové sklo (nakoľko ak sa vám k nemu dostane voda, tak jeho izolačné vlastnosti idú rapídne dole, to z XPS jednoducho nehrozí). A budete mať základovú dosku bez tepelných mostov, murivo by som volil čo najlacnejšie a taký predpoklad spĺňa napr. tehla Heluz 25cm P15. Za pár korún, vysoká pevnosť a nie hrubé obvodové murivo a na to sekajte trebárs 30 cm grafitového polystyrénu. čo sa týka prerušenia tepelného mosta v päťe muriva, už samotná doska ho minimalizuje, ale ak by sa vám tam výpočtovo niečo nezdalo tak v kľude použite napr. ten Novomur alebo pevné dosky z penového skla. Vo výsledku podľa mňa ušetríte.
Odpovedať
Profilova fotka
@stevosk penove sklo je nenasiakave, ma uzatvorenu strukturu, to by musela byt hladina po zakladovu platnu a to by mal clovek uplne ine problemy, bez ohladu ci je tam penosklo alebo XPS :). Co sa tyka najlacnejsieho riesenia, predpokladam, ze francuzky system vyjde este lacnejsie, to znamena betnova tvarnica + EPS.
Odpovedať
@majkoj tusim mio prepocitaval ze ho m2 steny z beton.tvarnice s betonom a zelezom vysiel na 10eur. ja by som skor zvolil nieco ako stenu z tehly leier, pri 30cm hrubke to robi nejakych 13,5 eur/m2 a pri 25cm je to 11eur/m2. pevnost to ma dobru a je to omnoho menej pracne ako beton.tvarnice, omnoho rychlejsia vystavba...
Odpovedať
Profilova fotka
@rasto7764 ak by bola v tej cene brusena tehla tak by robota bola lahsia, pri nebrusenej je to zajedno si myslim. Ale zavisi od statika ci prezije 25ku tehlu. Nie koli pevnosti, ale koli vyboceniu.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj Máš samozrejme pravdu čo sa týka nízkej nasiakavosti penoskla. Ja som sa trochu nejasne vyjadril, ale myslel som na také situácie, keď sa do tej vrstvy penového skla dostane určitý objem vody, vyplní vzduchové medzery a problém je na svete. Aby som však bol objektívny dám sem aj text zo stránky výrobcu Geocell: Pěnové sklo Geocell bylo, při testování jakosti výrobku v německém ústavu DIBT, podrobeno zátěžovým zkouškám, kdy byla provedena simulace povodní, včetně následných zmrazovacích cyklů. Jako tepelná izolace, přestalo pěnové sklo Geocell fungovat po 21 dnech (celá vrstva pěnového skla byla pod vodou). A nyní přichází to ale. Po odčerpání vody se po 18 dnech v běžných, klimatickým podmínkách se vlastnosti pěnového skla, jako tepelné izolace, vrátily ke garantovaným hodnotám. Dokonce ani zmrazovací cykly na toto neměly vliv. A co je nejdůležitější, bez jakékoli degradace či poškození materiálu po stránce technických parametrů. Nedošlo ani k žádným přenosům deformací do horní stavby. Při simulaci bočního zásypu základových pasů naopak pěnové sklo Geocell výrazně napomohlo rychlejšímu vysušení těchto základových zdí a navazujících obvodových zdí.
Odpovedať
Dobrý den. Toto je také dobré řešení : http://pasivnidomy.rajce.idnes.cz/PAS... ( Břeclav ) S pozdravem Laďa
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
@ladajaskva MOZEM SPYTAT NA CENU?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?