Ahojte,máte niekto skúsenosti s tekutou izoláciou do interiéru?Chcela by som to na steny obývateľného suterénu,pod stierku v rodinnom dome,pretože nám kde-tu vlhnú steny.Zvonku sme dom odkopali do hĺbky cca80cm,dali pupienkatú fóliu,dosť to pomohlo ale nie na sto percent.Rozmýšľala som či by toto zvnútra nebolo dobré riešenie.Dom je zvonku už zateplený.Ďakujem za rady a pomoc a skúsenosti😉
@saxana1506
Odkopat treba celý základ a ak je vo väčšej hĺbke tak len tých 80 cm by bolo málo. Čiže pod základ alebo aspoň na výšku celého základu.
To len pre informáciu.
A ja som aplikoval tekutú lepenku na steny miestnosti kde mám presah základu nad úroveň podlahy.
Následne som na to aplikoval hrubú omietku a na tu sietku. Na takýto podklad som dal klasickú vapennatu omietku.
Takže kľudne to môžte urobiť.
Ak je aj z časti zateplený základ tak by som ešte poprípade počkal rok dva a potom by som aplikoval tekutú lepenku.
Treba aby sa z takto zateplených stien dostala vlhkosť ktorá sa tam za tie roky nahromadili.
A hlavne ak je to možné tak prekurovat a vetrať.
Ale v princípe mám s tou lepenku dobrú skúsenosť.
"pupienkatá fólia" nie je hydroizolácia. Odkopaných 80cm ste mali napenetrovať a nataviť tam ipu. To sa ale malo urobiť ideálne na celú výšku steny pivnice. Možno pomôže aj to čo spravil predrečník. Držím palce.
máme starší dom cca60ročný,základ ako taký ani nie je😀je to vybíjané skalami a aj suterén je zo skál,takže hlbšie sme sa neodvážili kopať.Poschodie je už z pálených tehál.Vykurujeme celý dom aj suterén,aj vetráme...a nevlhnú obvodové múry,ale priečky,nie sú permanentne vlhké,len keď veľa prší vonku tak sa urobí fľak ako dlaň hocikde v strede steny.. a potom zasa zmizne..nič strašné,ale chceli by sme sa toho zbaviť ak sa dá.
@pripad001
Ja som dával iba tú nopovu fóliu.
A to aj preto,že základ bol krivý ako pluvanec vo vetre.
A zabudol som,že na najkritickejšie miesta tam kde základ presahoval úroveň podlahy v miestnosti som dával styrodur.
Ale videl som už aj také realizácie kde bol primurovany tehlový mur a izolácia z icopal a až potom nopovu folia
@saxana1506
Ja som myslel ,že skôr ide o obvodové mury.
Toto isté sa dialo aj nám.
Priečka odizolovana horizontálne a aj napriek tomu sa čas od času na nej ukázala vlhkosť.
Popravde ani neviem ako to vyzerá lebo v jednej miestnosti máme k nej prirazene čelo postele. A z druhej strany je obklad lebo tam nám zakopaval stenu pes
Ale čo viem tak to postupne mizlo.
Preto by som osobne nechal tomu čas.
Inak steny ste od podlahy oddelili?
Ja som mal omietku zaliatu podlahou a preto nám tiež steny vlhli.
Aj keď aj po tejto oprave sa ešte mokré miesta objavovali.
Preto ja odporúčam skúsiť tomu ešte dať čas a steny, priečky nechať voľné. Nedávať k nim nábytok.
@saxana1506 vami navrhovane riesenie je len taky make-up, vy potrebujete vyriesit prerusenie vzlinajucej vlhkosti resp. nejaky problem s vlhkostou, ktory sa da riesit len posudenim realnej situacie. Nevieme ci je vysoka spodna voda, ako mate vyriesene dazdove zvody, atd.
Je skoda, ze ste toto neriesili pred samotnym zateplenim, teraz sa neda zistit, co sa deje pod izolaciou. Pravdepodobne by bolo dobre zacat takto: urobit vykop okolo domu meter od muru, minimalne do hlbky zakladu, pripadne este nizsie, zhotovit drenaz+rury a ak je to mozne stiahnut to dalej od domu. Mozne riesenie by tiez bolo podpílenie, ale znamenalo by to poskodit hotovu fasadu.
@stowasser
Čítal si to?
Ona píše o priečke a nie o obvodovom múre (základe).
Preto z toho usudzujem ,že najskôr to ide od podlahy a do toho múru (priecky).
Samozrejme drenaz pomôže ale hlavne ak to robí len tá priečka tak to do nej "ťahá" od podlahy.
A aj keď to odizoluju tak ešte nemusí byť vlhnutiu koniec.
Sám som ten problém zažil keď odizolovana priečka ešte určitú dobu ťahala vlhkosť.
Bohužiaľ toto sú tragédie starých domov a ich prevedení.
a dosť pomohli ako píše odvedenie dažďovej vody z pozemku a veľmi pomohli chodníky okolo domu to môže aj @jan45 potvrdiť bol to u mňa osobne zmerať ;-)
teraz keby som už robil odkopávanie nenatavoval by som už ipu ale naponetroval ten betón a dal nopovku
@stowasser podpílenie ani injektáž nehrozí,presne kôli tomu,že sú tam skaly rôznej veľkosti a nepodarilo by sa vyplniť všetky škáry..boli to pozerať už...
@teplo_domova presne toto...aj keď je to už oveľa lepšie oproti tomu ako to vlhlo,ešte stále ten problém tam je..keby sa tak dal celý dom zdvihnúť a preložiť na novú platňu😀
Tak ja som sa už viac-menej zmierila s tým,že vlhkosti sa v staršom dome asi úplne nedá zbaviť,ale myslela som,že keby sa steny a prípadne aj podlaha natreli tou tekutou izoláciou tak už by to na povrchu stien nebolo vidno...len neviem ako by sa to správalo časom(myslím stierky)keďže tá určitá vlhkosť by v stenách zostala.Či by to nejak nezačalo odúvať a odliepať celú stierku potom.
@saxana1506 mal som tam vlhkosť ale len v pivničných priestoroch ale v albume je všetko ;-) tak sme susedia no vidíš aký ste svet mali a kde konkrétne je ten váš? Najdôležitejšie je aby si mala múry oddelené izoláciou od základu, ak nie dajte to spraviť ako prvé, ale ak dobre pozrieš odsekas niekde na miestach nad oknami pivnice ten odskok to je miesto kde končí plátna a začínajú muri tak na to mieste by mala byť izolácia
Pridám sa aj ja s mojou otázkou. V dome som vykopal všetky podlahy na hlinu, vylial novú deku, natavil ipu.
Vznikli ale 2 otázniky. Izoláciu na 100% napojiť je utopia. Ipa sa vyhla na základ všade kde to bolo možné, aspoň 15cm od novej deky. Všetky miesta medzi pôvodnou HI a novou som natrel 2-3x gumoasfaltom.
Otázka č. 1 stačí ten gumoasfalt?
Otazka č2 - V druhej časti domu som podlahu spúšťal nižšie oproti pôvodnej, čiže nad novou nulou budem mať ešte časť základového pásu. Ako ošetriť toto? Ipu som vyhol na základ cca 20cm, to ešte bude v polystyréne, medzi pôvodnou HI a tým pásom je cca 10cm, čím to ošetriť, aby sa to dalo aj omietnuť aj aby to nevlhlo?
Gumoasfalt? Taká izolacia jak sa dáva do sprcháčov? Bude to treba nahrubo omietnuť, a potom chcem aj tak lepiť na steny sadrokarton (dať na túto časť radšej ten impregnovaný?)
Otazka č.3 - z vonkajšej strany to riešiť ako? Chcem zateplovať EPS, čiže som plánoval odkopať, zatepliť a nopovka.
@teplo_domova@stowasser@matko291
@cotibebemore
c.1. Staci, nie je to pivnica pod urovnou Dunaja, takze tam tlakova voda asi nehrozi
c.2. v podobnej zalezitosti som pred par rokmi pouzil Kema Hidrostop94 a Kema Hidrostop Flex
c.3 nopovka neplni ziadnu funkciu, podla danej situacie treba zvazit pouzitie okapoveho chodniku, pripadne urobit okolo domu drenaz
PS Dufam ze ste mali dobre uzabovany podklad, zazil som pred cca 25 rokmi podobnu rekonstrukciu, po asi 12 rokoch zacal dom smrdiet a po mnozstve roznych pokusov majitel v zufalstve rozbil podlahu a zistil, ze betonova platna si "sadla" asi o 1-2cm, ipu v rohu roztrhlo a do domu sa dostavala pomaly vlhkost a izolacna vata bola uplne vlhka a smrdela potuchlinou.
@matko291 lebo si myslím že je to blbosť? Akú funkciu by tam tá ipa plnila pod betonom? Ako by som zabezpečil aby aj ostala celá keď sa na ňu vylialo pomayl 20kubikov + kari
@stowasser To je nejaká tekutá vec a štetcuje sa to, alebo sa to natiahne jak kleber? Aká hrubá vrstva toho ide?
Tie dvojzložkové čo sú napr. aj do sprcháčov/bazenov je blbosť? (mám na to lepšie ceny)
Nopovku som ani nemyslel použiť na hydroizoláciu, ale čo som čítal všade, robiť izolaciu aj zvonku je zbytočné.
Drenáž som nezvažoval, dom je v GA, a voda u nás nestojí po dažďoch, plus dom mám asi pol metra vyvýšený (vid album)
PS: v rámci možností som sa snažil, pár hodín som tam nahopkal so žabou vnútri :-D Vnútri pod betonom je beton nasekaný čo tam bola pôvodná podlaha, ten som narozbíjal na malé kúsky, a žaboval som to každých 10cm. Plus som navrtal roxory do základu cca každý meter, a o to pripevnil karisiete.
@cotibebemore a kde sa podeje ta vlhkost pod betonom? kadial bude cesta tej vlhkosti? Tak si to mal napr. odelit igelitom ako ja obycajnim z druzstva co sa nim zakrivaju silazne jami, je tak pevny ze mas problem do neho spravit dieru klincom zaklad je odelit vlhkost od finalneho vysledku, este vacsi a najvacsi zaklad je mat odeleny mur od zakladu izolaciou to je najvacsia istota ;-)
@cotibebemore v podstate áno už pôjde len dlazkovica. Všimol si si ten igelit pod ? Nebol by si spokojnejší keby bol aj ten poter suchý? Pod betónom máš predsa len hlinu a hneď na nej je betón či?
@matko291 U mňa je hlina, na nej 20cm užabovaného betonu/štrku, 15cm betonova platňa. Na ňu natavujem tú ipu. Pôjde ešte ca 20cm EPS, podlahovka a až potom poter. Pod poter aj u mňa pôjde všetko tak ako píšeš, len obaja hovoríme o inom betone :-D