Dobrý deň. Má niekto skúsenosti s tehlami na stavbu domu plnené minerálnou vlnou z Poľska. Vraj nedosahujú takú kvalitu v pevnosti ako slovenské. Neviete či je ta cena podstatne nižšia ako na slovensku?. Ďakujem
@lubo111
Uz mas ponuky od slovenskych dodavatelov?
Aky je financny rozdiel vratane dopravy?
Kolko % to robi z celkoveho rozpoctu na stavbu?
Netvrdim, ze tie tehly su horsie, ale poliaci su smelinari. Aj na zmrazovanie masa si vybavili v EU vynimku a ako jediny mrazia vodou (co je velmi nehygienicke, inde je standard vzduch). Ja by som osobne do toho nesiel. Pocit.
@lubo111 Vypchatá tehla izoláciou (akoukoľvek) nemá zmysel pre použitie v obvodovom murive. Nosná stena nech je z nosného materiálu (stačí aj 25cm) a vonkajšia izolácia nech je z izolačného materiálu (napr. 20-25cm EPS 70F). Dodatočnou izoláciou zakryješ aj medzery a špáry medzi tehlami - ako by si obliekol kabát.
V prípade tehly vyplnenej izoláciou je možné navlhnutie tejto izolačnej hmoty a potom je problém ju dostať von - odvetrať. Je potrebný komplexný tepelnotechnický výpočet obvodovej konštrukcie (rosný bod, kondenzovanie vodnej pary, jej odparenie,..).
@lubo111 Prečo 30, keď stačí 25cm. Tehla P+D 25 má pevnosť v tlaku 15 N/mm2, a P+D 30 má 8 N/mm2.
A už si ušetril. Ale si to daj spočítať projektantovi.
@megdesign Aj ja som o tom uvažoval, len mi stačil pohľad na rozostavané múry po daždi a potom ešte dlho po daždi. Stále mokrý prvý rad, lebo perlit tú vlhkosť nechcel pustiť. Vyskúšaj, alebo sleduj okolo seba.
@laco17 pevnost v tlaku je len cast rovnice, ale existuje ja vodorovne namahanie steny. To je na statika nie na rady na fore bez absolutnej znalosti projektu.
@laco17 sledujem. ;-) Poznam minimalne piatich ludi, co to vysypali a nemajú ziaden problem. Samozrejme sa nemozu tahat mury a robit veniec dva roky ;-)