Pred 2 tyzdnami sme sa prestahovali do opraveneho domu po rodicoch(konecne po 3 rokoch vikendovych prac)A teraz ked sa ochladilo my zacalo v kuchyni moknut severovychodny kut,ale s tym som ciastocne pocital lebo rodicia prerabalii a na kuchyni je len stena15cm plna tehla(nemohol som este primurovat hrubsiu stenu lebo kuchyna je siroka len 1.6m.tak som sa pustil cim skor do zateplenia s 12cm isoverom(aspon tu kuchynu spravit do zimy som chcel)Ale teraz som si vsimol ze sa my zacina robit mapa aj v spalni na juhovychodnom rohu,je to hlavne na strope.pytal som sa rodicov ci mali nejake problemy s moknutym vravela ze nikdy nemalimokre a plesnive steny.Mury su z skvarobetonovych tvarnic a plnej tehly.len ja si myslim ze je tenka plotna na povale tam zatial nemam ziadnu izolaciu kedze dosli peniaze s hypoteky tak len tak po trocha tie veci som chcel dokoncovat.Znizoval som stropy a kedze my rodicia vraveli ze nikdy nebol problem tak som tam parozabranu a izolaciu nedaval(ani by nevosla lebo som strop len zrovnaval kedze boli zvesene stropy.Parozabranu som dal len do severnej izby kde je detska tam sa zatial nic neukazalo.Preto som sa rozhodol na povalu dat aspon 10-12cm vatou DEKWOOL G039 Roll bude to stacit?Lebo citam tu ze davaju 40-60cm.Rozmyslam ze by som mohol este zateplit stenu kde je spalna 12cm polystirenom bude to mat nejaky efekt ked nebude cely dom obaleny?
@ferri222 myslim, ze v stenach , ktore su z nezateplenej plnej tehly moze ist o zvyseny tepelny tok voci ostatnim stenam a su chladnejsie, tak sa zraza na nich voda. v spalni by mohlo ist tiez o tepelny most. mozno je tam zle zaizolovany ZB veniec alebo strop.
tak dom stoji cca 37 rokov a na venci pochybujem ze je nejaka izolacia a nemam peniaze aby som stihol do zimy este zateplit,vsetkz uspory som vrazil do vnutrajska aby som mohol byvat a nemusel platit najom este v zime.
@ferri222 skuste postupne skupovat izolaciu od ludi, ktorym zostali male mnozstva zo stavby, niektori to predavaju za minimalne ceny, niektori daruju za odvoz. 12cm nie je bohvieco, hlavne nezabudnite na parozabranu, inak sa vam to rychlo znehodnoti.
ferri, zdravím, nie som odborník, ale na chalupe som dal do zobitneného podkrovia čo som dorábal 20cm Isover a je to slabé. V lete teplo, v zime zima. Takže tých 12 by som ja dal dáku "prvú vrstvu" a keď pošporíš jednoznačne dalšiu izoláciu. Inak myslím že dobre to vyjadril Duzu.
Dalej je tu ešte dlhá téma, ktorá sa bude v budúcnosti podľa mňa hodne pretriasať a tou je celkové "dodatočné zateplovanie starších objektov". Viem že budem teraz polemizovať ako amatér a budem rád ak by sa tu k tomu fundovane vyjadril „fachmann“ ale izolovanie domov a najmä starších nie je tak jednoduché ako si ľudia priemerne myslia. Dá sa narobiť hodne škody a problémov. A sú to práve spomínané problémy s hlhkosťou. Aj v západnom svete sa začínajú čoraz viac diskutovať dodatočné zateplovania starších objektov. Vo všeobecnosti sa už tuší že súčasné riešenia a materiály sú po väčšine časované bomby na tvorbu plesní a nezdravého bývania. Voľba izolačného materiálu a odbornosť pri práci je veľmi dôležitá. Ja to vnímam tak, že si treba uvedomiť aký bol koncept domov naších otcov a dedov. Šetrenie energiou „nikoho“ netrápilo a domy boli navrhované skôr akumulačne- poriadna tehla, (dávnejšie dokonca kameň). Kúrilo sa a hotovo. Žiadne náklady spojené s izoláciou. Stavebný materiál naakumuloval do seba energiu – nebolo už treba tak tuho kúriť a postupne aj uvoľňoval teplo.
Dnes nás ceny kúrenia dotláčajú naviac do „ekoteroru“ zateplovania a mám pocit že málokto v skutočnosti dnes vie čo je dobré a funkčné izolovanie objektu. V drvivej väčšine je to izol. materiál čo nedýcha a často je aj nevhodným spôsobom prevedená robota. Pleseň a mapy na interiérových stenách je potom už len otázka času. Stačí počúvať zážitky ľudí čo už pomenili rodičovským domom okná a zateplili polystyrénom. Nepomáha ani chémia čo výrobca pchá do fasádnych omietok. Fungicídy to podržia iba na čas. Dážď omietky časom omyje a poznáme ako potom bývalé krásne farebné domčeky končia. To je len estetický problém ak opomenieme koľké svinstvo dážd z omietok po celom svete nazmýva. Ako zdravé sú tieto nové fasádne postupy môžeme len tušiť. Ako zdravá je pleseň priamo v interiery si domyslí už asi ozaj každý. Výrobcovia najpreferovanejších izolačných a fasádnych systémov sa pravdaže takýmito výsledkami nechvália. Ale čo si z toho vziať ako informáciu , ak to nemá byť len „mrnčanie“, hundranie a konšpirovanie?
Osobne som takisto pred izoláciou celého domu. Je to síce novostavba, žiadna rekonštrukcia ale už teraz mám pocit že sa chcem vyhnúť klasickej „B....T“omietke. Snáď to poriešim odvetranou fasádou a možno použijem aj dáky alternatívnejší izolant. Polystyrén EPS je mi dosť nesympatický. Viem si ho ešte „možno“ predstaviť v kombinácii s dákym „núteným cirkulovaním vzduchu“- čo ai tiež nebude najlacnejšia položka. Neviem si inak predstaviť kade by mala ísť vlhkosť z domu von v takej umelej krabici? Ak by som staval dom teraz, zrejme by som volil max. hrúbku steny z pálenej tehly ktorou už výrobca garantuje aspoň nízkoenergetický štandard. Model tenkého muriva s kvantom izolácie mi momentálne s info ktoré mám nepríde ani lacnejší, ani ekologickejší. Predpokladať sa dá že ekoteror zateplovania v silnej lobby výrobcov umelých izolácii bude tlačiť do zákonov a pritvrdzovať energetický štandard budov. Je to veľký biznis ale chápať sa to dá, každý potrebuje z niečoho žiť ale keby sa otvorila aspoň väčšia verejná diskusia o možnosti použitia alebo podpory aj iných alternatívach izolačných materiálov. Polystyrénový králi, prosím podte do mňa a vyvrátte mi moje argumenty. Ďakujem.
neviem ci to je nahoda ale som v sobotu zateplil cca polku kuchyne s dvoch stran prave ten kut co my mokol a sa dnes divam ze vo vnutri mam dole mensiu mapu horna polka sa troska zvacsila ale asi to pomaha tak zajtra by som rad po praci si to dokoncil a dotiahol vatu do vrchu.