Materiál na obvodové a vnitřní zdivo

Tak jsem si vypočetl obv, nosné vnitřní a příčky z různých materiálů na stavbu NED bungalovu Německé VPC (175+300 EPS 100F, 175, 115) - 198.000,-Kč KMBeta VPC (175+300 EPS 100F, 175, 115) - 176.000,-Kč Ytong (300+200 EPS 100F, 200, 125, 100) - 208.000,-Kč Ytong (250+250 EPS 100F, 200, 125, 100) - 193.000,-Kč Nakonec se budu muset rozhodnout sám, ale jaké jsou vaše názory na jednotlivé materiály. Jde mi o to jestli se vyplatí řešit náročnější stavbu z VPC proti Ytongu, když ceny jsou +- stejné. Je opravdu znát ta akumulace VPC proti ytongu? O kolik se mi prodraží předsazená montáž oken na klíč v případě VPC? Pokud bych šel cestou pasivu asi by VPC a předsazená montáž byla jasná volba, ale v případě NED si nejsem právě jist důležitostí těchto "komplikací" u VPC.
Odpovedať
Tak jestli nebudeš chtít předsazenou montáž oken, tak ti asi zbývá jen 300mm zdivo + 200mm EPS kvůli ostění. Jinak alternativa k PVC z hlediska ceny sou cihly. Staticky vyjde i 175mm a je skoro za 1/2 ;-) . Já se rozhodl pro Heluz AKU 175mm, m2 vyjde na 400,-Kč. Předsazenou montáž oken budu dělat nejspíš do kastlíku z cetris desek.
Odpovedať
mam 25 ytong+25 eps bez predsadenej montaze a uplne v pohode...co sa tyka materialu,tiez som uvazoval pri vybere podobne ako ty,ale postupom casu som zistil, ze: 1. v dome mas aj ine casti,ktore akumuluju,napr.poter 2.akumulacia je dvojsecna zbran a ja osobne by som jej neprikladal az taku prioritu
Odpovedať
@r4d3k74 na základe tvojích čísel by som ytong nevolil. predsadená montáž sa dá spraviť aj efektne - hľadaj na nete, niektoré okná zasa ani nie je nevyhnutné predsadzovať, stačí osadiť v rovine muriva pri izolante. @realistanr ja by som jej zase prikladal prioritu, hlavne ak chceš ušetriť na chladení v lete (čo o nejakých 5-10 rokov môže byť primárna energetická záťaž), alebo využívať efektívnejšie solárne zisky v zime. všetko ale tiež závisí od umiestnenia domu. @realistanr má sice pravdu že aj poter a iné časti domu akumulujú, ale uzáš, že asi iný výkon akumulácie zabezpečí 120t akumulačnej hmoty ako 30t. ako dvojsečná bola v tvojom dome? u mňa je len jednosečna - pomáha udržať stálu rovnomernú teplotu, napr počas tropických dní a nocí), bez chladenia 5-6 dní. keby bola rekuperácia tak tie 2 týždne (toľko u nás zvyčajne nepretržite tropické dni trvajú v jednom cykle) by sme komfortne prežili.
Odpovedať
Profilova fotka
@r4d3k74 asi ste ešte nemuroval z Y ani z VPC, k cene materíálu treba pripočítať aj prácu. No a 175 steny? Teoreticky by tam stačil za určitých podmienok aj ten PS( s výztužou a torcretom) A prikladáte veľkú váhu nepodstatným detailom pri pasíve.
Odpovedať
@realistanr takže máš venkovní ostění 25 cm a vnitřní 17? Mě se právě zdá lepší, když jsou stejné, nebo venkovní menší.
Odpovedať
Ještě k těm cenám, jsou vypočteny z katalogových cen, ale co jsem tak pročítal, vychází mi, že na ytong nebo porfix lidi dostávaj větší slevy než na VPC a ten kalksandstein asi vychází kvalitou lépe než KM beta. @rabies Vybírám z těchto dvou materiálů z důvodu sádrových omítek, ale chápu, že každému je bližší jiný materiál. Venkovní ostění 25 je ještě koukatelné, okna by měla být kromě jednoho v jedné koupelně větší a tedy by to nemusely být střílny. Teď máme na bytovce 36 cm a to už je trochu dost :) . Já bych v případě předsazené montáže tuto chtěl na klíč a když jsem viděl ceny jako 600,-Kč za bm rámu okna navíc, tak se mi to zdáse vyplatí jen v případě nějaké dotace za pasiv. @slavoslav právě vliv tý akumulace je to co kromě ceny řeším nejvíc. Ono se to "nějak" vyzdí z každého materiálu, ale není to ta nejhorší práce na stavbě a bydlet se v tom bude možná zbytek života. Ale zase bych rád zdil z velké části sám, a to ten porobeton bude asi větší pohoda. Co se týče předsazené montáže, tak hledám a čtu, budu hledat ještě víc :) @jan45 Tak bude to bungalov a budou tam i ztužující nenosné stěny (provázané nebo natupo podle materiálu), ale propojené věncem. Váhu přikládám i jiným detailům a snažil bych se je řešit precizně i v případě NED, ale ta předsazená montáž může být hranice, kdy vůbec u bungalovu to EPD vyjde. Ještě nemám počítáno, ale někdo uváděl, že mu vyšlo o 2 kWh/m2 ve prospěch předsazené montáže.
Odpovedať
@slavoslav moja skusenost je ina.Mame aj rekuperaciu a pokial trvaju tropicke noci 3-4 dni po sebe,tak to je este ok. Ale akonahle to je viac tak sa uz dom naakumuluje tym teplom a steny to teplo drzia. TO je ta dvojsecna zbran: ze v zime je akumulacia fajn,ale v lete by som radsej bral vlastnosti montovaneho (samozrejme,dobre izolovaneho) domu,ktory rannym vyvetranim pekne vychladis a ktory neakumuluje teplo. Vyvetranim oknami,nie rekuperaciou samozrejme. Pises,ze: "keby bola rekuperacia". Rekuperaciou nevychladis dom. Skusal som pocas noci chladit rekuperaciou pomocou bypasu,ale skratka tie prietoky su tak male ze otvorit okno a urobit prievan je ovela ucinnejsie. Mame 25Y+25eps, 45vata, 20 podlaha,rekuperacia a ext.zaluzie...pri 2-tyzdnovych horucavach to pomoze ale mali sme vnutri uz ku konci 28-29st. Takze sme prave pred par dnami dali aj klimu. Samozrejme to co pisem plati pre Nitru,na severe to bude asi trosku ine...
Odpovedať
@r4d3k74 osobně bych tu akumulaci taky moc nepřeceňoval. Jinak sádrová omítka jde na cihly taky použít, síla může být i kolem 2cm, a takhle křivý materiál snad už dneska ani nelze vyrobit ;-) . Sám jí taky chci aplikovat. Měl sem podobné dilema, PVC vs. Ytong a nakonec sem skončil u AKU cihly, i když mi nikdy cihla nebyla moc sympatická. Je to taková střední cesta mezi VPC a porobetonem. Když už porobeton, tak koukni na Porit, je levnější než Ytong a kvalita bude stejné. A nebo Hebl. Každopádně nosnou max. 250mm. Víc nemá u bungalovu smysl.
Odpovedať
Moj osobný laický názor , načo vymýšlať ........ Ytong, Porfix , Tehla 25 ( 30 ) + zateplenie.....20 , 25 cm..... VPC sú skvelé ale ak by som staval garáž , kde nemusím viest rozvody.....a išlo by mi len o statiku.... Ono už len pri samotnej stavbe ten Ytong , porfix ako taký tepelný odpor majú , kdežto betón takmer žiaden ....( výhoda ak človek nechce okamžite zateplovať ) A k tej akumulácii , v rodine máme 2 drevodomy , a ten neakumuluje takmer nič ...a bez problémov sa tam dá žiť aj v lete ( je pravda podtatranská oblasť ) ale ak by....mobilné klimatizácie momentálne za pár eur....
Odpovedať
@dvorcidlo0 tak garáž stačí postavit ze šalovaček nabo betonových skořepinek ;-) .
Odpovedať
Díky za reakce. Proberu to ještě s projektantem. On má postaveno z VPC 175, ale doporučuje i porobeton. Asi ví, že nemá cenu někoho lámat do něčeho co nechce a asi nevidí mezi zdícími materiály ve výsledku zase takový rozdíl. Uvidíme. Každopádně pro svépomocnou výstavbu bude rychlost a menší náročnost všech prací točících se kolem svislých kcí (rozvody, okna) hovořit pro porobeton. Zase na druhou stranu bych s VPC ušetřil nějaké místo. Chci i v případě sbíjených vazníků udělat ztužující příčky s věncem a zde hovoří úspora zastavěných metrů pro VPC - obvod 175 a vnitřní ztužující 175 proti ytong - obvod 250 a vnitřní ztužující 200.
Odpovedať
@r4d3k74 není problém kombinovat Ytong s VPC, ta ztužující příčka může být i z VPC 150mm. Za mě příčky z porobetonu ani omylem. Já jdu do SDK.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@r4d3k74 chcel by som vidieť výpočet na vzper pre 175mm stenu.
Odpovedať
@jan45 Já raději ne :) Ale vážně, za svý peníze věřím výpočtu projektanta i co se statiky týká, ani mi jako laikovi nic moc jiného nezbývá.
Odpovedať
@realistanr ako chceš vychladiť vetraním počas tropických nocí, kde je teplota v noci vonku cez 22°C a vo vnútri chceš okolo 22, ale máš cez 26°C. Princípom dobre fungujúceho domu nie je jeho ohrievanie a ochladzovanie, ale udržanie rovnomernej interierovej teploty pri čo najnižšej spotrebe a tomu pri vonkajších výkyvoch môže pomôcť akumulácia a rekuperácia len umožní vyvetrať s čo najnižšou stratou tepla (chladu). Moja skúsenosť je taká, že počas tropických dní (a nocí) dom udrží píjemnú klímu aj 6 dní, ale tým že sa vetrá a okná nie sú najdokonalejšie tienené sa postupne ohrieva interiér. ak by som eliminoval vetranie rekuperáciou, pridalo by to ďalších pár dní. dom je 15cm izolácia + 45cm PPT a betónové podlahy.
Odpovedať
Pises presne to co som si myslel aj ja :) Ale realita bola trosku ina. Takze: ked je vonku 40 tak nepotrebujem a ani nechcem mat vnutri 22st., idelne je vtedy podla mna 25-26 To ze ma nejaky material dobre akumulacne vlastnosti je fajn, ale v lete po nejakej dobe tropickych dni pride stav ze to teplo, ktore je naakumulovane v tych stenach, zacne postupne uvolnovat do interieru domu. Ja mam Ytong -P4-500, neviem porovnat osobne ake to je v dome z VPC. Ja ale problemy prehrievanie domov v lete vidim skor niekde inde ako v akumulacii stien. Z mojej skusenosti su nasledovne: 1.dobre utesneny a zatepleny dom je ako termoska, a treba si uvedomit ze aj ty sam vytvaras teplo, hlavne varenim, alebo napr. prechadzanim z domu na terasu pustas teply vzduch dnu. A ked to takto robis par dni, tak si to teplo v dome "nasetris" a dom ho drzi :) 2. Myslim ze domy sa dost prehrievaju aj cez strop, mame ciernu skridlu a hore na povale je v lete peklo. Pridavam ti dva grafy z leta minuleho roku, tam kde su tie modre sipky som vetral oknami rano, a krasne vidiet ako na chvilu padla teplota, ale interier uz bol prehriaty a coskoro bola teplota tam kde predtym...Cidlo teplomera je umiestnene v rohu obyvacky pri strope kde su terasove okna, takze ukazuje o malinko viac (cca 1st) ako bolo realne vnutri..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?