Drahi priatelia, obraciam sa na vas s viacerymi otazkami v jednej teme. Byvame v radovej zastavbe v Miloslavove a po 2 rokoch sme zistili, ze byvanie v radovke nam neposkytuje take sukromie ako sme si predstavovali - je to viac pre rodiny s detmi ako pre dvoch karierne zameranych cudakov :-D . Rozhodli sme sa teda zmenit dom, miesto a cas (nie je presne dany - zavisi ci predam nas sucasny dom).
Preto by som Vas chcela poprosit o rady a vase skusenosti.
Chceli by sme sa orientovat na nizkoenergeticku jednopodlaznu stavbu z Durisolu a tuto stavbu by sme chceli umiestnit v Rakusku.
Mate prosim niekto skusenosti s Durisolom, firmou co to stavala, na co si dat pozor, na co sa zamerat? A dalsia otazka je ci mate skusenosti so stavbou tohoto typu v Rakusku - su tam nejake obmedzenia? Ako to vychadzalo cenovo a ci splna stavba naozaj parametre NED? A vlastne velmi ocenim hocijaku diskusiu na tuto temu, vsetky detaily, starosti, radosti a aj fotky ak mate. Moc dakujem.
Durisol je beton naliaty do dreva - zjednodusene povedane.
Beton ma vyhodu v schopnosti kumulovat teplo, cim zlepsuje tepelnu zotrvacnost priestorov. Ked vsak beton nalejete do drevenych tvarnic, drevo ho bude izolovat a tym zredukuje jeho zakladnu vyhodu na minimum.
Ak je pre vas tepelna zotrvacnost nezelany efekt a chcete mat moznost priestory rychlo ochladit oteplit - skuste stavat z dreva (napr. KLH dosky + mineralna vlna).
Durisol nie je beton naliaty do dreva ale do stiepkocementovych tvarnic s polystyrenovou vyplnou......My mame postaveny dom z Veloxu /pozri fotoblog/ to je podobne ako Durisol ale nie su tehloviteho tvaru ale su to stiepkocementove dosky rozmerov 2m x 0,50 cm + polystyren podla poziadavky investora z ktorych sa stavia tkz.skryte debnenie a do tohto debnenia sa nalieva beton.Pokial viem tak tieto stavebne materialy sa pouzivaju najviac prave v Rakusku!!! Ak chces poslem ti kontakt do IP
nas znamy ma prave takyto dom v rakusku a chudak stratil nervy a 10 rokov zivota pri tej stavbe. To uz skor by som odporucala icf tvarnice - tiez liaty beton, ale leje sa do polystyrenovych tvarnic, uz je to zaroven zateplene, stavia sa s nimi lahko, rychlo, zapadaju do seba vdaka zamkom, mne sa to zda paradicka....
Prave to skryte debnenie uspesne izoluje hlavnu pozitivnu vlastnost betonu.
Co z toho, ze su tvarnice eko, ked do nich nalejete beton, ktory pri vyrobe spotrebuje kvatna CO2, a ked uz ho tam nalejete, ani nevyuzijete jeho pozitiva...
preto pisem, ze si radsej postavte drevodom, ktory bude mat podobnu vnutornu klimu, lepsiu ekologicku bilanciu, a hrubu stavbu postavite za par dni a bez prachu...
Ano pouzivaju sa v rakusku, ale to neznamena ze su najlepsie, lobing nepozna hranic
@lepra
Koľko Vás vyšiel 1 m2 obvodovej steny bez omietok? Len betón, spony a dosky, bez roboty a dovozu? Dá sa to zo Zmluvy o dielo nejak vyčítať? A potom, koľko to bolo s robotou? Aké máte R? Ďakujem!
@rules s drevom mam trocha problem, zila som v Amerike, kde sa to hyri takymito domami a nejak sa to nespaja s predstavou mojho byvania. klasicku tehlu mam teraz a poviem , som nemilo prekvapena ym jak vedie zvuk, je draha, praca s nou je draha a celkovo dom nijakym sposobom nesetri energie. preto sme dlho hladali moznosti mimo drevenych, tehlovych a yporovych materialov. durisol mi pride celkom opimalne. sak uvidime. dakujem za koment
toto pisu o ICF na ich stranke : U-hodnoty v rozsahu od štandardných 0.30 w / m² K (ako to vyžaduje súčasný stavebný poriadok) až do 0.10 w / m² K (ideálne pre pasívne budovy) - podla druhu pouzitych tvarnic
modrejc - aj s firmou, aj s materialom...
lepra, to skor ICF je ako lego - lahucke, zapada do seba
rules - prosim, vysvetlis mi este detailnejsie tie pozitivne vlastnosti betonu? nejako sa mi nezda, zeby klasicke panelaky boli vzorom pre vystavbu, co sa pozitivnych vlastnosti tyka....Okrem toho, ja mam dojem, ze pri tychto systemoch je ucelom polystyrenu, dreva, ci coholkolvek, co sa pouziva ako debnenie izolovat - aby nedochadzalo k teplotnych prechodom, nie je zmyslom ani cielom pomocou betonu teplo kumulovat. Beton sa pouziva ako nosna konstrukcia, nie ako kumulator tepla....
@mondrejc - pokial mate osobne negativne skusenosti, nemam pripomienky
@andrejkam - nenarazal som na vas ale na situaciu v niektorych rakuskych dedinach, kde zaziva durisol svoje zmrtvychvstanie aj vdaka lobingu starostov.
@whiterose - panelaky su prikladom nespravneho pouzitia materialu (betonu). Pokial sa raz nedrzite noriem, je jedno, aky material pouzijete, vsetko bude zle.
Pevnost betonu je jedna z jeho vlastnosti, dalsia je akumulacna schopnost. Pri sofistikovanejsom navrhovani budov sa zohladnuju aj poziadavky na ich tepelnu zotrvacnost. Pokial chcete mat rychlo vykuritelny dom, je lepsie ho riesit ako lahku stavbu (minimalizovat akumulacne materialy) - toto sa pouziva napriklad pri miestnostiach s prechodnym ubytovanim. Pokial chcete dom, kde sa budete zdrziavat pravidelnejsie, mozu byt rychle zmeny teplot a klimy prekazkou - vtedy je vhodne pouzit akumulacne (tazke) materialy.
Napr. aj pri obytnych drevostavbach je vhodne v dome urobit tzv. akumulacnu stenu, ktora koriguje klimu v dome, pripadne sa pouzivaju hlinene omietky, ktore zaroven zabezpecuju optimalnu vlhkost vzduchu (pre alergikov).
V niektorych pripadoch sa do tejto betonovej steny (resp. hlinenej omietky) mozu zaviest trubky, do ktorych sa pusti tekutina, ktora moze ochladzovat aj ohrievat miestnost.
Co sa tyka izolacie - optimalne je izolovat od smeru chladu cize zvonka. Da sa izolovat aj vnutro, ale to sa robi hlavne vtedy, ked treba budovu zateplit a zaroven zachovat jej objem (pamiatkove objekty atd).
Moj prispevok narazal na to, ze hoci sa durisol prezentuje ako ekologicky material, k svojej funkcii potrebuje beton, ktory uz taky superekologicky nie je, a napriek tomu potlaca jeho pozitivne vlastnosti. Nenarazal som na cenu ani pracnost pri vystavbe.
@rules - uplne stebou suhlasim. Prave ideme kupovat pozemok v Hainburgu a potiahnut sendvicovy dom s celulozovoun vyplnou a akumulacnou stenou do ktorej sa pusti krb. Clovek este nevymyslel nic lepsie ako priroda sama. Zadalsie ak sa tuto rozhodnete pridat len par cm viac izolacie tak mate pasivny barak a v rakusku lepsie dotacie. Nevraviac o tom ze od zadania projektu do nastahovania to moze trvat do 3 mesiacov.
@all - Zabudnite na beton - ten ma strasnu mikroklimu a ludia co stoho stavali sa len stazovali ze sa im vtom zle byva. Myslim si ze kazdy kto byval v bytovke sa prinajmensom stazoval ze nenabije ani klinec na obraz bez Hiltky :-D
Tehla je podla mna prezitok - pracna, zle NED predpoklady, treba to zateplovat, draha a pomala vystavba + zabera viac miesta ako drevene steny. Iporky, Itongy su tiez na jedno kopyto.