Dobrý večer, koľko roxorov je potrebné dať do prekladu, keď stavebný otvor bude 2,5m? Ide o bungalov, preklad drží pultovu strechu. Ide o menšiu rekonštrukciu. Stačia roxory 12tky?
@matusontek Určite. Ja som mal v mojom projekte sice 2 metrovy otvor a preklad mal 6 roxorov osmičky.
Btw, keď budeš betonovať a nechce sa ti zaondievať s tými okami a viazaním, tak nalož vrstvu betonu, daj tri, nalož ďalšie vrstvy betonu a zas 3 roxory. Vlastne dosiahneš to iste, len ušetriš dve hodiny viazania 😄
@matusontek Pravdaže Ti stačia 12-tky roxory. Záleží však koľko a ako ich uložíš do prekladu. Ak nepoznáš stavebnú fyziku, ľahko vytvoríš nefunkčný preklad aj s trebárs 20 mm roxorom.
U bungalovika sa dáko extra netráp s prekladmi. Hlavné vertikálne sily zhora od strechy sa aj tak roznesú na pomurnice, nie priamo na preklady pod nimi.
@eagleowl Ok, tak prosím statické vysvetlenie aké nepostrádatelné sú strmienka v prekladoch. Však ich úlohou je len držať roxore na mieste kým uschne beton, toť vsio.
Si pozri porfixove, alebo porothermove preklady a ukáž mi v nich strmienka, ekspert
@arcticcode Asi by si o tom mal niečo vedieť keď chceš radiť, lebo potom ľuďom radíš blbosti. Tie strmienka sa nazývajú šmyková výstuž a fakt sa tam nedávajú len preto aby sa predalo viac železa 😁🙃, zabraňujú hlavne šikmým trhlinám, ešte že ťa tu málo kto berie vážne lebo by to mohlo dopadnúť zle.
@martosko Jasné, máš pravdu, o tom nie je čo diskutovať, ale....... ale strmienka sa dávajú až od určitej konštrukčnej hrúbky armatúry, resp. betónu. Pri nízkych profiloch strmienka nemajú zmysel.
@petersd To je jasné ale tu sa bavíme o preklade predpokladám v obvodovej strene čiže počítam zo šírkou prvku min. 200-250 mm. Napríklad tie nosné keramické preklady čo mňa napadli či by neboli lepšou voľbou ktoré sú široké 70 mm strmienka v sebe nemajú.
@arcticcode "ich úlohou je len držať roxore na mieste kým uschne beton, toť vsio"..... to možno pre niekoho kto má v hlave lebku len na to aby na nej mohol mať zavesenú čeľusť. 🙂
To "toť vsio" je patentová značka školy kde tieto stavbárske perly prednášajú ?
@jan45 Jednoduché vysvetlenie.
Dunningov-Krugerov efekt je typ poznávacej chyby, na základe ktorej menej kvalifikované osoby či osoby s nízkymi schopnosťami a kompetenciami v danej oblasti výrazne nadhodnocujú svoje schopnosti a výkon v porovnaní s ostatnými. Takíto jedinci majú väčšie ťažkosti rozpoznať svoje reálne schopnosti, čo je spôsobené hlavne nedostatkom ich metakognitívnych schopností. Naopak kvalifikovaní ľudia podhodnocujú svoje schopnosti a preceňujú silu ostatných. Tento jav objavili v roku 1999 David Dunning a Justin Kruger. Najväčším problémom tohto efektu je to, že nevedomosť plodí ďaleko vyššie sebavedomie ako poznanie. Preto najmenej kvalifikovaných ludí, najviac počuť kričať.