Ahojte.
Cital som si tu viac diskusii, ale vypada to ze murivo je vysoko subjektivna vec, ktoru kazdy uzivatel preferuje inak.
Chystam sa stavat dom, ciastocne zapusteny do zemi (garaz v zemi, dom na nej) a zaujimalo by ma ake murivo by som mal zvazovat.
Favoritom boli betonove tvarnice, koli nizkej cene, ale niesom si isty ci pri 20cm EPS budu stacit, tak zacinam uvazovat na Ytong Lambda (300 mm)
Garaz by mohla byt zrejme v pohode aj z betonovych tvarnic (napr laden), ale co zvysok domu?
Co by ste mi odporucali ako vhodne riesenie ?
@gashtaan Popravde dobra otazka :)
Hladam asi len odpoved na to, ci je moje pociatocne rozhodnutie, betonove tvarnice + 20 cm EPS dostacujuca kombinacia
(pre nizkoenergeticky dom)
Sadni si s projektantom a ten ti vypočíta materiálovú skladbu na nízkoenergetický dom. Zaplať mu za túto konzultáciu a poradí ti čo je najvýhodnejšie. Ideš minúť 100tisíc EUR na stavbu RD a postavíš ho na základe rady anonyma z MS ??!! "Čaba neblázny" !!!.
@andreus
Každá líška svoj chvost chváli... ;-)
Ja som dal 30 cm heluz family brúsenú, lepenú... + 20 cm EPS baumit open. R = 8,8.
P.S. Som spokojný. S cenou, kvalitou, robotou... a aj výsledkom.
@pripad001 nie, postavi ho na zaklade plateneho profesionala, ktory mu navrhne 50ku 2v1 tehlu :D (za ktoru dostane proviziu :) )
@andreus ides z extremu do extremu od BT k Ytong lambda :). BT su lacne akurat treba mat dobre premyslene co z rozvodmi. Ak to mas, je to dobra volba. Ak nie tak kludne nejaku strednu cestu, nejaku 30 tehlu alebo ytong, podla preferencii a na to EPS. Cele to ale musi byt zladene s ostatnymi konstrukciami, inak su to vyhodene peniaze.
Vdaka za reakcie
@majkoj no.. rozvody su kus problem. Planujem hviezdicovu instalaciu koli systemu Loxone, takze pri betonovych tvarniciach som rozmyslal nad vnutornym 5cm polystyrenom alebo nieco podobne v com by som tahal kable, ale neviem ci je to dobry napad
@andreus na Lambdu zapomeň. Když Ytong, tak P4-500 25cm a 25cm EPS. Už sem to dneska jednou psal v jiném vlákně. Chtěl sem taky tuhle skladbu, ale nakonec sem kvůli úspoře místa zvolil cihlu 17.5 AKU + 30 cm EPS.
@andreus kde vidis problem s rozvodami? Ja mam nieco podobne ako pises betonove tvarnice a vsetko je v stene ziaden eps v interiery. Chce to 230 flexu diamantovy kotuc a kable tahat zemou rohom ten prerobis potom eps co bude na podlahe a tych par drazok ku vypinacom neni problem.
@leito no pri inteligentnej elektroinstalacii budu v stenach stovky metrov kabla, idealne v rurkach tak sa obavam pracnosti niecoho takeho, kedze betonove tvarnice su o dost tvrdsie, preto som uvazoval nad polystyrenom
Ty mas klasicky rozvod ci nie?
@pripad001 17.5cm je určitě nosná. VPC dokonce staví i z 15cm. Já nemám ještě postaveno, ale sem ve fázi projektu. Každopádně tam problém nevidím. Jak píší nade mnou, ve stěnách budou jen nezbytně nutné kabely. Odpady v příčkách nebo udělám přizdívku. To mi za ty ušetřené m2 stojí.
@andreus ja mam klasicky a ako hovoris pracne to je ale spravit sa to da jedna drazka druha drazka a kladivo :) a ide to mam tam odpady a vsetko sa akosi dalo zrobit. A ked sa pytas uz na obvodovu stenu tehla je tiez pracna ak ti to je jedno co sa tyka materialu.
až to tu trochu zatrasie, bude to ako v Amerike, som minimalista, ale 150 tehla sa dá použiť len ako obklad na fasáde pri drevenej kostre s izolačnou výplňou.ŽB je nosný od 20 cm a tam sily prenáša výztuž, betón je dištančná zložka.
@gashtaan nie všetky lokality Slovenska sú ohrozené seizmicitou. Rozhoduje aj tvar konštrukcie, ak sú steny odlievané súčasne s priečkami chová sa to ináč. Ale vidím projekty, kde sú 15m dlhé steny s priečkami sdk a nízka strecha.
@majkoj preto píšem o betóne, že tam je tio možné, iný materiál (VPC) ani neprichádza do úvahy, Vo vzpere a vyosení majú ostatné materiály zanedbateľnú pevnosť.