Odpoveď na príspevok od moravciktk:
Dobry den Do domu ktory rekonstruujeme chceme dat… @moravciktk Pri hrúbke toho obkladu žiaden pozorovateľný... To akoby niekto chcel "zatepliť" vatou o hrúbke 5 milimetrov a pýtal sa, že aký efekt to bude mať.Odpoveď na príspevok od frantisekca:
@moravciktk Pri hrúbke toho obkladu žiaden pozor… @frantisekca dakujem za odpoved, nieco take som si aj myslel. A keby sa pouzili hrubsie dosky napr. 15mm, na domoch sa kedysi robieval tatransky profil - oblozenie doskami a tam to nemalo ziadnu realnu funkciu?Odpoveď na príspevok od moravciktk:
@frantisekca dakujem za odpoved, nieco take som s… @moravciktk Mám väčšiu časť domu obloženú 17 mm hrubým PD profilom z termoborovice ako opláštenie prevetrávanej fasády. Aj keď má toto drevo o chlp lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako smrek, ani vo sne by mi nenapadlo hľadať v ňom inú funkciu ako dizajnovú. Na to je predsa izolácia pod obkladom. Na tvojom mieste by som sa zameral na to, či sa ti páči viac drevo alebo keramika a nepátral po vlastnostiach, ktoré ak aj existujú, sú úplne marginálne.Odpoveď na príspevok od moravciktk:
@frantisekca dakujem za odpoved, nieco take som s… @moravciktk Aj keby to bolo 50mm... Navyše, za dreveným obkladom je dosť veľká medzera, kôli podkladovým hranolom a ten obklad není "tesný". Zrovna tak vlhkosť atď. Aj pri drevených zruboch je problém predom vypočítať reálne tepelné straty, lebo je tam veľa premenných.Odpoveď na príspevok od frantisekca:
@moravciktk Aj keby to bolo 50mm... Navyše, za … @frantisekca sopravedlnujem sa zle som sa predtym vyjadril - myslel som vnutorny obklad do interieru. Napr ked sa cela izba oblozi tatranskym profilomOdpoveď na príspevok od milanpl:
@moravciktk Mám väčšiu časť domu obloženú 17 mm h… @milanpl opravedlnujem sa zle som sa predtym vyjadril - myslel som vnutorny obklad do interieru. Napr ked sa cela izba oblozi tatranskym profilomOdpoveď na príspevok od moravciktk:
@milanpl opravedlnujem sa zle som sa predtym vyja… @moravciktk vnútorný obklad?taká funkcia ako vešiaková stena , neobtiera sa oblečenie od maľovky, môžeš obložiť celé steny a nemusíš maľovať, a drevo ošetriť aby sa tam nenasťahovali "požierači dreva" červotočOdpoveď na príspevok od pistikus:
Zle uvazovanie uz na zaciatku. Ak to chces apliko… @pistikus žiadnu plieseň tam nemám a obklad už cez 30r, to je skôr pre okrasu a nie pre izoláciu, izolovať treba z vonkajšej strany aby nevznikol kondenz v murive máš drevenú kuchynskú linku na stene, alebo zabudovanú skriňu pre oblečenie a máš za tým plieseň?Odpoveď na príspevok od moravciktk:
@milanpl opravedlnujem sa zle som sa predtym vyja… @moravciktk Aj k tomuto sa môžem vyjadriť :) Stropy (šikminy) mám v celom dome obložené 20 mm hrubou smrekovou PD. Ani vnútri nie je úloha tohto obkladu mať nejakú merateľnú tepelnoizolačnú funkciu. Znova je to len o tom, čo chceš na stenách/strope mať. Ja som volil drevo. Na porovnanie správania drevo vs. keramika v situáciách, ktoré ťa zaujímajú, by som potreboval druhú identickú stavbu. Ale pár faktov: drevo má nízku tepelnú akumuláciu, dokáže mierne regulovať vlhkosť a dokáže zmeniť akustické pomery v miestnosti. To je celé. Kvôli množstvu premenných sú presné prepočty úplnou fantáziou a celé je to viac menej len o pocite.Odpoveď na príspevok od milanpl:
@moravciktk Aj k tomuto sa môžem vyjadriť :) Stro… @milanpl do keramiky sa naakumuluje teplo ,používa sa preto i do sklokeramických platní šetrí energiu, tak je neskôr teplo vnútri ale po kúrení ohrieva naakumulovaným , drevo je pomerne ľahké , neakumuluje teplo, je viac pre konštrukciu, alebo pre rôzne strechy , je ľahké a pomerne pevné a ak je chránené pred vodou vydrží vekyOdpoveď na príspevok od milanpl:
@moravciktk Aj k tomuto sa môžem vyjadriť :) Stro… @milanpl dakujem za odpoved, takze budem ratat s tym ze to nema vplyv. Ked si clovek zrata rozdiel tepelneho odporu stena (30cm skvarobeton) vs stena (30cm skvarobeton + 3cm smrek) tak je to zlepsenie o 37%, preto som myslel ze sa to nejako moze prejavit. Tak isto sa do interierov dnes dava tepelnoizolacna omietka, co je oproti normalnej omietke uplne minimalny rozdiel v odpore R, ale cital som ze sa to dost prejaviOdpoveď na príspevok od duzu:
@pistikus žiadnu plieseň tam nemám a obklad už ce… @duzu citanie s porozumenim. Pisem, ze ak by to malo tepelnu izolaciu, co zadavtel pozaduje, tak ta situacia moze nastat. A pozri aj po modrej streche ci nenajdes prispevky o plesni za skrinami.Odpoveď na príspevok od moravciktk:
@milanpl dakujem za odpoved, takze budem ratat s … @moravciktk a ešte tepelnoizolačná farba , to je tak reklama ,aby si zaplatil niekoľko stovák viac, tých 37%myslíš ako žart? pozri zateplenie izolačnými materiálmi a nie drevo to je tak na okrasuOdpoveď na príspevok od pistikus:
@duzu citanie s porozumenim. Pisem, ze ak by to m… @pistikus zadávateľ môže požadovať čo chce ale drevo je nie najvhodnejšie na izoláciu, musela by byť veľká hrúbka, pozri prehľad všetkých stavebných materiálov na tzb info a pozri prečo a kde sa plesne tvoria, to by sa museli všetkým ak by to bol všeobecný jav a nielen tým ktorí nesprávne izolujúOdpoveď na príspevok od duzu:
@moravciktk a ešte tepelnoizolačná farba , to je … @duzu No ako zart to nemyslim daj si to do vzorca pre tepelny odpor. R pre stenu Stenu 30cm skvarobeton lambda 0.47 W/m.K - vs - R stena 30cm skvarobeton lambda 0.47 + 3cm smrek lambda 0.08 W/m.K. Rozdiel hodnot je 37% tj R 1,01 vs 0,63 je mi jasne ze stena bez zateplenia a stena bez zateplenia s vnutornym oblozenim drevom je stale extremna bieda. Skor som myslel ci sa to neprejavi napriklad kvoli znizeniu prestupu tepla do steny zvnutra a pomalsiemu spatnemu vyzarovaniu.Odpoveď na príspevok od moravciktk:
@duzu No ako zart to nemyslim daj si to do vzorc… @moravciktk samotné drevo je priezvdušné, koľko vlhkosti nasaje napr pri hmle neskôr sa odparí ked bude teplejšie , to isté drevená podlaha musí plávať aby sa nezdvihla, časom mení objem podľa vlhkosti ,tých pár cm hrúbky dreva to veľmi neprejavíOdpoveď na príspevok od moravciktk:
@duzu No ako zart to nemyslim daj si to do vzorc… @moravciktk na tej tvojej konstrukcii ma najlepsiu izolacnu hodnotu vzduch medzi stenou a drevom. A aj to nikaj prevratnu. Inac je ten vypocet sice pekny, ale asi celkom utrhnuty od realityOdpoveď na príspevok od zita19:
@moravciktk na tej tvojej konstrukcii ma najlepsi… @zita19 áno pokiaľ je suchý, ja ho mám v dvojitej povale a vlhkosť tam neprejdeOdpoveď na príspevok od zita19:
@moravciktk na tej tvojej konstrukcii ma najlepsi… @zita19 ved pisem ze stale je to samozrejmne extremna bieda. A co je na to vypocte teda nespravne ak sa smiem spytat? Co je tam utrhute od reality? v nezateplenych domoch zo skvarobetonu alebo plnej tehly byva dodnes vela ludi - nepisem ze je to OK a spravne ale urcite to je realitaOdpoveď na príspevok od zita19:
@moravciktk na tej tvojej konstrukcii ma najlepsi… @zita19 a mimochodom ak ste si nevsimla tak so ziadnym vzduchom som ani neratalOdpoveď na príspevok od moravciktk:
@zita19 a mimochodom ak ste si nevsimla tak so zi… @moravciktk nechce sa mi zbytocne natahovat o ptakovinach, ale kym to neprilepis vzduch tam bude, aspon nejaky...Odpoveď na príspevok od zita19:
@moravciktk nechce sa mi zbytocne natahovat o pta… @zita19 jasne zdôvodnit svoj postoj sa vam uz zrazu nechce ale pisat ustipacne komenty to hned. A to s tym vzduchom netusim co chcete povedatOdpoveď na príspevok od moravciktk:
@zita19 ved pisem ze stale je to samozrejmne extr… @moravciktk tá lambda 0.08 je asi veľmi optimistický údaj.....z mne dostupných zdrojo to vychádza na á 0,14 kolmo na vlákna(.....pozdĺž je to oveľa horšie) Drevo má pomerne vysokú akumulačnú schopnosť....ale nízku hustotu.... tak že z praktického hľadiska ten obklad naakumuluje tepla málo....a tiež je pravda čo napísal pistikus ....za nepriaznivých okolností sa môže kondenz robiť za obkladom na stene, (nie na dreve) a pleseň by bola na stene....(celkom rovnako ako niekomu splesnivie stena za nábytkom napr. na severnej stene...)Odpoveď na príspevok od moravciktk:
Dobry den Do domu ktory rekonstruujeme chceme dat… @moravciktk skôr by som to vztiahla na odporúčanú hodnotu R pre stenu 4,4 a teda stena z kvádrov 0,63 a s drevom 1,01 je nárast o necelých 9% bližšie k tejto hodnote. A myslím že tá narážka na vzduch bola v tom, že vzduch je tiež izolant a teda ten nezarátaný vzduch pod drevom má lepší účinok než to drevo. A z ekonomického hľadiska sa asi žiadna úspora na kúrení nebude tvoriť, čiže to drevo bude len estetická záležitosť, ktorá sa finančne nevráti.Odpoveď na príspevok od moravciktk:
Dobry den Do domu ktory rekonstruujeme chceme dat… Inak možno pre niekoho kto raz bude čítať túto diskusiu, tak nie vždy sa vie aj investícia do zateplenia finančne vrátiť. Učili sme sa na jednom staršom dome, kde sa robilo 12 variant s pôvodnými/inými oknami a rôznymi hrubými izoláciami a niektoré varianty neboli finančne návratné alebo teda návratnosť cez 20 rokov. Čiže nie všetko sa oplatí.Odpoveď na príspevok od marsdm:
Inak možno pre niekoho kto raz bude čítať túto di… @marsdm okná nevieš koľko staršie vydržia a každé nové sú na tom lepšie,pomerne jednoduchá výmena, tak isto zateplenie povaly, či fasády, horšie je to pod domom to už veľmi jednoducho zatepliť nejde, na zateplenie je program ktorý ukáže ako sa bude správať dom , podľa jednotlivých izolácií a jej hrúbky,ak máš veľké francúzske okná , zateplenie fasády na malej ploche veľmi nepomôže s rekuperáciou je to podobne málokedy sa investícia vráti , plus je stále čerstvý vzduch, a s ňou prejde kolaudácia jednoduchšie, podobne pri výberoch dostupných zdrojov tepla, niekomu i činná elektrina, TC, plyn, niekto má len drevoOdpoveď na príspevok od moravciktk:
Ok takze ten dreveny obklad ma cisto esteticku fu… @moravciktk možno by to mohlo mať vplyv, že nebude taký pocit chladu od steny, keby je tam to drevo, ale keď sa bude kúriť, tak tá stena sa nahreje o niečo. Ako keď dávajú deťom za posteľ čelo, aby neboli hneď pri studenej stene. Takže možno ešte o pocite v blízkosti steny by to mohlo byť.