Ahojte,
Viete mi poradit kvalitnu a spolahlivu stavebnu firmu, ktora by nam na okraji Bratislavy postavila domcek na kluc ?
Rozhodujeme sa medzi EKO85 a EKO104 zo stranky http://www.projektydomov.com/projekty/ .
Zatial uvazujeme nad firmou Sixo, taktiez Konsip (ale k tymto nemame ziadne referencie).
Dakujem vopred za vsetky vase rady.
@wizik chcete drevostavbu, alebo klasicku? Ak klasicku tak odporucam firmu Landbis www.landbis.sk ktora stavia aj nam dom. Referencie sa daju pozriet na ich stranke, ale kludne sa mozete prist pozriet aj ku nam. Kolegyni tiez postavili a myslim, ze ani jej by nevadilo ak by ste sa chceli pozriet. Su seriozny, maju dobre ceny a drzia terminy. Pokial budete chciet nejake podrobnejsie info kludne mi napiste.
@wizik Nam stavaju Flek sro. Su zo Samorina, ale stavaju nam to v Senkviciach. Asi by nemali problem ani s BA. Sme velmi spokojni, terminy dodrzuju, cenovo v pohode. Dali sme si robit niekolko ponuk a boli najlepsi. Aj s kvalitou sme spokojni.
@wizik
cauko,
ano platili sme po castiach az ked bola robota hotova. Cele to bolo rozdelene asi na 6-8 casti.
Projekt sme mali vlastny... zobrali sme katalogovy dom a asi dva mesiace sme ho menili.... moc tam z povodneho neostalo :) A isli sme do oceloveho skeletu.
ak mas difuzne uzavretu skladbu a vznikne ti kondenz v danej stavbe, tak tu uz neviliecis. zacnu ti vznikat huby , plesne, hniloba. Takze chora bude a zivotnost bude tiez nizsia, ale ked chces tak si postav difuzne uzavretu a sam sebe uskodis . Pre mna je tiez lepsie stavat difuzne uzavrete skladby obvodovej steny mam nizsie naklady, takze mozem viac zarobit a stale mam nizsiu cenu, ale ja difuzne uzavrete obvodove steny nestaviam . To robi zle meno drevostavbam , studoval som to 5 rokov takze moj nazor nezmenis , viem co je dobre a co zle. A ty si postav co chces ja radim co je lepsie. cau
@peterdunajcan difúzne uzavreté systémy sú rozšírenejšie a majú svoju niekoľko desaťročnú tradíciu, takže asi špatné nebudú... Zlé meno drevostavbám nerobia difúzne uzavreté konštrukcie, ale firmy ktoré ich nevedia kvalitne postaviť a preto neexistujú zdravé, alebo nezdravé drevostavby, ale výlučne dobre a špatne postavené drevostavby...
Takže nezmysly o "zdravých" drevostavbách si nechaj od cesty... čus..
asi o tom vela nevies , difuzne uzavrete sa hlavne zacali stavat tam , kde bola tradicia murovanych stavieb a kazdy majitel investor chcel aby dom vyzeral ako murovany . Tak na dom bacli z vonka osb a potom polystyren. A to su tie 25 rocne skusenosti po skonceni zssr. V skandinavii maju tradiciu niekolko storoci, sam som rekonstruoval 105 rocnu drevostavbu a konstrukcia bola zdrava . A daju sa stavat aj drevostavby kt vzyeraju ako murovane a bey pouzitia z exterieru OSB a polystyrenu. Takze ako vidim stavias drevostavby uzavretou skladbou konsk=trukcie , niekto ta tak naucil ,ale prestup vodnych par ti nic nerozprava, ich vypocet , ako sa to pocita a podobne. Pocita sa ze tam je parozabrana, ale ze je vyhoovena na 100%, a to nikdy nieje( prestup okolo zasuviek, svetiel, vody, spoj parozabran spolu a podobne). vzdy sa niekde poskodi , prepichne a vodna para prechadza . Moyes sa snayit ako chces, pride vodar, elektrikar a ani nevies kde ti ju pozatrhuju , poprepichuju a podobne. Stavaj si co chces , ja staviam kvalitu a nepozeram pri tom iba na tepelnoizolacne vlastnosti ( ako vacsina .............) ale pozeram aj na prestup vodnych par. Ak si taky mudry vies: ako sa pocita prestup vodnych par vypoctovy cez stenu _? a aky je v skutocnosti? Tak najprv si rozmysli co pises, ked tomu nerozumies , tak cus ty. cau A uz sa k tebe nevyadrujem , nebudem radit konkurencii.
@peterdunajcan ten čus bol pozdrav, nie aby si čušal, ale to len pomimo... Snažíš sa stavať difúzno otvorené systémy, ale veľa o nich nevieš, lebo by si ako hlavný izolant nedával minerálnu vlnu a radiť by som si od teba určite potom čo píšeš ani nedal 8-)
@peterdunajcan No moment. Každá drevostavba musí byť smerom von difúzne otvorená. Aj tá, ktorá ma 25 cm EPS zvonku. Ak by nebola, tak by v okolí drevenej konštrukcie dochádzalo k hnilobe. A poprepichovať parozábranu...? Ak to robí firma, ktorej ťažko veriť, treba urobiť bloower-door test. V našich končinách vychádzajú tie tzv. difúzne otvorené skladby o dosť drahšie. Ich propagácia je viacmenej "ospravedlňovaním" fušerskej práce v našich končinách...
@tommi_d
neviem co mas proti mineralnej vlne? viem je to karcinogen ,ale ak mas mineralnu vlnu z interieru zadebnenu osb a spoje prelepene paskou na to urcenou, tak nic nehrozi, a elektr a vodu tahas v instalacnej vrstve medzi sadrosom a osb ako to robim ja. Mineralna vlna ma velmi dobre tepelnoizolac vlastnosti za rozumnu cenu takze nie je co riesit, a ako kontaktny zateplovaci system pouzivam difuzne dvd. Myslim si, ze viem o tom dost moja BC praca bola ,,Analyza obvodovej steny nizkoenergetickych domov na baze dreva´´. Ako veduceho som mal jedneho z najlepsich odbornikov na drevostavby na Slovensku. DP pracu som mal podobnu o pasivnych domov. A Zostatnicoval som z drevostavieb na A u najlepsich odpornikoch na drevostavby na SK. Ti od ktorych si citas odbornu literaturu. Takze tvrdi si co chces ja mam svoju pravdu , tu kt . ma naucili oni a nie co mi tu tvrdis ty.
@blacksr
no to máš pravdu. Každa drevostavba by mala byť difuzne otvorena smerom k exterieru , ale výpočty niesu vždy pravdou. Napr pri skladba: 1.sadrokarton, bez inštalačnej vrstvy 2. parozábrana prelepená lacnou páskou, 3. OSB, 5. konštrukcia/tep. izolacia 6. polystyrén, a vsetko ukoncene omietkou s vysokým difúznym odporom. A vysvetli mi ako mi zaručíš parotesnosť a vzduchotestnosť danej skladby a hlavne ako spraviš elekt. a vodu bez porušenia vzduchotesnej a parotestnej roviny, ak je sadroš priamo na tej paroozábrane a osb . Neviem aku skladbu robiš ty , ale pri tej čo som tu napisal sa to nedá. A vačšina firiem robi túto, pri takejto určite dom nebude staáť100 rokov. Vieš, vo výpočtoch sa počíta s neporušenou parozábranou ,bez spojov ako keby to bol jeden velky obal v celku. nepočíta sa s prechodmi káblov a vody cez parozábranu. A vačšina pásiek sa časom odlepí, aj pri testoch vzduchotestnosti sa pred tým, ako sa ide merať prechádzajú všetky spoje (pritláčajú). A tam sa už používajú drahe pasky tie použivame aj my (1bm cca 0,52€ ) a nie pasky čo stoja 2 € 50m.
@peterdunajcan Nemáme inštalačnú medzeru. Máme 35 mm dosky, v ich spojoch je vedená voda. Káble sú medzi doskou a parozábranou. Rizikovými miestami sú prestupy odpadu a vzt. Tam je páska, tmel, PUR pena, stierka.
@peterdunajcan Tá spomínaná skladba je dosť blbá teda. Zatiaľ som sa stretla len s inštal. medzerami, pokiaľ tam boli rozvody. Aspoň si teda nespomínam.
Sorry,zabudol som napisat rozdiel medzi difuzne otvorenou a uzavretou skladbou. Difuzne otvorena je difuzna,takze vodna para dokaze predifundovat (odparit sa) z interieru do exterieru. Ta ktoru nrpohlti sadrokarton,lebo on ma schopnost regulovat vlhkost vzduchu. Dana skladba ale ma byt vzduchotestna. Difuzne uzavreta by mala byt tiezp sapmozrejme vzduchotestna ale aj parotestna. Vodnu papru co nepohlti sadros by mala zastavit parozabrana-vzduchotestna rovina.ta ak je v niekt miestach zle vyhotovena,tak sa vodna para dostane az k osb z exterierovej strany. Tam vacsinou zkondenzuje a vlhne izolacia,hnije konstrukcia. V lepsom pripade pomaly este sa odparuje cez osb, ale potom opat zkondenzuje na polystyrene ,a hnije osb. Preto pri difuzne uzavretej musi byt vzduchotestnost na 100% dodrzana, a s lacnymmi paskami a neodbornostou sa to docielit neda, musi byt premakany kazdy detail , a vzdy nemozte povedat ,ze ste si isty na 100%. Neviete ci sa paska casom niekde neodlepi. Pritom obydve skladby ci otvorena ci uzavreta by mali splnat poziadavky na vzduchotestnost. Len pri otvorenych mate istotu, ze ak casom po 5tich rokoch sa niekde paska odlepi alebo ....,viete ,ze vam v konstrukcii nevznika kondenz. Nepocul som, aby niekto robil test vzduchotestnosti po 10tich rokoch uzivania stavby, a ze vysledky boli take ako pri najlepsom merani po vyhotoveni vzduchotestnej roviny
ahoj. aj ja hľadám najlepšiu a samozrejme najlacnejšiu alternatívu na montovaný dom z NR kraja, uvažujeme o hrubej stavbe (v lepšom prípade aj o holodom emoticon ) na bungalow cca.120m2 za cca.33.000-40.000EUR. ja som zatiaľ na syntec a wittner našiel dobré príspevky, ale som otvorený aj pre iné ponuky.
@idom
Ahoj prepac ze ta otravujem no vsimol som si ze ti stavala firma landbis a bol si spokojny ako uvadzas..mohol by som sa dozvediet o nich viac od teba😊?dakujem David