Dobrý deň, ideme stavať atypický dom. Kvôli tomu, že má 2 podlažia a bude z prefabrikovaných slamených panelov, nám bolo na stavebnom úrade povedané, že stavbu nemôžeme robiť svojpomocne, ale len dodávateľsky. Konkrétne tento stavebný úrad je ale známy tým, že kladie ľuďom polená pod nohy, na webe nemá absolútne žiadne informácie ku povoľovaciemu konaniu a ani ich tam neplánujú dať, ak sa chce človek niečo spýtať tak mu povedia nech príde osobne a zložia telefón.
Manžel má na to živnosť, preto to samozrejme budeme robiť svojpomocne ale za účasti stavbyvedúceho. Avšak manžel ako živnostník nemôže sám sebe ako občanovi fakturovať stavebné práce.
Materiál kupujeme ako občania, a odborné profesie budú riadne vyfakturované. Chcem sa opýtať, či má stavebný úrad právo nahliadnuť do dodávateľských faktúr. Nebudú celkom sedieť čísla - dom aj s materiálom a prácou bude mať hodnotu 250 000, ale faktúry za prácu nebudeme môcť doložiť v takom množstve a hlavne fakturovať budú na nás ako občanov.
1. Neviem či zmluva so stavbyvedúcim spĺňa podmienku, že stavba nie je svojpomocná? Musíme mať zmluvu o dielo s niekým, kto má tiež oprávnenie zhotovovať stavby? Ďakujem pekne.
@sionell vyjadrim sa k tomu tvojmu zaciatku. SU nekladie polena kvoli slamenenu domu. Ale svojpomocne mozes robit jednoduchu stavbu, co je prizemny dom s podkrovym do 300 m2. Pri poschodovom dome uz svojpomocne robit nemozes. A je jedno z akeho materialu stavias.
SU urcite nebude kontrolovat uctovnictvo. Potrebuju potvrdenie firmy ze stavba bola zrealizovana podla projektu a ktora za to vezme zodpovednost.
@sionell Stavebný úrad nemá právo kontrolovať ekonomické výdavky pri stavbe Tvojho domu (faktúry, objednávky, zmluv,...) . Má však všetky práva na overenie certifikátov, technických listov použitých materiálov,... akreditácii, či technickej spôsobilosti použitých technológii a prác, samozrejme, ak zákon ukladá povinnosť akreditovaného vykonania týchto prác.
Ak Ti niečo Váš stavebný úrad nariaďuje s čím sa nestotožňuješ, vždy len popýtaj nech Ti napíšu konkrétny zákon, vyhlášku, (ale KONKRÉTNA citácia), že to potrebuješ pres svojho stavebného dozora, projektanta.
@wivik Aj mňa zaujíma, kde si na to prišiel, že nemôžeš stavať poschodový RD svojpomocne ?
Voči stavebnému úradu si zodpovedný ako staviteľ/majiteľ stále len a len Ty ! Ako máš ošetrené a právne zabezpečené Ty Tvoje vzťahy s Tvojími dodavateľmi je Tvoja vec a to nebude nikoho zaujímať !!! Stavebná firma má vzťah s Tebou nie so stavebným úradom !!!
@petersd ja som nenapisala ze rodinny dom nemoze stavat svojpomocne. Ale svojpomocne moze stavat iba jednoduchu stavbu. Definiciu si snad zvladnete chlapci vyhladat. Tak isto dozorovat jednoduchu stavbu moze osoba napr. s okruhlou peciatkou stavbyveduci a nemusi to byt dozor.
Paragraf 44 https://www.epi.sk/zz/1976-50
@petersd a este si dovolim nesuhlasit ze stavebnik je zodpovedny za zrealizovanu stavbu. Stavebnik je zodpovedny za vyber opravnenej osoby/firmy, ktora je zodpovedna. V konecnom dosledku v pripade niecoho je zodpovedna aj tak len osoba - stavbyveduci/dozor/statik/projektant
@fernando tu na okoli sa stavaju domy prevazne jednoduche stavby. Mozno preto ta to pletie? Sposob vystavby je napisany a schvaleny na stavebnom povoleni. Taktiez iba jednoducha stavba moze mat zlucene uzemne so stavebnym konanim. Aj ked v novom zakone sa to vselijak meni.
@fernando nevies co uviedli do ziadosti o stavebne povolenie. SU nechodi kontrolovat ci to aj dodrzuju. Len by ma zaujimalo ako to maju vyriesene v kolaudacii.
@wivik Ono to nestojí na mojom, alebo Tvojom nesúhlase 🙂 ... Povedz mi, v akom právnom vzťahu voči SÚ je stavebná firma, alebo napr. stavebný dozor ? O tento právny vzťah sa budú opierať a z neho vychádzať, prípadní arbitri, či súdy !
@wivik ak spadne dom a napr. zničí susedovo auto, tak sused bude žalovať Tvoju stavebnú firmu?
Ak Ti spadne Tvoj betónový strop, tak stavebný úrad zažaluje Tvojho stavebného dozora, alebo statika, že zle prerátal armatúry?
Ak náhodou (chráňBoh) spôsobíš nehodu s autom, a zistí sa, že to bolo kvôli poruche Tvojich brzd, tak polícia bude žalovať autoservis, lebo ten Ti napr. deň pred nehodou opravoval brzdy ???
Preboha, @wivik To hádam nemyslíš vážne (?)
Teda nie som pravnik, ale povedal by som, ze sused nebude nikoho zalovat. Poda akesi trestne oznamenie, prokuratura vysetri a obvini toho, kto je za to zodpovedny.
@petersd treba si pozrieť stavebný zákon (SZ) - wivik správne napísala aj §. Stavebník (investor) si na každú stavbu musí objednať firmu, ktorá má stavbyvedúceho, resp. stačí len samotného stavbyvedúci, ktorý má okrúhlu pečiatku a ktorý tú stavbu bude viesť a bude za ňu zodpovedný v zmysle SZ.
Výnimku tvoria jednoduché a drobné stavby (definícia je tiež presne uvedená v SZ, §139b) ktoré môže realizovať aj stavebník svojpomocne s tým, že viesť ich môže ako stavbyvedúci tak aj stavebný dozor.
Stavebný úrad si pred vydaním stav. povolenia vždy vyžiada, kto bude viesť danú stavbu. Ak aj nemáte ešte vybranú stavebnú firmu alebo dozor, tak to treba doložiť najneskôr pred samotným zahájením stavby.
Stavebný úrad nekontroluje výdavky, ani zmluvy s firmami, on vyžaduje konkrétnu oprávnenú osobu s pečiatkou, ktorá sa voči nemu zodpovedá, že stavba bude postavená v súlade s vydaným stavebným povolením.
Oprávnené osoby s okrúhlou pečiatkou sú aj projektanti a geodeti - tiež si nemôžeš nakresliť sám projekt, ani si ho sám vymerať (samozrejme aj tu existujú nejaké výnimky pri jednoduchých stavbách).
Základná definícia jednoduchej stavby je (okrem iného): bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie.
Ak akúkoľvek podmienku nespĺňaš, už to nie je jednoduchá stavba.
@petersd staci si precitat ako dopadli stavby prepadnuta strecha parkovacieho domu alebo spadnuty most. Ani v jednom nie je zodpovedny investor/majitel.
Nemam potrebu sa ti k tomu viac vyjadrovat ked nepoznas suvislosti.