Ahojte, chcem osloviť niekoho, kto sa vyzná v montovaných domoch, aby posúdil kvalitu a prevedenie tohoto domu. Zaujímal by ma názor pána Wittnera, ako odborníka. Budem však vďačná za každý názor.Vopred ďakujem.
Ja k tomu hned pridám dotaz,snaď to zadávatelke otázky nebude vadiť :-) , dom na fotkách má v štruktúre stien jednu osb dosku, izoláciu,parozábranu,na to potom ide konštrukcia pre sadrokartón a sadrokartón, takto to má na dome i moja sesternica(stavala firma A-mont). Bol som teraz pozerať na rozostavané domy dvoch firiem(napr. firma DEK )a a oni mali v štruktúre stien dve osb dosky z vonkajšej i vnútornej strany a sadrokarton montujú priamo na osb dosku(medzi to ešte fóliu). Aká varianta je lepšia?
medzi tym, co sa skusa u nas a co sa robi v zahranici, je dost velky rozdiel.... Aj v Rakusku bolo na zaciatku milion firiem, ktore stavali montovane domy, teraz je ich uz "len" ani nie polovica ( samozrejme, myslim pomer xixixi). U nas je situacia teraz podobna, ked pred 7-8 rokmi ste si mohli vybrat tak ELK (Bienzenker) alebo Wolfhaus, alebo este dalsie max dve firmy, teraz ich mate na Slovensku milion a kazda setri, kde sa da...o chvilu uz neuvidite stenu, lebo tam nebude nic, co by ju tvorilo...a to hlavne, pokial ide o oplankovanie doskami... pouziva sa bud OSB a na to sadrokarton zvnutra, alebo hned Fermacel-doska, ale sadrokarton samotny je dost problem. Mam montovany dom a viem, o com hovorim... dobre je mat z vnutra instalacnu uroven ( cca 6 cm medzeru pre vedenia a dodatocnu izolaciu napr. s drevovlaknitych dosak). Osobne preferujem firmy, ktore co najviac urobia u seba v hale ( prinesu na stavbu uz hotove steny, pripadne aj so zateplovakom a oknami uz). Tam v tych halach to prebieha pod stalou kontrolou a v suchu, zatial co na stavbe sa to dost casto domota, ako najlahsie od "riti odpadne" ako sa s prepacenim hovori... hlavne detaily napajania a prechodov, spoje, vzduchotesnost, atd.... malo ludi si totiz uvedomuje, ze detaily, hoci stoja velmi malo su najdolezitejsimi na stavbe..
Takže ideálne by bolo osb dosku aj z vnútornej strany a sadrokartón na konštrukciu nie priamo na dosku, aby zostala tá 6cm medzera ako si spomínal, ponúka to tak niektorá firma. Ta jedna osb doska v stene sa mi zdá dosť málo aj pre pevnosť steny.
@drasnican1 v celku sa dá s tebou súhlasiť, možno na pár drobností f. ELK nie je Bienzenker, Bienzenker(Bienhaus) je samostatná firma. V úplných začiatkoch tu nebol dokonca ani Wolfhaus (myslím v SR), bolo možno 5-6 firiem, ktorý sa tým zaoberali seriózne, niektoré to už momentálne ani nerobia napr. Bučina Zvolen.
Momentálne je situácia taká, že je tu kopec firiem, ktorý sa tým zaoberajú seriózne, čo je dobre aspoň je konkurencia, čo je však špatné, že je tu kopec firiem, ktoré ponúkajú dumpingové ceny a na úkor kvality a technického prevedenia domov a tak sa stávajú montované domy pomaly synonymom nekvality.
K systému výroby a následnej montáže : každý systém má svoje pre a proti (narážam na tvoj príspevok o maximálnom využití montážnej haly na pripravenosti domu) osobne preferujem výrobu elementov v hale do štádia nosného rámu tepelnej izolácie a opláštenia OSB doskou, všetko ostané až na stavbe, mimo strešnej konštrukcie, samozrejme.....
na to ešte má ísť osb doska a sadrokartón priamo na ňu, bez konštrukcie. mňa by skôr zaujímalo, čo hovoríte na prevedenie, či je na pohľad vidieť nejaké chyby. či sú dobré základy, dosky, fólia, natlačená vata, zakotvenie naplatni, predklady a pod.
Ja sa zaoberam vystavbou drevodomov ,stlpikovym sposob.Som sice mlady ale s drevom pracujem uz asi od 15 rok.len pre inf mam 25.Ale pracoval som v jednej firme v zahranici kde sme stavali tie domy...aj sam pre seba stavam takyto dom.Moj nazor na tie steny je asi takyto....Zalezi natom v ktorej podnebnej oblasti byvate...(ci to je studenejsia oblast alebo teplejsia -od toho to najviac zavisi ...nie od setrenia firjem ako bolo hore uvedene u p.drasnican 1. :-N Ak byvate v teplejsej oblasti ,tak by som stenu uz z vnutra Osb doskami neobijal...staci tam parozabrana a cd profil a nan sadr.(nikdy by som nedal sadrokarton prijamo na osb dosku.Ani na stresne late...drevo stale pracuje a sadrokarton na spojoch praska najme na latoch)Ak byvate v studenej oblasti Tam by som dal osb dosky zvnutra aj s vonku ale len na obvodove steny ...a s vnutra na osb ties cd profil stale medzy sadrokartonom a osb alebo foliou musi byt vzduchova medzera.Preicky by som riesil dvojitym sadrokartonom pre odhlucnenie a pevnost-tam uz osb vobec neidu.Asi tak... :-D
@vladogr k Vasim argumentom poviem tolko. Drevostavby su podla mna zlozitejsie ako murovane domy. Kto absolvoval odbor Drevostaby na TU vo Zvolene by videl. Islo o jeden z najtazsich technickych odporov na skole (ja sam som mal ine zameranie). A kazdu vec pri takej vystavbe je nutne vediet zdovodnit, preco by sa mala takto urobit a predpokladat ako sa to bude spravat. LEbo po dokonceni sa vyskytnu nejake muchy a je nutne vediet ako ich opravit ci minimalizovat. Preto nie su potrebne skusenosti, ale teoreticky zaklad - uz len precitanie knihy od p.Halahyja a podobnych. To co sa dnes stavia, ze daju stlpikovu konstrukciu, medzi to nahadzu vlnu, z vonku OSB a na to 15 cm EPS nie je komplikovane, ale klucove je prevedenie detailov pri vzduchotesnosti ochrana dreva pred hmyzom a hubami, povrchoa uprava odvetranych fasad...je toho dost.
Pekna teoria....v kanade sa nerobia ziadne odvetravane fasady ,ziadne opatrenia proti vlkosti a hmyzu...a domy stoja viac ako 100 rokov....Vsetko je len o zbytocnom komplykovani .Aby ludia vyhadzovali zbytocne peniaze za take veci ako su opa.proti hmyzu...rozne natere a odv.fasady....pozryme sa na stare drevene stavby ako su stodoly ,drevenice ...boli oni az tak robene ako sa robia teras domy.?A predsa stoja!Su to vsetko zbytocnosti ktore vymyslel
1 somar...a mi vsetci tomu verime a tlacime do toho zbytocne peniaze.A este ktej teorii-kto nema prax teoria mu je nahovno...Ked som staval neaky drevodom a doniesli nam projekty a nakresi,boli nam na hovno lebo ich projektovali taky ako si ty! :-o O praxi nemali ani ponatia....tie projekty boli predymenzovane,a zle pozakreslovane...nikto sa podla nich nemohol riadit ani JA ani ty co rob.sadrokarton.-proste nikto...boli to projektanti ktory stavbu nevideli ,len v knihe! :-D
@vladogr fuuuuuha, no tak neviem akí projektanti robili projekty tých stavieb, ktoré si ty realizoval, ale podľa môjho názoru každá stavba, každý projekt má byť čiastočne predimenzovaný, pretože nestaviaš dom len na štandardný slnečný den, ked bude 20 stupnov a bezvetrie ale aj na výkyvy počasia, vetra, tepla a pod. A to si vyžaduje určité predimenzovanie aj v oblasti zateplenia, statiky a pod ;-) Nie som síce ani projektant ani profi stavbár, ale som taký domáci majster, za mlada som staval s našimi dom svojpomocne, teraz som tento rok robil rozsiahlu rekonštrukciu, kde sa napájali nové časti systémom montovaného domu a predstav si, že moji majstri sa držali absolútne presne projektu a nemali problém to celé prerobiť. Nechcem zhadzovať tvoju odbornosť, možno si skutočne šikovný majster, ale takéto silácke reči ja osobne nemusím a väčšinou takíto mudrci sú tí, po ktorých musí človek polovicu vecí prerábať a opravovať.
Ja len toľko, že do budúcna opatrne s takými siláckymi vyjadreniami ;-)
Možno čiastočne by som mohol s tebou súhlasiť v prvej časti, že kedysi sa drevenice aj v Kanade robili tak či onak, ale uvedom si, že dnes je drevo, uhlie, elektrina, plyn podstatne drahší, takže určite sú namieste zvýšené nároky na zateplenie a pod...
Nebudem sa stebou hadat..kazdy ma svoj nazor...kazdy dnes chce nieco ine a neak inak spravene.Ja som len chcel tym povedat,ze niektore veci sa az prilis predimenzuju a zbytocne clovek investuje viac ako by mal.Ale beriem aj tvoj nazor....A vies ako to chodi dnes sa ludia sprtaju do toho a niektory vobec nevedia co je dobre a co chcu. :-|
Vzhľadom na vážne rodinné záležitosti možem odpovedať až dnes.
Takže tu je moj odborný názor na túto stavbu a im podobné.Nie sú tu odfotené niektoré veľmni vážne konštrukčné záležitosti.V stručnosti vymenzjem o čo ide.
1.Základové prahy a kotnednie montovanej stavby ku základom.
2.Styk panelov a konštrukcia prekladov,vrátane zaisenia tvarovej stability (zavetrenie stavby)
3.Skladba samotných panelov a kvalita a akosť použitého dreva.
4.Stropný systém
5.Konštrukcia krovu,krytina vrátane vyriešenia problematických miest v streche (úžľabia,nárožia,valoženie strechy,kotvenie krovu ku panelom,konštrukcia plnej vazby)
6.Zabezpečenie paronepriepustnosti (zabránenie difundácii vodnej pary do konštrukcie)
7.Dokončovacie práce,skladby finálnych povrchou,podláh,vonkajšieho zateplenia.
Z toho čo tu vidím sa jedná o podradnú drevostavbu,ktorú robí drvivá vačšina firiem na slovensku (bohužiaľ)
Dovody:Vzhľadom na cenové tlaky zákazníkov sa firmy orientujú kvázi do dodávky polotovaru (z mojho uhlu pohľadu)
Takáto stavba má veľmi málo sploločné s kvalitnou drevostavbou.Pri použití tejto technológie je v podstate nemožné zaizolovať a správne ukončiť rozhodujúce kritické miesta.
Stropný systém pri použií drevených hranolov položených na obvodové steny je absolútne nedostatočný.Vznikajú tvz systémové poruchy drevostavieb (sú to poruchy ktoré vykazujú všetky typy takýchto stavieb,ich príčina je v nesprávnej konštrukcii.Vytvorenie parozábrany na vnútornom povrchu stien na stavbe je veľmi komlikované a často nesprávne zrealizované.Dosledkom možu byť veľmi vážne poruchy spočívajúje v kondenzácii vodnej pary v konštrukcii,ktoré sposobujú degradáciu dreva a vniku veľmi nebezpečných pliesní.
Zateplovací systém akejkoľvek stavby by mal byť difúzne otvorený,pri drevostavbých to platí dvojnásobne.
Aplikácia sádrokartónu na vnút.povrchu (bez vnútornej OSB) má za následok jeho praskanie a to vplyvom zosychania konštrukcie.
Ďalší veľmi vážny problém pri dodavateľoch drevostavieb je použitie nevysušeného reziva čo je proti platným technickým normám.(je samozrejme lacnejšie) Ale to je jeho jediná výhoda.
Chcel by som sa raz dožiť dňa kedy si pozriem konkurenčnú drevostavu a pritom povedať klobúk dolu.Bohužiaľ sa to stáva len vo vľemi veľmi zriedkavých prípadoch.
Správne navrhnutie a naprojektovanie drevostavby je to úplne najkomplikovanejšie pri projektovaní pozemných stavieb.Kľudne sa na to možete opýtať odborníkov vo svojom okolí.Málokto vobec do toho pojde a verte mi že viem o čom hovorím....
Tak neviem či som to napísal aspon trochu v kocke , pretože informácií je toľko že by som mohol bez problémo v mohol napísť 20 strán a to by som bol len na začiatku.
Prajem vśetkým stavebníkom , ktorí sa rozhodnú pre tento typ stavby aby si vybrali fakt kvalitnú firmu.Pretože drevostavby (kvalitne!!!) to je prote budúcnosť.
Tí ktorí nesúhlasia a s obľubou používajú frázu že tehla je teha pozdravujem a nehnevám sa na nich.
Podotýkam ale že diskusia o drevostavbách je veľmi vážna a odborne zložitá záležitosť.Mala by sa viesť na úrovni a s vážnosťou, ktorú si tento typ staby vyžaduje.
@wittner pán wittner,určite ste super odbornik ;-) ale ked ste taký dobrý ako to tu vždy pišete, ako možete mať čas skoro celý deň sediet tu na MS? =-) lebo podla mňa dobrý odbornik stále má vela práce a nemá čas celý deň len pisať na forach...je to len moj názor ;-)
@sz.zuzana offtopic .. ja teda nemam pocit ze by tu sedel cely den ... ]-( ... ak chces rypat, kup si motyku a chod rypat do zeme, ale takymto prispevkom aky si dala si mohla akurat tak nachvilku pohladit svoje ego a to je tak cele ... 8-( 8-( 8-( ... skus si niekedy citat wittnerove prispevky, vezmi si z nich vsetky tie uzitocne info a nepis hluposti ...
@abbeylee :-D
@sz.zuzana Zuzka a ty si prečo taká jedovitá? :-) ja osobne by som bola veľmi rada, keby tu sedel aj 25 hodín denne, lebo jeho príspevky majú aj hlavu aj pätu a pomohli už nejednému tu na MS :-)
@kkiki niekedy sa mi tu rozum zastavuje pri tych ludoch co dokazu vypudit zo seba .. 8-( :-D
@mika7 vies ale zuzka to nevie ocenit ... co je velka skoda
@mika7 ´dakujem , podobne prajem krásnú nedelu :-) a ja som vždy pokojná :-D
@pivec veď vidíš ;-) som jedovatá a bláznivá :-D
ale vážne nechcela som by´t zlá....ešte raz prepáčte...a vrátme sa na otázku;-) "Čo si myslíte o tomto montovanom dome?" pápá x-)
@sz.zuzana ..nezapaaaaraj nam tu do @wittnera. :-. Za seba mozem povedat, ze keby som staval drevodom, oslovim ho ako prveho, hoci sme sa nazivo nikdy nevideli, myslim si, ze v tom co robi sa vyzna.
Ten dom na fotkach vyzera ze ma dost "light" skelet. (amatersky nazor na prvy pohlad).
@kanvor ale ja som nehovorila že nie je odbornik :-) tak určite je,a je aj určite dobrý...videla som aj tu na MS fotky aj som prispevky čitala...ja som sa len p´tala keď je taký dobrý ako má čas na MS...neviem čo strašne som pitala :-o lebo tých odbornikov ktorých poznám ja osobne niekedy nemaju čas ani na obed...a nerobia fizicku prácu,su len konatelia firmy...
@sz.zuzana Zuzka moja,nechaj to prosím ťa tak.Niekto stihne viac a niekto menej.Je každého osobná vec koľko tu trávi času.Stojí mi to ale za to (aj keď mám povinností fakt veľa) aby som mohol občas niekomu pomocť a poradiť.Robím to rád a ako som písal napríklad v PF 2012 som pyšný že možem byť členom tejto komunity.
Nehnevám sa na teba.Nabúdúce si dobre ale fakt dobre rozmysli čo a komu napíšeš a či sa to hodí a či je to taktné.
Jaro.