Dorbý deň,
Chcem sa opýtať na využitie inteligentnej domácnosti v reálnom živote 😉
Čo odporúčate si dať spraviť a na strane druhej čo napríklad máte a vôbec nepoužívate a už by ste si to nedali.
Pytam sa preto, lebo predajcovia, realizátori ponúkajú všetko možné s tým že cena sa môže dostať nad 100tis čo je prehnané.
Ďakujem
@salet využitie je u každého iné , to je to isté ako keď ti ponúknu najlepší bankový účet a využívaš z toho minimum lebo to nepotrebuješ no platíš za to, ak už int. tak len na to čo budeš využívať čo najviac, samo to nikdy nepôjde, ako kávovar môžeš naprogramovať všetko možné, no ak tam nenasypeš a nezabezpečíš el i vodu budeš bez kávy
@salet tak ono záleží od toho či máte nový dom a rozvody sa idú len robiť, alebo sa jedná o prerobenie klasickej inštalácie na Smart. Od toho trošku záleží aj cena a dá sa spraví aj nejaké odporúčanie 🙂.
Ja som si robil TapHome a mám tam ovládanie kúrenia, svietenia, tienenie, závlahy a integrovane signály z alarmu cez Modbus, integrácia kamerového systému a pripojenie brány a to všetko ma vyšlo menej ako 4000. Je to ale káblové riesenie ktoré je lacnejšie ako bezdrôtové.
Mám tam automatickú teda kúrenia a automatické vypínanie svetiel. Ďalej scény na tienenie (spánok, budenie a doma). Takisto čo sa týka chladenia tak používa meteostanicu na kontrolu slnečného svitu a tepla a podľa orientácie okien vzhľadom na sever ovláda tienenie. Keď je ale napríklad silný vietor tak žalúzie vytiahne. Ďalej kúrenie kde mám zobrate signály z alarmu ako kontakty okien a spinanie kúrenia. No a potom závlahy, brána atď. Je toho veľa čo sa dá spraviť a cena záleží len od toho do akej hĺbky sa ide.
Nemám napr žiadne LED pásiky ani rgbw len štandardné svetlá.
my mame Niko home kablove v novom dome, este nemame uplône vsetko ponastavovane. ale zatial vyuzivame svetlo, zaluzie. pridame termostaty, rekuperaciu a cerpadlo do jedneho. nemyslim si, ze to bolo az take drahe lebo kable by sa kupovali aj tak na elektriku len nie 6zilove a zasuvky a vypinace by sa kupovali tiez, takže ak poviem ze 6000e tak to nie je o 6 tisic viac ako by sa platilo bez toho, alr cca 3-4000 by sme platili aj za klasicku elektroinstalaciu predsa.
presne tak, nemusis vyuzivat vsetko a platit za to budes, takze si asi treba vyhliadnut takeho predajcu, ktory urobi len to, co je potrebne a vypyta si za to adekvatnu sumu.
@neutrino
Jedná sa o novostavbu a moja predstava je taký základ kúrenie, rekuperácia, rolety, alarm, kamery a dáke svetlá…napríklad závlaha ma vôbec nenapadla 😉
Dostal som zatiaľ jednu ponuku a cena je cez 50tis čo je strašne veľa
@martuska2
môžete mi dať prosím kontakt na toho kto vám to robil?
@pavol_v ak chcete istotu tak skúste by som šiel do Loxone a priamo na stránkach loxone nájdete instalacnych partnerov, stačí si vybrať podľa lokality. Myslím si každý z certifikovaných partnerov vie ukázať nejake referencie a dať nejaké nápady. Potom sa rozhodnete podľa cenovej ponuky. Cena za komplet svietenie, kúrenie, žalúzie, audio, zavlava a iné nemá dôvod ísť nad 20 000 s montážou, materiálom aj papiermi. To je však pri loxone ak staviate dom viete ťahať káble môžte mať aj lacnejšie riešenie ako je napr TapHome.... Tam by sa dalo zmestiť možno aj do 12-13 000 za komplet.
@salet 50 000€ je neskutočne veľa. Treba si zájsť do nejakého show roomu kde vám vedia urobiť ponuku na materiál aj odporučiť partnera (napr loxone alebo TapHome). Pri sume 50 000 by som čakal že mi to aj navarí kávu a vie aj čítať myšlienky 😄 aby vedel presne na akú mám chuť 🙂
Môj dom ma vyšiel 3700€ a to tam mám veľky rozsah vnútornej aj vonkajšej inštalácie s niekoľkými podruznymi rozvádzačmi. Ale svietenie ako som spomínal len on off žiadne farebné LED pásiky. Tam už to ide násobne vyššie.
Skuste sa pozriet aj na Fibaro. Ja to mam riesene tak doma. Vyhoda, ze si moduly kupujete postupne a nemusite hned na zaciatok investovat jednorazovo vela. Nie je to sice tiez lacne jednotlive moduly, ale ja si postupne podla financii dokupujem, to co potrebujem a instalujem do krabic pod vypinace atd. Dolezite mat predpripravu a to hlboke instalacne krabice v stenach, aby sa tam ten mini modul zmestil.
Viete si potom navolit rozne sceny, kedy a co sa ma zapnut/vypnut atd.
Ja mam zatial riesene kurenie s termostatmi, vonkajsie zaluzie, obehove cerpadlo na teplu vodu, inteligentne zasuvky, pohybove aj ine multisenzory, zatial cast osvetlenia kupelky, pozeranie TV, okolo domu a vchodu, ked pridete/odchadzate za tmy atd.
Treba si vsak rozmysliet, co od toho asi tak ocakavate a co chcete cez automatizaciu riesit.
pozrite napr. https://www.youtube.com/watch?v=K35uF...
Môj chlap si to postupne porobil celé sám, on to má ako hobby. On využíva všetko, ja pokiaľ nemusím, tak nič 🤭 Ja proste všetko radšej ovládam manuálne. A máme toho už dosť
Všetko s mierou. Mám LOXONE som certifikovaný, robil som si sám. Mám riadené kúrenie a aktívnu rekuperáciu, čo bol hlavný dôvod prečo som do toho šiel lebo to potrebuješ vždy riadiť, tak prečo tam nedať niečo, čo sa dá rozvíjať a dopĺňať. Ďalej svetlá, tienenie, ozvučenie a bezpečnosť. Robil a plánoval som to už počas stavby, takže rozvody sú káblové. napájanie 12V a 24V, sila klasická 230V. Mohol som niečo urobiť aj ináč, napr. osvetlenie sa dalo urobiť skromnejšie, ale plánujem energetický manažment ak sa mi vyplatí investovať do fotovoltiky. Na zahodenie nie je ani diaľková správa a kontrola. Pri rozumnom plánovaní viete niekde ušetriť, aby ste si potom mohli niečo dovoliť a šetrí sa aj počas prevádzky. Skončím ako som začal. Všetko s mierou, ale keď si zvyknete vrátiť sa späť sa už nikomu nechce. 😉