Dobry den.
Chcem sa poradit pripadne si precitat Vas nazor.
Chcel by som vybudovat zemny vymennik vzduchu pre rekuperaciu s nerezoveho potrubia o priemere 153 mm hrubka steny 2,5mm
Dlzka vymennika by mala byt 18 m .
Zaizolovany vstup do domu mam vyvedeny cez zaklad v hlbke 1,2 m.Tam bude koleno 90 stupnov - dalej pokracuje 18 m rovneho potrubia s klesanim min. 3 (mozno aj viac) stupne.Ukoncit by som to chcel v hlbke max.1,8 az 2..0 m
cele to chcem zakoncit kolenom 90 stupnov do vrchu k saniu nad terenom.V kolene bude v najnissom bode dernazny vyvod na kondez ktory vyvediem prec.
Popripade mam material na sachtu 300 mm.neviem co bude lepsie - mne sa vidi viac varianta s kolenom a prepadom ...
kolena su original potruvarske tahane - nijake segmenty s hranami.
Cele to chcem zavarit tak ako sa ma zvarat potravinova nerez - teda absolutne hladke spoje bez hran.
Chcel by som poradit - nikde so nenasiel hodnotu aku maju plastove potrubia tepelnu vodivost a ani tepelnu vodivost nerezu.
Zaujimal by ma nazor odbornika ci pri tejto dlzke mi to bude stihat chladit v lete a v zime ohrievat.
Dakujem za nazory a pripomienky a vas cas.
Poprosim neriesit ekonomicku stranku veci - mna zaujima len technicka. :-)
@fantomas77 v technickej stranke veci vidim znacnu nespratnost 18m rury. Pri klasickej 304kovej nerezi by som sa asi obaval o "nehrzdzavenie" spojov polozenych v zemi. A pri 316ke asi predsa len bude nutne prediskutovat tu ekonomicku stranku :)
@fantomas77 tepelna vodivost nerezu
http://cz.jhhstainless-steel.com/info...
A teplotny spad od zaciatku po koniec potrubia dost zavisi od rychlosti prudenia vzduchu, ci sa stiha vzduch ochladit, predhriat zavisi hlavne od rychlosti prudenia a plochy "vymenika"
Este chcem podotknut, ze nie kazdy nerez je vhodny do kazdeho prostredia, ale zas pri tej hrubke stien, mas dost dlho pokoj aj keby nebol priamo na zakopanie do zeme urceny
nerez je potravina 316 a vseobecne info viem.uvital by som nazor nejakeho odbornika na zemne registre s praktickymi skusenostami pripadne niekoho kto realizoval nieco podobne.
inac tepelna vodivost pri 100 stupnoch celzia je mi moc nepomoze.
skor by som uvital porovnanie s plastom -aky priemer a dlzka zodpoveda tejto dlzke nerezu.
ale aj tak dakujem aspon to niekto cital.
v strojarskych tabulkach som nasiel hodnoty tepelnej vodivost pre ocel 45 a pre plast 0.15
ak teda uvazujem teoreticky ze potrubia urcene na vymenu tepla pre zemne vymenniky maju hodnotu dajme tomu 10 - k tejto hodnote sa nijakovsky neviem dopatrat. asi je to tajne....inak ma to dost zaujima.
tak teoreticky vymennik s nerezu s patrametrom dajme tomu 25 by mal byt o zhruba dvojnasobok lepsi alebo kratsi pri rovnakej ucinnosti ...... a to je ta hlavna vec co ma zaujima ........
v pripade ze mi niekto s tym vie poradit ......piste budem rad.
budem vdacny za prispevky
inak ak je to tak tak vazeny nerez vedie po technickej stranke........ nie po financnej samo sebou.
neviem, ale je to blbosť, sú tam podstatné detaily, ktoré neriešite, vodivosť je tam nepodstatná, pri rozdiele teplôt 20°C sa materiály chovajú ináč ako v tabuľkách.
Moj nazor je ze tym jednym nerezovym vymennikom zem pomerne rychlo vymrazis v zime prave koli vysokej tepelnej vodivosti potrubia a malej vodivosti samotnej pôdy. Ak uz z napadu nechces ustupit, tak zvol radsej dve vetvy mensieho prierezu povedzme 140 tku a vzdialene od seba aspon 3 metre. Rozdelis tak mnozstvo odoberaneho tepla zo zeme na polovicu, zachovas potrebny prierez a bude to iste funkcnejsie ako 1 ruura...
Asi mas nerez z roboty i s technologiou :-)
18m je malo zeminy, cize plastovou rurou s horsou vodivostou energiu zeminy vycerpas pomalsie ako s nerezovou, ale vycerpas bez pochyb.
Ja mam zakopanych 35m d160 kanalizacnej a teraz v lete to davalo tusim 16C, ale vytvaralo sa dost kondenzu s ktorym musis pocitat.
Ked zvaris 18m rury, tak ti ju tarcha zeminy moze niekde ulomit vo zvare, lebo nefokazes spravit idealnevrovny podklad pred pokladkou.
napokon som to nedaval, ale ked som dumal, ci dat zemny register vzduchovy, bolo tam niekolko velmi vyraznych proti (hygiena, plesne, roztoce, nemoznost sanitacie atd). Cize mne z toho napokon vzdy vysiel solankovy register a vymennik - co je sice podstatne drahsie, ale ak rozmyslas nad nerezom, isto mas penaziii :-D
Ja som nad zemnym vymennikom uvazoval asi 5 minut. Vela roboty (aj udrzba), malo muziky. Kondenz = plesen... budes to pravidelne preplachovat savom? Ako casto?
Ono ked sa o vyspaduje aspo 4 percentami, voda bezpecne odtecie a plesne v tme a prudiacom vzduchu by som asi tiez moc neocakaval ze by to mal byt az taky problem ako to tu chcu pchat ludom do hlavy. To je mozno masirovacka od Rehau ktory chcel predat svoje potrubrie s nanosom striebra... 8-)
...a este doplnim ze na zaciatku potrubia by to chcelo spravit daku predfiltraciu povedzme G3, nech sa eliminuje prienik prachu, pelu a pod do zemneho vymennika...
@fantomas77 Ak si teraz naivne myslite, ze to naozaj budete 2x rocne kvalitne cistit, tak treba byt realistom. Dal som na radu dvoch roznych projektantov (jeden expert na PD a NED, druhy projektant a predajca rekuperacii) a nelutujem. Obidvaja schladili moj entuziazmus, odhovorili ma prioritne kvoli hygiene a pracnosti cistenia od zemneho vymenniku a po 4 rokoch mozem povedat let tolko - bolo to spravne rozhodnutie.
@stowasser lenze ty nemozes tvrdit ze to bolo "dobre" rozhodnutie, iba ze to bolo rozhodnutie :-D
Keby si ho 4 roky mal, nasledne prestal pouzivat lebo ... a teraz ho 4 roky nepouzival, tak potom by som tvoje trdenie zobral aspon v potaz, takto je to varenie zo vzduchu.
@abobo tvoje nazory si vazim a myslim ze robis peknu robotu ale zase sa treba zamysliet ci ked vypnes rekuperaciu (z akehokolvek dovodu) tak ti tam vzduch prestane prudit a plesne su tam jak na koni...
ci sa mylim?
@rkorba beriem to z inej stranky, okolo domu mam tolko roboty, ze obcas nestiham menit filtre v exterieri av kuchyni, este sa drbkat s cistenim dlhych rur pod zemou.. a k tomu riziko spórov a iných vecí..
Pokial viem, taketo vymenniky sa uz nerobia. Nahradil ich had obycajnej 1" plastovej vodovodnej trubky v zemi, kde obieha glykol a malicky kvapalina/vzduch vymennicek pred samotnou rekuperaciou.
@abobo
mam v umysle hornu cast teda vstup zrealizovat so samostatneho kusu ktory bude na prirube a demontovatelny - koli cisteniu.a teda oddeleny - nebude chladit ani zohrievat spodok potrubia.
Taktiez stupajuce casti potrubia k nasavaniu by som chcel zaizolovat ako aj potrubie do domu.
odvod kondenzu cez sifon do prepadovej sachty pre nadrz na dazdovu vodu.
co sa tyka materialu a antibakterialneho povrchu tak myslim ze potravinarska nerez to splna na 100 percent.
@abobo no na nieco podobne som myslel a preto som to sem zavesil ze sa poradim ale vidim ze s tymto konkretnym riesenim nema nikto prakticke skusenosti.dakujem.
@rkorba
presne tak material mam s prace (demontovane potrubie) a technologiu svoju-pouzivam v pri vykone prace.
ako vidim nik s tym nema prakticke skusenosti a bol by som blazon keby som investoval take prostriedky - za ake nakupis material a este kde je argon a formovacie plyny,vykop.
vsetko mam prekticky zabezpecne.mna zaujimalo iba to ci s tym ma niekto prakticku skusenost.
je prakticky nemozne prasknut kvalitny zvar - pri trhacich skuskach povoli vzdy material mimo zvaru takze to ma netrapi a ani to neriesim.
@fantomas77 z ekonomickeho hladiska to nikto nikdy neriesil, ani riesit nebude, takze si prvy :-)
Sprav to dobre a potom sa podel o skusenosti, lebo sa mozno dakto (kolega:-) ) raz mozno najde :-D
Ono to bude fungovať.....veď už naši starí rodičia robili pivnice do svahov. A ja si pamätám že cez leto tam bol vždy príjemný chládok a cez zimu tam nič nezamrzlo.
Keď dodržíš tie inštrukcie čo boli v tých PDFkach tak to budeš mať fajn.
Druhá vec je ekonomická návratnosť...
keď máš materiál za 🍺 tak to dobré....
keby ho musíš kupovať tak sa to neoplatí.
Dúfal že sem dáš fotky 8-)
Nech sa darí
mam zemny register 2.5 roka , nepouzivam ho, lebo este nemam ani elektrinu v dome :D vnutri je rura uzavreta, vonku je otvorena, ak ruru odkryjem, vzduch prudi sam, a v odstavenej rure, kde je kondenz lebo je tam a ani neodteka, este to nieje dokoncene, tak nieje ziadna plesen, ziadny smrad, len cista voda,
vypinat rekuperaciu sa neodporuca preto aby sa neotocilo prudenie vzduchu a teda aby sa vam nevyprasili odpadove potrubia do interieru, nie kvoli plesniam
uz ste niekto videli splesniviet vodu v pohary? tie dristy co tu davate sa nedaju citat
@jblaze nuž ja som teda vodu v pohári splesniviet videl :). Robil sa aj nejaký výskum, kde sa skúmala voda v kavovaroch a prekvapivo tam stúpal počet baktérií.