Zemný kolektor a odstupy

Zvažujem pre dom TČ a zemný kolektor. Chcem si odobrať a ochladiť čo najmenšiu časť záhrady, preto by som chcel využiť plochy ako: - vydláždená plocha pred garážou - príjazdová cesta - 20x2m pás medzi domom a susedným pozemkom Koľko sú potrebné odstupy? Niekde čítam, že 1.5m od domu a 3m od susedného pozemku (projekčné podklady Vaillant). Inde vravia, že 0.5m od plota a 1m od domu, čiže jedna vetva tam a späť s medzerou 50cm sa tam vojde. Potrebujem ten pás využiť, aby som sa dostal zo zadnej strany domu na prednú, kde môžem umiestniť ďalšie metre. Tiež čítam, že sa povrch nesmie "uzavrieť" (neviem, čo to znamená) - je možné plochu vydláždiť? Väčšia časť by bola trávnik/nižšie rastliny, ale možno 1/4 by bola pod dlažbou. Realizačná firma sa tvári, že poza dom aj pod dlažbou je to OK. Plánujem 5kW čerpadlo a 300m hadíc (návrh od realizačnej firmy), juhozápadné Slovensko. Máte nejaké konkrétne skúsenosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@vilo38547 planujes aj pasivne chladit? Ci len kurit s TC?
Odpovedať
My aktualne tiez robime kolektor, mal som k tomu projekt od projektanta, kde boli odstupy 1m od plota, domu a 0.8 medzi rurami, pri hrubke potrubia 4cm a hlbke 1,2 metra o dlzke 300m, dva okruhy. Potom som googlil a nasiel potrubie 6cm (power wave) - ktore ma ine rozostupy aj hlbku. Spolupracoval som s predajcom, ktory mi prepocital, ze ked pouzijem jeden 200m okruh, do hlbky 2m s rozostupmi 1,3m, tak ziskam vacsi vykon. Odstupy od plota a domu su 2m. Tym chcem povedat, ze asi zavisi aj od hrubky potrubia, rozostupmi a hlbkou ulozenia, ake by mali byt odstupy od domu a plotu. Co sa tyka toho "uzavretia" povrchu, tak to znamena presne to, zeby to nemalo byt zadlazdene, alebo tienene - prave tym sa znizuje vykon. Idealne ked je kolektor nezastavany, aby na neho prsalo a svietilo slnko - tak sa moze odobrate teplo "dobijat". Ja planujem v lete kolektorom aj chladit, tak dufam, ze aj to pomoze doplnit odobratu energiu v zime 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@vilo38547 navrh zemneho kolektora ma riesit projekt pre lokalne podmienky, iny je vykon v suchej skale, iny v premocenom ile so spodnou vodou. Ale bezne hausnumero 15W/m pre horizontal.Moze byt horsi, moze byt lepsi 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Tie trubky Power vawe sa kde dajú nájsť? Alebo aké odporúčate? Prečo sa tie trubky nebetonuju kvôli zväčšeniu plochy a vodivosti?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radoslavc:

Tie trubky Power vawe sa kde dajú nájsť? Alebo ak…
@radoslavc Ideš robiť zemný kolektor?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@radoslavc Ideš robiť zemný kolektor?
@frantisekca informujem sa a zvažujem ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radoslavc:

@frantisekca informujem sa a zvažujem ...
@radoslavc V dnešnej dobe to už (podľa mňa) nemá význam. Vzduchové čerpadlá behom 2 rokov sa podstatne zlepšili a teda zemný kolektor nedáva zmysel, aj z ekonomického hľadiska.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@radoslavc V dnešnej dobe to už (podľa mňa) nemá…
@radoslavc A betónovať? Ako chceš vyriešiť dilatacie? Nemožné...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@radoslavc V dnešnej dobe to už (podľa mňa) nemá…
@frantisekca riešim to v rámci ventilácie, nie v rámci vykurovania. Dilatacie na betón? Na čo?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radoslavc:

@frantisekca informujem sa a zvažujem ...
@radoslavc nie je výhodnejšia klíma? chladiť je potrebné max 50-60 dní/rok ale vykurovať od 200 hore
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?