Zdravím vás
Začali sme s výstavbou bungalovu a stále sa nevieme rozhodnúť aký zdroj kurenia.
Máme k projektu aj takéto hodnotenie budovy ale moc do toho nevidím iba veľa čísel.
Pri projektovaní sme boli rozhodnutý pre kotol na tuhé palivo no už sme od toho upustili.
Čo by bolo najvhodnejšie plyn, TČ, elektrokotol?
Vsade bude podlahove kurenie, okna drevenne 3sklo, a namiesto ytongu pojde porfix.
Viete niekto poradiť aby dobre bolo
@mito36 Dobré bude všetko.
Tuhé palivo len nevyhnutne, ak iná možnosť nie je.
Ak máš plyn - tak daj plyn.
Ak plyn nemáš, a nechceš mať vysoké investičné náklady, daj elektrinu. Potom ale budeš mať vysoké účty za elektrinu.
Ak máš teraz dostatok peňazí a chceš v budúcnosti ušetriť, daj tepelné čerpadlo. Investícia síce vysoká, ale potom budú nižšie náklady, ako pri elektrine.
Ak býva pri lese a máš neobmedzený zdroj dreva na kúrenie - kľudne daj kotol na drevo. Alebo kvalitný krb. Potom sa ale budeš musieť starať o oheň.
čo iné ti poradiť?
Vedel by som ist aj do TČ ale stale nevie nikto kolko vydrži.
Prístup ku drevu mame dobry. Chodievame chystať drevo tak či tak a za dobru cenu. tak asi najskor sa rozhodneme pre kotol na drevo + akumulačna nadrž
@mito36 Poradiť, aby bolo dobre.... :-D Už to je dobre, že dnes musíš stavať dom s takými tepelnotechnickými parametrami, že čokoľvek dáš, nebude Ťa to ruinovať.
Do pevného paliva (drevo) by som nešiel, pretože to je návrat do minulosti, čo sa týka komfortu...
Ak máš možnosť dať plyn - nešpekuluj.
Pri dome, ako si tu dal, Ťa nemôže vyjsť kúrenie plynom drahšie, ako 50 € mesačne.
Ak sa trochu pohráš s izoláciami, tak aj menej.
Ani elektrina by Ťa nezruinovala (platí axioma, že 1 kWh tepla z elektriny je cca 2,4 x drahšia ako 1 kWh tepla z plynu, pričom investične je elektrina lacnejšia), avšak sú tu aj nové normy a zákony, týkajúce sa napr. primárnej energie. Tu máš citát z 1 staršej diskusie:
"... norma hovori o potrebe tepla na vykurovanie do 50kWh/m2/rok. Ak tam das elektricke kurenie s faktorom primarnej energie 2,76, mas primarnu energi 138. K tomu das elektricky bojler s potrebou energie povedzme 20kWh/m2/rok x 2,76 a si razom nad hranicou 190kWh/m2/rok a vyhlaska predpisuje max 108...."
Tá diskusia je tu: http://www.modrastrecha.sk/forum/kure...
Takže zhrniem: Ak postavíš kvalitný nízkoenergetický dom, nie je to prevádzkových nákladoch, ale skôr o tom, ako sa preklučkovať cez normy a predpisy...
@mito36 Celkom nerozumiem, ze ked uz niekto zacal stavat, t.j. musel mat pravoplatne stavebne povolenie, tak teraz riesi zdroj kurenia? Ten je predsa v stavebnom povoleni. Ako mozete menit nieco, co Vam urad uz schvalil? Dalsia vec je dimenzovanie kurenia a vypocet tepelných strat. Kazdy zdroj kurenia vyzaduje nieco ine. Nejde mi do hlavy, ze niekto meni takuto zavaznu vec v priebehu stavby.
Kedze stavba bola schvalena ani neplynarenska a teraz by ste chceli napr. plyn, tak teraz budete dodatocne ziadat SPP o vyjadrenie k uz scvhalenemu projektu?
Naozaj tomuto nerozumiem, toto vsetko uz musi byt vyriesene a stavat by ste mali len vramci stavebného povolenia, alebo zacat vybavovat zmenu stavby. Samozrejme musite splnit energeticky certifikat.
@mito36 Súhlasím z @kreola takéto veci sa riešia z projektantom pri tvorbe projektu, ak bol tento dom pôvodne navrhnutý na vykurovanie drevom celkom mi tam chýba v tech. miestnosti úložný priestor na to drevo aby som nemusel pri každom priložení chodiť po drevo von. Ak by si chcel meniť typ kúrenia tak ten plyn vyzerá najlepšie.