Zapojenie klimatizácie: zásuvka/stena/strop?

Viete mi vysvetliť, ktoré riešenie je najlepšie, ak je byt hotový a nemá žiadnu predpripravu? a) jednoducho do zásuvky a káble do tých škaredých krytiek- ale ževraj toto riešenie sa neodporúča, môže vzniknúť požiar (?) Neviem prečo sa to teda bežne robí.. Klimatizácia by mala 3,5 kw. b) pridať istič do rozv. skrinky a zasekať káble do steny, cca 10m - strašne veľa roboty a bordelu c) pridať istič ale káble viesť cez strop - ale ževraj tam sú nejaké červené protipožiarne dosky a málokomu sa do toho bude chcieť Nemáte prosím fotky ako vyzerá riešenie b) a c), či to bude trochu vidno alebo vôbec? A kolko cca stojí riešenie b) a c)?
Odpovedať
v byte som musel tiez takto v krytka potiahnut 10m a to isli 4 kable do novej kuchyne a to robil kamarat elektrikar a puntickar take podla mna je to na tebe a nevidim dovod a tiez to bolo okolo 10M. vsetko sa to potiahlo v rohu strop a stena
Odpovedať
@michal_brezansky nemáš pls foto? vlastne ten kábel co by išiel od istica do vnutornej jednotky, teda tých 10m, tak ten by sa zmestil do malej/úzkej lišty- koľko cca cm je široká? A až tie káble čo idú od vnut. jednotky ku vonkajšej musia ísť do tých hrubých líšt 7cm či koľko to ma, či...?
Odpovedať
tam ti staci najmensia chranicka ta ma co viem 1,5x1,5 v tom pojde jeden kabel nic viac
Odpovedať
@mya_33 K vonkajšej jednotke klímy ťaháš kábel 3x2,55mm2 a od vonkajšej jednotky do vnútornej jednotky ťaháš kábel 5x1,5mm2 + medené potrubie. Štandardné potrubie je 1x1/4 a 1x3/8. Osobne by som to ťahal v priestore, kde sa spája stena a strop v lište a malo by to byť určite zvlášť na istič a nie len z nejakej zásuvky.
Odpovedať
Profilova fotka
@mya_33 Mam 3 klímy jednu 3,5kw zapojenu na istič z elektriky na povale a kábel vedený cez povalu v chráničke k vonkajšej jednotke ... Druhý multisplit 1,5kw a vonkajšia 4kw zapojená normálne do zásuvky na obyčajný okruh ktorý nie je veľmi zaťažený ... Nechcelo sa mi babrať a ťahať káble v listach po povale ... Neviem v čom je akoze nebezpečie ja tak mám klímu zapojenu nonstop 3 roky a 2 zimy ide nonstop mám to ako hlavné kúrenie takže idú pri plnej prevádzke nikdy nevyhodilo istič ani nič... Tu v zásuvke mám zapojenu aj na wattmeter a ten multisplit si berie v normálnom chode 200-400wattov keď ľudia maju v zásuvkách zapojené teplovzdušné ventilátory rúry a bojlery čo majú odber 2000w neviem v čom klíma zapojená priamo do zásuvky s 10x menším odberom elektriny predstavuje riziko ... Niektorí ľudia zrejme primitívne veci radi komplikujú
Odpovedať
Ja to tiež nechápem, prečo firmy co montujú klimatizacie to bežne zapájajú do zásuvky a tvrdia, že nič sa nemôže stať, ale developer mi to rozhodne neodporúča do zásuvky
Odpovedať
Profilova fotka
@mya_33 však lebo developer zarába na hlúposti ľudí ... Čím viac blbosti namontuje, čím viac ľudí presvedčí , vyseká dražiek , a pod... tým viac zarobí prachov ...
Odpovedať
Ono to je trosku inak. Predpokladam, ze tu v teme sa nejedna o nejaku obrovsku klimatizaciu s el. prikonom 3,5 kW, ale s chladiacim vykonom. Realne ma teda ta klimatizacia max. el. prikon nieco okolo 1300 W. A teraz, ze preco je tu jednotku napijit napriamo, nie cez zasuvku. Asi vsetci vyrobcovia instalacneho materialu hlavne pre domacnosti setria (pardon, oni tomu hovoria optimalizacia). Kontakty v takej domacej 230V zasuvke su biedne. Rozdiel medzi inymi spotrebicmi a tou klimatizaciou je, ze pokial by bola zapojena cez zasuvku, tak tam bude roky. Ine spotrebice sa zastrkuju, vytahuju zo zasuvky casto, co sposobuje, ze kontaktna plocha tej zasuvky sa udrziava cista, s dobrym prenosom. U tej klimy je riziko, ze casom moze vzniknut na kontaktoch prechodovy odpor, az tak, ze proste “vyhori“. A koli tomu, je lepsie odporucanie, zapojit ten privodny kabel priamo do kl. jednotky. Avsak tym nechcem povedat, ze ak niekto zapoji klimu cez zasuvku, ze mu to zhori, ani nahodou. Je to iba moznost, nic viac, nic menej. Ak je najjednoduchsia moznost ist k vonkajsej jednotke zo zasuvke, tak tomu nic nebrani. Mozno ak niekto puntickar, tak raz za rok par krat vytiahne a zastrci tu vydlicu do zasuvky…
Odpovedať
Profilova fotka
@frantisekca ono sa aj odporúča na prechodné obdobia klimatizáciu odpajat ... resp. Ak ju zadávateľ témy chce len na chladenie tak predpokladám že zvyšných 8 az10 mesiacov v roku a cez zimu ju nebude mať zapojenu zbytočne v zásuvke ... Inak každá klíma aj keď je vypnutá si berie v stanby režime nejaký prud zbytočne ... Preto sa odporúča v časoch keď sa zariadenie nepoužíva to odpajat , pripadne vypínať istič ak je klíma zapojená napriamo ... Samozrejme k javom ktoré popisujes môže dôjsť v extrémnych prípadoch ale neprepokladam že k tomu dôjde Mimochodom aj ten bojler mám zapojený v jednej zásuvke roky a ten teda berie 1940wattov keď ťahá ... To je iná káva klíma je oproti tomu nič ... A na chladenie uz vonkoncom ... U mňa je to iné u mňa klímy idú skoro nonstop 365 dní v roku oddychujú len kus na jar abo na jeseň keď netreba kúriť abo chladiť ...
Odpovedať
Nuz, tak zo zvedavosti vyskusaj aspon na dotyk zmerat tu zastrcku od bojlera, ak neni k dispozicii aspon bezkontaktny teplomer (ideal je infrakamera). To potom budes aspon raz za rok “lestit“ kontakty v tej zasuvke 😁. Prechodovy odpor tam vznika a ten je potom zdrojom tepla. Aj ked to kus zalezi od vyrobcu, materialu.
Odpovedať
@frantisekca áno, ja som puntickarka🙂 preto by som chcela vediet čo hovorí oficiálna norma a podla toho by som sa rozhodla Mam na mysli Samsung wind free Comfort, ktorá by sa používala určite iba na chladenie, takže 9 mesiacov by mohla byt odpojena
Odpovedať
Ziadna norma neriesi, ci moze byt bytova klimatizacia zapojena v zasuvke. Zasuvka je patricne istena, tam to konci. Prenosne klimatizacie mavaju este vyssi el. prikon a su standardne osadene vidlicou na pripojenie do zasuvky. Je to vecou iba toho, co moze byt a co je nejakym sposobom lepsie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Inak, spomeniem brata, ktory potreboval dostat zasuvku na poschodie z prizemia. Urobil to na sikovneho. Dlhy metrovy vrtak, vrtal sikmo, vertikalne, z jednej strany mal 2 diery v stene, z druhej strany 2 a mal privod o poschodie vyssie… 4 diery asi o rozmere 5x3 centimetrov a hotovo. V podstate bez prachu, a sekania.
Odpovedať
Profilova fotka
@frantisekca jj jasné to viem , nepotrebujem ani teplomer už aj kábel je na dotyk teplý 😀 ale tak jak vravím rozdiel je v bojleri a rozdiel v klíme ... Ja som sa bavil s chladiarmi a klímu do 3,5ke môžeš mať kľudne v zásuvke vraj klímy nad 5kw vyššie a väčšie multisplitu by už radšej zapájali na priamo ... Takže aspoň tak mi bolo povedané ... A je pravda ako píšeš je tam odpor a zahrieva sa to ale tak zas bojler ide zopár minút a vypne ... Klíma ide nonstop tak aj to je kus rozidiel i keď zadávateľke to môže byť jedno ... 3,5 kw na chladenie Druhá vec je estetické hľadisko ,klimu zapojenu na priamo mám v obývačke a tam som nechcel žiadne káble áno listy ... Ta druha je v hosťovskej izzbe takze tam lišty ani draty nevadia
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som na byte zdedil znozeny strop. Novy istic kabel v strope. V stavanej skrini smerom na zem. Prevrtanie do vedlajsej izby a tam za soklove listy. Vonku som kabel tahal spolu s odpadom klimy.
Odpovedať
@frantisekca skor som to myslela tak, či nie je nejaká norma, napr. že klimatizácia/spotrebič/proste hocičo čo má nad XY kw tak musí mať vlastný istič/ okruh...Ok, takže ked to správne chápem, tak keď mám 16A istič a na danom okruhu sú 3 zásuvky tak môžem do jednej z nich zapojiť aj 3,5kw klimatizáciu, ale keď chcem použiť aj ostatné 2 zásuvky tak musím dávať pozor aby v danom okamihu nebol súčet kw väčší ako maximálny (čo je neviem koľko?)
Odpovedať
Mám pocit, že každý spotrebič nad 2kW by mal byť istený sólo. Každopádne 3,5kW klimatizácia určite nemá príkon cez 2kW. Teda možno staré klímy mali.
Odpovedať
@dexter89 Mne vypnutá klíma berie 0,4W. To nieje ani euro rocne... naco vypinat?
Odpovedať
3.5 kW klima bude mat prikon okolo 1kW, alebo aj menej v zavislosti od COP danej znacky a od toho, ci kuri, alebo chladi. Kludne to moze ist do zasuvkovej vetvy s 16A isticom.
Odpovedať
Aj tych 3.5 kW moze ist zo zasuvky. Istic to ustoji. Otazna je zasuvka, ci taku dlhodobejsiu zataz vydrzi. Ale pri klimach sa uvadza max. chladiaci vykon, co je ine, nez elektricky prikon. Ten elektricky byva zvacsa cca 1/3.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix no ja som teraz dal merak a ked je vypnuta berie stabilne 6,8W ukazuje
Odpovedať
A koncovka, zastrcka, zasuvka su studene? 😁 EU uz zas ukazuje, ze ti uradnici su tam neni len tak plateni a tak je tu plan o zakaze HCF po 2030. Dost co ten plyn umelo zatazuju kazdym rokom vyssou danou, tak proste uz nebude a hotovo. Cim sa budu servisovat, doplnovat terajsie klimatizacie, TC? Nuz, ludom nezostane nic ine, nez tam napratat R32?
Odpovedať
@dexter89 Presne tak, merak do kazdej rodiny a podla toho sa riadit. Odbehnem od temy, ale odkedy som zmeral, ze rozdiel medzi 70°C najsilnejsim programom a Eco 50°C 4,5h programom na umyvacke riadu je 0,17kWh, uz meriam kazdy novy spotrebic, co mi prejde cez prah.
Odpovedať
@frantisekca R32 je uz dobrych par rokov standard, ktore "terajsie" klimy a TC este pouzivaju starsie chladiva?
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix ale rozmyslam prečo mi to v tom stanby mode berie tak assi to bude tým že to ma v sebe wifi a stale je to pripojene akoby na router
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?