Dobrý deň,
na staršej chate (cca 30 rokov) mám starý krb. Je to prakticky ohnisko ošamotované s tým, že v jeho blízkosti sú rúry v ktorých cirkuluje voda a ohrievajú sa tak radiátory. Má to nevýhodu, že účinosť je dosť nízka, a kým sa nahrejú radiátory, trvá to nejaký ten čas. V systéme sú 4 radiátory a otvorená nádoba, cez ktorú sa prilieva voda (ak sa zabudlo zapnúť čerpadlo, tu bolo miesto kde voda z krbu začala vrieť). 4 radiátory + rúry + krb + nádoba, tipujem, že tam je v systéme cca 100l vody. Rozmýšľali sme, že by sme krb prerobili, ale nie sme si istý, čo bude najlepšie riešenie (pomer cena/výkon). Tým, že je to chata, nekúri sa tam často, nerád by som na to minul extrémne veľa peňazí.
Začalo sa s tým, že sa len vymenia dvierka z kovových na sklenené, nech to spraví nejaký dizajnový efekt. Je to najlacnejšie riešenie (aj keď nie úplne lacné), otázne je keď to už má 30 rokov, ako je to spoľahlivé do budúcna a taktiež tým, že je to len ošamotované ohnisko, nemá to veľkú účinnosť. To je prvá alternatíva ktorá sa dá s krbom spraviť.
Potom sme začali rozmýšľať, že rozoberieme starý šamot, kúpime novú teplovodnú krbovú vložku čo je určite účinnejšie riešenie a zapojíme pôvodný systém do novej vložky s tým, že zvyšné teplo, ktoré voda nespotrebuje by sme tlačili späť do interiéru nejakým ventilátorom. Tu si však nie som istý, či spomínaných cca 100l vody v systéme nie je na momentálne výkony vložiek 10-15kW málo. Či by sa voda v rúrach extrémne neprehrievala, resp. či by sme nemuseli kúriť 1 polenom pol dňa, aby teplota vody bola v poriadku. To je druhá alternatíva.
Tretia alternatíva, ktorá nás napadla je tá, že použiť neteplovodnú vložku a iba spraviť prieduchy do miestnosti. Príde mi ale ľúto, odstaviť celý prakticky fungujúci mechanizmus ako sú radiátory, čerpadlo, celý prívod... Taktiež táto možnosť spraví síce rýchle teplo, nie je však dlhodobo efektívna (napr. v noci veľmi rýchlo vzduch vychladne)
Okrem spomínaného krbu je v chate aj stará liatinová piecka, ktorá dodáva teplo ihneď. Pri veľkých zimách sme to riešili tak, že sme naraz hriali aj do piecky aj do krbu a keď piecka rýchlo v chate vyhriala vzduch, tak sme už do nej nekúrili a udržovali len teplotu krbom a radiátormi.
Ktorú z možností by ste mi odporučili a prečo? Máte nejakú ďalšiu a lepšiu alternatívu týchto riešení?
Ďakujem za každú odpoveď 🙂
@dami33 vybrať pôvodný šamot potrubie všetko prezrieť opraviť šamotovou maltou vložiť tam vložku z vodníkom,správne osadiť,revíziu komína , máš tam nemrznúcu zmes alebo olej? výkon podľa straty časť tepla do vody dá sa vybrať koľko a časť vzduchom môžeš použiť i na TUV, výber je veľmi bohatý stačí sa pohrať z ujom Google známi to tiež tak prerobil na chate
Je tam nemrznúca zmes. Len keď tam dám tu teplovodnú vložku nebude to na 100 litrov príliž vysoký výkon? Pozdávala sa mi táto vložka veľkosťou (väčšie polená), výkonom, externým prívodom a aj cenou
https://www.krby-tuma.sk/p/8051/nordf...
Negatívom bolo otváranie z prava do ľava, čo však majú naneštastie skoro všetky vložky. Stále sa však obávam, či mi to v rúrach nezačne vrieť (je to napojené na priamo, bez trojcestného ventilu na ochladzovanie - chata nie je napojená na rozvod vody) Voda sa tam dolievala ručne
Nemáš obavu to robiť sám, keď už to máš svoje roky a nevieš v akom stave to všetko reálne je? Osobne by som si asi na to prizval krbára, aby sa na to pozrel a zhodnotil ako bude najlepšie to urobiť, aby to bolo aj bezpečné aj efektívne.
Možno by som sa s týmto vašim problémom obrátil na slovenskú firmu HT Design, ktorá teda vyrába kozuby. Nie som si úplne istý či to robia aj takto, ale za opýtanie nič nedáte, teda, ak to je ešte aktuálne. Sú aj cenovo dosť dobrý.