Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@rkorba myslíš že musím rátať aj obvodový múr, ke…
@joma3333 tak na tuto chatku (zaratal by som obvodove murivo bez izolantu) ti staci 3,5kW ale aj tak by som siel do 5kW. Tebe ta klíma bude musieť ísť neustále lebo nemáš v interiéri akumulačné materiály.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@joma3333 tak na tuto chatku (zaratal by som obvo…
@rkorba prečo neustále ? načo pôjde ked tam nikto nie je 2 týždne, vtedy stačí ak tam má vodu len nad nulu ak ju nemá nemusí sa kúriť ak je akumulačný materiál napr železobetonová doska , naakumuluje sa len raz a následne stačí toľko aká je strata, nie je dôležité aký je akum ale dôležitá je strata od toho záleží koľko energie spotrebuje akumulačný materiál je výhodný ak sa získava teplo zo slnka ako teraz , cez deň nahreje cez vhodné južné okná a i po západe slnka je ešte teplo ktoré sa uvolňuje z akum
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

Ešte raz prikladam pôdorys domu. Čo myslíte, stač…
@joma3333 Tepelná strata domu bude cca 3-3,5kW pri -15°C von a 22° vo vnútri. Tú ti treba pokryť. Pozor - neznamená to, že ti stačí klima s výkonom 3,5kW - je potrebné zistiť že pri akých teplotách má ten výkon. Hľadaj klimu, ktorá má výkon 3-3,5kW pri -15° von a 22°dnu. Napr ku klime Vivax R+ 5kW a 3,5kW som našiel takéto hodnoty. Z nich vyplýva, že tá 3,5kW klima má pri -15°C vonku a 22° vo vnútri výkon 2,26kW a 5kW klima 3,53kW.
Odpovedať
VIVAX R DESIGN ACP-12CH35AERI Výkon chladenia/kúrenia: 3,5 kW /3,8 kW Veľkosť miestnosti: 50 - 100 m3
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

VIVAX R DESIGN ACP-12CH35AERI Výkon chladenia/kúr…
@rudy1973 Pozor, 3.5kW klima nemá stále max výkon 3,5kW. Mení sa podľa vonkajšej a vnútornej teploty. Viď tabuľky v mojom predchádzajúcom príspevku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Tepelná strata domu bude cca 3-3,5kW pr…
@toky1 chcem sa ťa spýtať na tvoj názor. Keby som ju umiestnil sem?(obrazok) Bude sa teplý vzduch šíriť lepšie po dome,alebo to nechať tak ,ako je to na predchádzajúcich obrázkoch?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 chcem sa ťa spýtať na tvoj názor. Keby som…
@joma3333 To ti človeče neviem povedať. Mne sa tá vnútorná klima pýta nad to francúzske okno pri jedálenskom stole.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 To ti človeče neviem povedať. Mne sa tá…
@toky1 tam som to chcel,ale zas zenska opozicia sa ozvala. Teraz ma ale trapi zas toto. Opät ma začal iný predajca prehovárať na vivax,alebo na sinclair.Ze gree sa vraj kazive. Som zas na začiatku. Tak čo s tohto vybrať? VIVAX R+-Design ACP-18CH50AERI 5kW Mirror Geer Amber 3.5kw Greee Fairy 3.5kw , alebo 5kw Sinclair terrel SIH + SOH-18BIT
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 tam som to chcel,ale zas zenska opozicia s…
@joma3333 je mi jasné že ich zaujíma hlavne rabat
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@joma3333 je mi jasné že ich zaujíma hlavne rabat
@joma3333 všetci predajcovia len a len predať ,poradiť a pomôcť máloktorý.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 tam som to chcel,ale zas zenska opozicia s…
@joma3333 Ja som s Vivax R+ 5kW spokojný, k ostatným klímam z tvojho výberu sa neviem vyjadriť lebo s nimi nemám skúsenosti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@joma3333 všetci predajcovia len a len predať ,po…
@joma3333 a ćo kazetova klima?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Ja som s Vivax R+ 5kW spokojný, k ostat…
@toky1 akú plochu s tým vykuruješ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 akú plochu s tým vykuruješ?
@joma3333 Možno 70m2. Neizolované steny z plných pálených tehál cca 45cm.
Odpovedať
Vieš, rozmýšľam nad tou 5kw, ale zas plocha ktorú chcem vykurovať je cca 45m2.,vsetko zaizolovane.a ešte jedna dôležitá vec,alebo faktor,a to je priemerná teplota v zimnom období Liptov a okolie je mozno 1az 3° nad nulou. V prípade veľmi veľkých mrazoch na 3-4 dni si pomôžem podlahovkou. Ale to je len môj názor.preto sa tu obraciam na Vás co už máte ake take skúsenosti s vykurovaním klímou.
Odpovedať
Vieš, rozmýšľam nad tou 5kw, ale zas plocha ktorú chcem vykurovať je cca 45m2.,vsetko zaizolovane.a ešte jedna dôležitá vec,alebo faktor,a to je priemerná teplota v zimnom období Liptov a okolie je mozno 1az 3° nad nulou. V prípade veľmi veľkých mrazoch na 3-4 dni si pomôžem podlahovkou. Ale to je len môj názor.preto sa tu obraciam na Vás co už máte ake take skúsenosti s vykurovaním klímou.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

Vieš, rozmýšľam nad tou 5kw, ale zas plocha ktorú…
@joma3333 No takto. Ak si OK s tým, že tou klimou by si vykuroval len tú obývačkokuchyňu na výkrese tak je v podstate jedno kam dáš vnútornú jednotku vrámci toho priestoru a nebál by som sa ani Vivax R+ 3,5kW. Len by bolo fajn si overiť u polovičky, či jej nebude vadiť pohyb vzduchu a sústavný šum. Niekto na to býva háklivý aj zdravotne - mám kolegu, ktorý aj v aute neznesie zapnutú klimu. Radšej sa bude aj v najhorúcejšom lete rosiť za volantom pri otvorenom okne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 No takto. Ak si OK s tým, že tou klimou…
@toky1 práve že ,rad by som vyhrial sj tu detskú izbu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 práve že ,rad by som vyhrial sj tu detskú …
@joma3333 Ja mám prízemie takto. Červenou je vnútorná Vivax R 5kW, oranžovou krb. Klima mi vykúri aj pri -10° tak, že pri klime je 23, oproti na obrázku dole pri obvodovej stene mám sedačku tam je 21°, v kuchyni 20°. V Izbe 18°, V predsieni 17°. V podstate mi to vyhovovalo ale pridal som jednu 2,5kW Mideu Oasis plus (zelenou farbou) kvôli tomu, že ak som naložil do krbu tak mi šla klima do útlmu a vyplo vonkajšiu jednotku. Krb vyhrial okrem Izby všetko ale Izba už bola podchladená aj na 16°. Je to spálňa. To podlažie mám z plnej pálenej tehly 45cm a ľavá fasáda je zateplená 5cm polystyrénom. Chcem povedať že je pomerne veľký rozdiel v teplote pri klime a v miestnosti s dverami do nej "za rohom". Neviem aké by bolo rozloženie teplôt kebyže je celý barák zateplený 20cm, či by to bolo citeľne lepšie. Neviem posúdiť. Keď kúrim plynovým kotlom a radiátormi tak je teplota priestoru rovnomerná, vo všetkých izbách mám radiátory. Vtedy kúrim na 18°-19°.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Ja mám prízemie takto. Červenou je vnút…
@toky1 dik za rady.V piatok pride chlapík obzrieť kde čo a ako.Tak nakoniec pôjdem na 90 % do tej 5kw.Uvidim teda čo povie.
Odpovedať
Potom napíšem,po odskúšani, či bolo rozhodnutie dobré.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 dik za rady.V piatok pride chlapík obzrieť…
@joma3333 tak s tou 5kw to bude dostatocna rezerva. Osobne si myslim, ze aj 4kw daikin alebo mitsu by to daval, ale 5kw to istotne vyhreje. Akurat ked bude prechodne obdobie a uz teplejsie, bude casto cyklovat, ale to uz sa inak neda, ak to ma zvladat zimu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hamonik:

@joma3333 tak s tou 5kw to bude dostatocna rezerv…
@hamonik cyklovat nemusi, ked ju dobre nastavis. Ked nastavis "I feel" a "quiet" tak ti klima pojde na minimalny vykon, cize nebude prekurovat=cyklovat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

Potom napíšem,po odskúšani, či bolo rozhodnutie d…
@joma3333 Dnes som v kancli vypol radiátory a kúril klimou Vivax M 5kW napojenú cez smart zásuvku. Kancel podkrovný cca 45m2, strešný plášť zateplený myslím 30cm, okien 8 strešných. Vonku okolo -1°, nastavená teplota 23°. Za 6 hodín klima zožrala 2790W, režim Heat. Ten graf spotreby elektriny v závislosti od času je zaujímavý. Jednotka sa javí byť predimenzovaná, cykluje. Vcelku by ma zaujímala životnosť kompresora. Je to nižšia rada Vivax M. Netuším, či napríklas Vivax R+ má lepší priebeh. Neviem to zmerať pretože Vivax R doma mám priamo na istič a merať neviem okamžitú spotrebu ale len od vynulovania a celkovú. Doma mám na smart zásuvku napojenú aj Oasis plus, skúsim ju večer zapnúť na pár hodín s odstaveným radiátorom v miestnosti, či má ten priebeh spotreby energie rozumnejší.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Dnes som v kancli vypol radiátory a kúr…
@toky1 na tych 45m2 v podkrovy a s tym zateplenim by mozno aj 2,5kw cyklovala. Ja mam na 75m2( v podkrovy) mitsu 2,5kw nastavenu na 23'C a na minimalne otacky( quiet rezim) a dava to z prehladom. Na 2 stupen otacok bola zapnuta len ked bolo tych par dni -15.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Dnes som v kancli vypol radiátory a kúr…
@toky1 presne takto cyklovala vivax r 5kw ked som ju mal doma jedine co mi pomahalo bolo i feel
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@toky1 presne takto cyklovala vivax r 5kw ked som…
@papulaa pozdravujem Ťa Tou 5kw klímou vykuruješ aký priestor ? Ja som teraz v štádiu zaobstaravania. Ale stále lámem hlavu.aku silnu.3.5 alebo 5kw. Dom mam komplet zateplený -je to drevodom. Zastavaná plocha 100m2.Vykurovat bude cca 70m2.Akurat že 15m2 s tych 70 je izba ktorá je tocha mimo.Tsk stále váham. Či dať 3.5,a do tej izby nejaku 2kw. Každý sa vyjadrí inak.samozrejme som vďačný za každý názor.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@papulaa pozdravujem Ťa Tou 5kw klímou vykuruješ …
@joma3333 je lepšie, ak je to možne rozložiť tepelne zdroje na viac miest, je to praktickejšie ako "peckovať" 5kW na polovicu domu, nehovoriac o diskomforte pri vnutornej jednotke...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@papulaa pozdravujem Ťa Tou 5kw klímou vykuruješ …
@joma3333 minuly rok na jar som vymenil 5kw vivax r za 3.5kw gree amber nordic a je to velky rozdiel vykurujem nejakych 95m² Vivax mi nestihal vykurovat celych 95m² a musel som zatvarat jednu izbu cca 10m² a vykuroval som na 22st S gree vykurujem cely dom na 23 a spotreba je rovnaka ako s gree na 22 Pozor gree amber nordic je ina klima ako gree amber
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Dnes som v kancli vypol radiátory a kúr…
@toky1 Tu je graf spotreby Midea Oasis Plus 2,5kW inštalovanej v spálni. Spálňa 4,7x4,7m, rohová miestnosť, okno 1,2mx1,5m, plná pálená tehla 45cm zateplená jedna strana 5cm. Pod ňou pivnica, nad ňou temperovaná miestnosť pre návštevy. Nastavená teplota v interiéri 23°, vonku cca 0° hmlisto. Za 3 hodiny spotrebovala 1464W s tým, že na začiatku nahrievala izbu z 18° na tých 23°. Ten druhý peak o 19:15 bol defrost. Priebeh spotreby očividne konzistentnejší, jednotka sa javí nepredimenzovaná a možno má aj lepší algoritmus fungovania ako tá Vivax M, ktorú máme v kancelárii.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?