Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@rkorba takze logicky by som to mal s TC bez prob…
@bksl pokial to je tvoj certifikat, tak splnas obe podmienky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

Dexter89, stefan222 Kurenie klimami je pre mna no…
@jozu77 Pri klime by som vobec neriesil "drahy lacny prud", pri tej spotrebe je to jedno (teda ak neriesis napr aj to ze medzi 10-11 ani nevarite, lebo je vysoka tarfia), nechal by som ju nonstop bezat.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jozu77:

Dexter89, stefan222 Kurenie klimami je pre mna no…
@jozu77 no čím viac to budeš vypínať tym v úvodzovkách horšie ... Najlepšie pre klímu keď si ide stále ... Ona si už výkon kompresora sama bude regulovať podľa vonkajšej a vnútornej teploty ... Není potreba to vypínať a na dve hodiny keď je prúd to vôbec by som neriešil ... Prakticky platí čím priestor viac vychladne , keď je zdroj tepla odstavený , tým pádom po opätovnom zapnutí musí viac tepla dodať ... Takže aj z ekonomického prevádzkového hľadiska je najlepšie keď systém ide nonstop a konštantne dodáva teplo nie sú tam výkonnostne skoky
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@bksl projektant je blbec, alebo z teba ako nefun…
@rkorba Nieje pravda že z neho projektant urobil blbca keď mu vravel, že musí mať aspoň 1 obnoviteľný zdroj. Čo sa zmenilo od 1. februára 2022 pri energetickej triede A0? Zmeny sú oproti predchádzajúcemu obdobiu pomerne veľké. V prvom rade je potrebné pre získanie energetického certifikátu A0 spĺňať dve kritériá: Globálny ukazovateľ primárnej energie musí byť rovný alebo menší ako je horná hranica energetickej triedy A0 (≥ 54 kWh/m2 ). To zostáva oproti minulému roku nezmenené. Druhým kritériom je, aby mala budova aspoň v jednom mieste spotreby energie obnoviteľný zdroj energie. Z toho vyplýva, že je úplne jedno o koľko nižšiu spotrebu máš ako 54kWh/m2 - proste minimálne v jednom mieste spotreby (1-vykurovanie, 2-príprava TÚV, možno 3-zdroj elektriny pre objekt) musíš mať OZE.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@rkorba Nieje pravda že z neho projektant urobil …
@toky1 mudry ako radio, ale unikol ti jeden podstatny fakt a to kedy mu bolo vydane stavebne povolenie a aku triedu on musi splnat ku kolaudacii ;-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@toky1 mudry ako radio, ale unikol ti jeden podst…
@rkorba A kedyže mu bolo vydané stavebné povolenie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@rkorba A kedyže mu bolo vydané stavebné povoleni…
@toky1 davno, len tam byva bez kolaudacie :-) Spominal to tu niekde. Dobre si to napisal, ale konkretne jemu to nepomoze.
Odpovedať
Tak som sa trochu posunul vo vybere klimy na vykurovanie, zdielam zopar poznamok, ktore mozu pomoct aj inym: * povodne rozhodnutie ist do Sinclair Spectrum Plus (SSP) zatial prehodnocujem, kedze klima moze byt dodana az po Mikulasovi, tak mam cas * zistil som, ze Sinclair Spectrum plus je uz relativne starsia - bola uvedena na trh v 2018. To by bolo uplne OK, kedze ma overenu techniku, no predsa len, ta softverova cast sposobuje ludom ozaj problemy s parovanim a oproti Midea ma horsie moznosti integracie s home assistantom a pod. Na vseobecne problemy s pripojenim ma upozornuje aj montazna firma * naproti tomu Midea Oasis Plus (MOP) ma omnoho lepsie moznosti integracie a takisto modernejsiu techniku - na roznych forach ju spomonaju ako perfektne integrovatelnu * ako tu niekto spominal, jedna firma z NZ ponuka na Midea Oasis plus zaruku 10 rokov - volal som tam a servisaci vraveli, ze samozrejme, nebudu klamat, obcas sa pokazi, ale nie su to nejake masove problemy, obycajne su to nejake plosne spoje, ktore treba vymenit. Servisne diely vraj su k dispozicii. Zial nemontuju v mojej lokalite, inak by som nevahal. Kazdopadne, mat dobry servis poruke je dolezite * jeden z faktorov pri vybere sa tu spominala aj vaha vonkajsej jednotky, kde SSP ma 45kg a MOP "len" 39.7 kg. Ked som si vsak pozrel vahu Mitsubishi Diamond HyperHeating MUZ-LN35VGHZ2 3.5kW (ktoru beriem ako etalon triedy), ktora ma tiez "len" 36kg, tak mi to napoveda, ze vaha zrejme nebude dolezity faktor * Pri SSP ma tiez povodne zmiatol kompresor - predajcovia casto zamienaju pojmy dvojstupnovy rotacny kompresor a dvojity rotacny kompresor (kt. pouziva Toshiba). Podla info, je to pouzity kompresor ZHUHAI LANDA COMPRESSOR QXFT-B123zE170A, ktory je dvojstupnovy, nie dvojity. * Podla specifikacie ma SSP len 1-rychlostny ventilator vo vonkajsej jednotke (850rpm), zatial co MOP ma 5-rychlostny vonkajsi. Viac rychlosti beriem ako vyhodu s ohladom na hluk jednotky. * Super podrobna (montazna) specifikacia, vratane schem zapojenia pre SSP - zrejme omylom je dostupna verejne https://www.sinclair.pl/static/upload... * Zatial som teda rozhodnoty ist do MOP 3.5kW a ak zozeniem aj jednu dodatocnu MOP 2.5kW, kedze platit vyse 450E viac za Sinclair ma az tak nepresvedcilo
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od nomitan:

Tak som sa trochu posunul vo vybere klimy na vyku…
@nomitan čo sa týka hlcnosti vonkajšieho ventilátora je to zbytočne riešiť , ten nikdy nepočuť ... Vo vonkajšej jednotke je najvyšším zdrojom hluku kompresor ten vždy prehluči ventilátor vonku
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@rkorba A kedyže mu bolo vydané stavebné povoleni…
@toky1 17.6.2021 SP nadobudlo pravoplatnost ale dom je este realizovany v standarde A1 lebo ziadost bola podana este 2.11.2020
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

Tak som sa trochu posunul vo vybere klimy na vyku…
@nomitan ake ma Midea Oasis plus prikony hlavne spodne pri kureni a chladeni? Na aku dlzku potrubia je predplnena vonkajsia jednotka? Ten ich manual je velmi strohy oproti Sinclairu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@nomitan ake ma Midea Oasis plus prikony hlavne s…
@rkorba ano, detailnejsie technicke info pre Midea sa hladaju horsie. Model Oasis Plus nevyzera ako globalny, ani na ofic. stranke Midea sa neda v podstate nic najst, vypada byt urceny len pre lacnejsie trhy, vychodnu EU a Aziu, kedze nie je ani na DE ani UK strankach. Podla servisneho manualu https://www.ecr-nederland.nl/media/fi... ma vstandarde 5m chladiva (vid str. 22). Spodne prikony som nehladal EDIT: tak model sa nachadza na DE strankach https://www.midea.com/de/hvac/rac-kli...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od jozu77:

Dexter89, stefan222 Kurenie klimami je pre mna no…
@jozu77 Ak podlahu temperuješ plynom alebo TČ tak" 1. 11:00-15:00 - vykurovanie na 27C a max otačky ventilatora ak nie si doma 2. 16:00-23:00- udrziavanie teploty na 22-23´c vent automatika Ak podlahu temperuješ drahým odporovým teplom tak 3. 23:00-6:00 - klíma nastavená na 20C
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@rkorba ano, detailnejsie technicke info pre Mide…
@nomitan OK dik ten nemecky bol trosku podrobnejsi prikon chladenie (102~1955)W a vykurovanie (104~2625)W. Tie horne prikony su dake nezmyselne, lebo to by bol COP 2, takze niekde bude pes zakonapy, dufam ze len papierovy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@nomitan OK dik ten nemecky bol trosku podrobnejs…
@rkorba max 2652w je max vykurivaci prikon, max heating capacity je 7,2kw. Ja neviem, podla mna je max prikon vec a max vykurovacia kapacita druha vec, cop je vzdy podla vonkajsieho pocasia, ak je ratane na zaklade toho, kolko klima kuri a kolko spotrebuje. Tym myslim,klima nebude zrat nikdy 2.6kw prikon napr pri cop 4..ak bude vonku taka teplota, ze klima na kurenie bude potrebovat tak vysoky prikon, to uz samozrejme nebude cop 4. Ta nemecka stranka ma chladenie do -15, mala by zvladat do -25, preto je niekde odporucana aj na chladenie serverovni. A lepsie info sa da najst aj u "niektorych" predajcov, kde si vies najst/stiahnut aj technicky list,alebo skus tu: https://www.midea.com.ua/en/products/...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@rkorba ano, detailnejsie technicke info pre Mide…
@nomitan ziadny model klimatizacie nieje "globalny" napr gree amber nordic vs gree amber prestige a tusim v polsku oznacovany ako premium -asi rovnaky model pre rozny trh. Midea osais plus je taktiez pre iny trh oznacovana ako midea oasis nordic
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

Tak som sa trochu posunul vo vybere klimy na vyku…
@nomitan tebe k midea oasis plus este dodam, neviem ako ako to bolo s integraciou, v zaklade mala mide vlasntu appku- midea air, ktora niekedy merala aj spotrebu(aspon podla toho, co som guglig), teraz to nevie a navyse ta odkazu na home assistant, pretoze midea air uz konci podpora tento rok..no a ten home assistant u mna funguje v zaklade, ale mne casto ukazuje, ze sa appka nevie pripojit na server -mam mideu, tak len posuvam skusenost. Ak by som tuto skutocnost vedel, bude ma vopred mrziet, ale stale si ju beriem ako pre mna top vykon vs cena
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@nomitan ake ma Midea Oasis plus prikony hlavne s…
@rkorba zalezi na tom, na aku dlzu je predlnena? Montaznici ti doplnia ak treba -to ma byt v cene montaze. Mne dali potrubie 3m ak je predplnenana 5, tak si z toho cucli?😂 Lebo pripojili bombu aj s merakom
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@rkorba zalezi na tom, na aku dlzu je predlnena? …
@sumo01 min 3m max 5m s predplnenym chladivom, takze urcite nedopustali ci neodcerpavali.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@sumo01 min 3m max 5m s predplnenym chladivom, ta…
@rkorba tak aspon minimalne merali...netusim, asi to je o kapacite, alebo aj vhodnom tlaku, nepytalsom sa, veril som im😂
Odpovedať
@nomitan jaj a este k tej mitsubishi a jej hyper heatingu -nieje to iba nejaky reklamny tah, ako napr quattro kompressor pri midei? Mitsu deluse s hyperheatingom dokaze fachcit do -25, midea -30. Ale mitsu pise, ze pri -15 ma 100% ucinnost -co toto v ponimani klim znamena? Ja neviem, ako sop/scop to nevyzera, tam by mala byt ucinnost vela vacsia.. a za tu cenu, no neviem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@rkorba max 2652w je max vykurivaci prikon, max h…
@sumo01 Midea oasis plus max príkon je 2650W akože okamžitý, kvôli nadimenzovaniu prípojky vrámci elektriny. Počiatočný štart kompresora atď.
Odpovedať
Posielam grafi z mojej midei oasis plus... prvy je z vcera/dnes ked je v podstate stale pod 0, a dalsi je 23.11. ked bolo okolo 2°C
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od goldway:

Posielam grafi z mojej midei oasis plus... prvy j…
@goldway preco ide kompresor na max a nasledne sa vypne? takto ti to cykluje neustale.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@goldway preco ide kompresor na max a nasledne sa…
@rkorba akože chceš pocedať, že podľa grafu pri cca 350W stabilnom odbere je kompresor vypnutý?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@goldway preco ide kompresor na max a nasledne sa…
@rkorba kompresor vypina pri 11W pri tych 320W co vacsinu dna ide je zapnuty, tie spicky su zrejme nejake dotlakovanie... podla mna normalny stav kazdej klimy
Odpovedať
Aktualne - 7 st. a fičíme...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@sumo01 Midea oasis plus max príkon je 2650W akož…
@toky1 ale samozrejme aj ten je zavisly od vonkajsej teploty a aktualneho cop, ktore dokaze klima..zatial co denne sledujem, este nikdy tolko nedala ani 3.5kw, ani 2.5kw, proste nebolo potrebne ani pri starte, pri tuhsis zimach to tam moze vyliezt
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@goldway preco ide kompresor na max a nasledne sa…
@rkorba a nie takto funguje kazda klima? Pri poklese teploty, trosku prida,aby vykurila a ked vykuri, tak znizi otacky kompresora, respektive ho vypne, co pekne vidiet na grafe.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Aktualne - 7 st. a fičíme...
@rudy1973 nemas graf zo spotreby?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?