Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
Viete mi poradiť aká apka je pre sinclair terrel. Poprípade aké máte s ňou skúsenosti. Dajú sa tam mrknut aj nejaké grafy?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

Viete mi poradiť aká apka je pre sinclair terrel.…
@joma3333 v apke neuvidos ziadny graf len zakladne nastavenia klimy zmenis
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@jozu77 ja som uz rozmýšľal aj nad konvektorom do…
@joma3333 konvektor urcite nie! Mam s tym skusenost, mal som ich v spalni a v detskej izbe ako druhy zdroj tepla kym som nepustal podlahu v medziobdobi. Je tam spirala ktora "prepaluje" vzduch, bolo to strasne citit, teplo sa zle sirilo lebo prudilo smerom nahor a nebolo to na pocit vobec dobre, dokonca sa mi zacali v severnej izbe tvorit plesne na stene a na okne. Ked som to vymenil za olejovy radiator do tyzdna bolo po probleme. Teplo z nich sála, ziadny prepaleny vzduch a ani vyrenie prachu. Mal som na tom aj smart zasuvky a olejovy radiator mal pri rovnakej nastavenej teplote cca o 30% nizsiu spotrebu koli lepsej distribucii tepla. Zabudni na konvektor to je tak na chatu. Zavesis to na stenu a mas to ako klasicky radiator..... Ja to mam takto na prizemi. 3,5kw mitsu + v severneij izbe olejovy radiator pre pripad zatvorenych dvery nastaveny na 20'C... mam tam skald a fitko. Ale su stale pootvorene dvere tak ked pozriem obcas spotrebu tak dennu ma do 200W a to asi len v noci sa obcas zapne.
Odpovedať
Zopár otázok, možno mi niekto bude vedieť poradiť. Práve dokončujem dom, kúrenie je tam primárne riešené cez elektrické fólie v podlahe, ale pre istotu som nechal spraviť predprípravu na klímu do 5 miestností. Dom je výborne zateplený (plávajúca doska na XPS, na fasáde 35 cm sivého EPS) a má zhruba 200 m2. Lokalita je v blízkosti Popradu. Otázky: 1) Klíma bude v jednej veľkej izbe (obývačko kuchyňa s otvoreným prechodom do chodby), tam by som dal povedzme 3,5 kW. Ostatné izby sú menšie, zhruba 16-17 m2. Tam by som dal 4x 2 kW klímu. Slabšie klímy nie sú, až na jeden model Daikinu, ktorý je však výrazne drahší a má 1,5 kW. Bude to takto správne? Je mi jasné, že to bude občas cyklovať, často sa to tu spomína a nespochybňujem, že to má negatívny účinok na klímu, ale vieme to nejako kvantifikovať? Pokazilo to už reálne niekomu z vás klímu? Ide mi o to, že ak mi to skráti životnosť zariadenia o napríklad 20%, tak to s kľudom budem ignorovať. Ak mi kvôli tomu klíma odíde po 3 rokoch, tak to je problém. Ale zatiaľ som tu takúto reálnu skúsenosť nezaznamenal. Chcelo by to nejaké dáta. 2) Zároveň je otázka, ako je to v prípade multisplitov? Ak je multisplit na 5 vnútorných jednotiek s celkovým výkonom 10 kW a pustím si len jednu klímu s výkonom 3,5 kW, tak bude v poriadku? Neviem či tá vonkajšia jednotka má jeden veľký vnútorný kompresor alebo má vnútri viacero okruhov... 3) Ak dám 4x 2kW + 1x 3,5 kW tak by som mal dostať plnú dotáciu 3800 €, áno? 4) Často tu čítam o nordických úprav klímy, o potrebe mať klímu do -25°C, dokonca aj -30°C som videl. Je to tak dôležité? Ja bývam v Poprade a aj tu je už dosť výnimka -15°C a menej, aj to je len v noci na pár hodín. Nebudem kvôli tomu dimenzovať celý systém. Okrem toho mám tu elektrickú podlahovku. Pýtam sa to aj preto, lebo chcem ísť do multisplitu a tam som nevidel takto upravené vonkajšie jednotky. Aspoň nie o Daikinu. Otázka teda znie, že či napríklad multisplit od Daikinu s vnútornou jednotkou Comfora bude fungovať bez nejakých ťažkostí po väčšinu roka? 5) Na plochej streche na garáži mám dostatok miesta, ale nechcem tam mať 5x monosplit, to by vyzeralo ako v mraziarniach. Ísť radšej do 1 veľkého multisplitu alebo dvoch menších multisplitov? Ďakujem.
Odpovedať
Ešte krátke doplnenie - čítal som si zahraničné zdroje ohľadom cyklovania a spomínajú, že problém nie je až tak ten krátky cyklus, ale predovšetkým ak sa ledva vypne a len o pár minút nabehne znova a takto dookola. To by ale malo byť čiastočne kompenzované u mňa ozaj veľkou akumulačnou hmotou v dome + dobrý zateplením + možnosť nastaviť hysterézu na mierne väčší rozsah. Teda pokles o 1-2°C v miestnosti bude trvať vcelku dlhší čas, nepredpokladám, že to bude musieť dokurovať každých pár minút.
Odpovedať
Zapol som doma Vivaxu R 5kW, po 5 minútach fúka 48.9° luft. Vonku je 5°, v miestnosti 18°, na diaľkáči nastavených 23°.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

Zapol som doma Vivaxu R 5kW, po 5 minútach fúka 4…
@toky1 čo pre neznalich z toho vyplýva?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

Zapol som doma Vivaxu R 5kW, po 5 minútach fúka 4…
@toky1 myslim ze najdolezitejsi ukazovatel je aktualny prikon klimatizacie Lebo ke rozdiel ci ide na 1000w alebo 400
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

Zapol som doma Vivaxu R 5kW, po 5 minútach fúka 4…
@toky1 nechcel si dať prispevok nahodou do tejto diskusie? https://www.modrastrecha.sk/forum/kur...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Budem tu za blbca ale tu by som si polo…
@toky1 chcem sa opýtať, niekde tu som čítal.neviem to už nájsť, tiež mali problém s cyklovanim,a s casti to vyriešili tou funkciou l feel,alebo follow me. Ak by som tam aj dal tu klímu (2.7w) do tej 20m2 izby, môže to s časti pomôcť? Už tu powdali varianty, olejový radiátor,ale zvažoval som aj tvoj nedávať tam nič,a nechať len podlahovku. Na druhej strane,tie klimatizácie pojdu do celého domu az do večera. Takže 5-6kw do celého domu .V noci by mozno nemusela biť pustena. Stačí večer ked bude izba vyhriata,a potom vypnúť.Ak by aj cez noc teplota od 20 hoď do rana 6hod padla z 22° na 18-19°.tak to by nevadilo. Nemám odskúšané na koľko by padla. Pri podlahovke sa to nedá.Ja mám aj tie fólie až pod poterom.A neviem či je to moc dobre.Na vrchu je laminatka.tiez ziadna vyhra co sa týka vodivosti tepla. Možno ma ukludnuje fakt , že ak už by som tam tu klímu dal,tak ma to bude stáť cca 500€ naviac od pôvodnej ceny (klima v obývačke) Mam v okolí aj znamych,co dali do kúrenia nie male peniaze a nespokojnosť.Teraz hľadajú alternatívy. Mna do noveho domu stalo kurenie cca 3500€.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 chcem sa opýtať, niekde tu som čítal.nevie…
@joma3333 budem úprimný ,a možno sa budem opakovať,ale cisla okolo klimatizácie,prikon,výkon,cyklovanie, spodný vykon atd,tak v tom som uz domotany. Ešte počkám na reakciu chlapika co mi to bude robiť,ze čo potom keď to bude úplne zle,neefektivne.Mozno niečo uvidím a vyčítam aj na meracoch v el skrine.Idem dat na obidve samostatne ističe aj digitálne merače.tak som zvedavý. Podľa toho čo tu čítam,treba ju aj vedieť dobre nastaviť
Odpovedať
K**** chlapi klíma nie je žiadna veda. Je ti zima zvýšiš teplotu je ti teplo znížiš teplotu Vadí ti fúkanie tak ju zapínaš vtedy keď nie si v miestnosti/dome... Keď sa nahuja nainštaluje tak sa potom rieši ze nerobí to čo má...
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@toky1 nechcel si dať prispevok nahodou do tejto …
@rudy1973 Hej, presne, sorry 😆
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 chcem sa opýtať, niekde tu som čítal.nevie…
@joma3333 Ja mám 2,5 kW Mitsubishi (menšia nebola) do 16m2 izby. Síce je orientovaná na SZ, tak je nastavený minimálny ventilátor, de denne 14 hodín, nastavená teplota 22°C, reálne 24°C. Mám tam dcéry, tie sú zimomravé😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od klimao:

Zopár otázok, možno mi niekto bude vedieť poradiť…
@klimao pozor... dotáciu dostaneš len na jednu jednotku...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 chcem sa opýtať, niekde tu som čítal.nevie…
@joma3333 Funkcia "I feel" je k tomu aby sa klima riadila teplotným čidlom v diaľkáči a nie teplotným čidlom vo vnútornej klimatizačnej bedni. Nič iné to nieje. Čiže ak nastavíš na diaľkáči 22° a aktivuješ "I feel" tak sa bude snažiť dosiahnuť a udržať teplotu podľa čidla v diaľkáči.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Funkcia "I feel" je k tomu aby sa klima…
@toky1 ok.dik za info
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 ok.dik za info
@joma3333 mne príde najlepšia poloha na klímy niekam tam, kde sú zelene šípky, toto v strede by bol asi ideál a asi by stačila aj jedna 3,5kw ... ak dve tak rozhodne 3,5kw + druhá do izby 2,5kw max... čím menšia tým lepšie určite ne 3,5kw do spálne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@joma3333 mne príde najlepšia poloha na klímy nie…
@dexter89 ono to je uz teraz vlaste tak,ze tam kde bola na obrazku spalen,je teraz detská izba.mam 10r dcéru,a už sa sem tam zaviera.aj cez noc má zavreté dvere.tak preto tam chcem tiež jednu jednotku.ked som porovnaval sinclair terrel 3.5w a 2.7w,je to takmer podobné. Cez deň budu tie dvere otvorené az do večera.tak dom budu vyhrievat obe jednotky. Ešte mam zajtra volať z dodávateľom,ak by to slo, dať do tej spálne Toshiba seiya2kw. No uvidíme čo.neviem ci to uz neobjednal.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@dexter89 ono to je uz teraz vlaste tak,ze tam kd…
@joma3333 určite stačí 2kw jednotka... ono to nefunuje celkom tak, že keď sú dvere otvorené teplo z izby "unikne" a nebude cyklovať... s chladením to tak funguje... keď necháš otvorené dvere, chlad sa rozleje dole popri zemi do celého domu a tá jedna 2kw jednotka vychladí celý dom... ja chladím práve jednou 1,5kw jednotkou celý dom tak, že nechávam otvorené dvere v tej jednej izbe :😀 je to super, lebo v izbe kde sa nachádzam, mi nevanie ľadový vzduch práve do ksichtu a je príjemný chládok ... Pri kúrení ale máš zárubne a teplo stúpa hore... takže tak či tak sa tá mietnosť malá bude nesmierne prehrievať a dcéra sa tam uvarí keď dáš jednu 3,5kw daj fakt tú dvojku max...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od praktikman:

@klimao pozor... dotáciu dostaneš len na jednu je…
@praktikman tak to je pruser. V tom pripade nemozem dostat dotaciu na multisplit? Lebo v zozname zariadeni nevidim vonkajsie jednotky multisplitov. Keby mi to dali na samotnu vonkajsiu jednotku a pripadne jednu vnutornu jednotku, tak sa to stale oplati. Hmm, musim pozistovat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od praktikman:

@klimao pozor... dotáciu dostaneš len na jednu je…
@praktikman este som tak narychlo pozrel zoznam povolenych zariadeni a vidim tam taketo kombinacie, kde je vonkajsia jednotka a rozne kombinacie vnutornych jednotiek. Cize multisplit by mal prejst, dufam. V tom pripade ale dam len 1 vonkajsiu jednotku, najvykonnejsiu, nech je maximalna dotacia. Cize multisplit s viacerymi vnutornymi jednotkami by sa mal ratat celkovo ako 1 jednotka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od klimao:

@praktikman este som tak narychlo pozrel zoznam p…
@klimao presne ako píšeš, tieto Mitsubishi sú ako jediné multisplity doposiaľ schvalené v programe Zelená domácnostiam a vieš na ne čerpať maximálnu dotáciu 3800,00 EUR
Odpovedať
Len pre zaujímavosť všimol som si vysokú spotrebu domu naprázdno a robili to 2ks Sinclair, ktoré si vyhrievali vaničky po 100W aj ked boli v stand by. Takže jeden sinclair pri teplote pod nulou sožerie 2,4 kWh denne nezapnutý!
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

Len pre zaujímavosť všimol som si vysokú spotrebu…
@rkorba Toto moje Vivax R a Midea Oasis Plus určite nerobia. Nedá sa to nejako v appke od Sinclair vypnúť?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

Len pre zaujímavosť všimol som si vysokú spotrebu…
@rkorba sinclair mam aj ja 🤔
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@rkorba Toto moje Vivax R a Midea Oasis Plus urči…
@toky1 neda, ale apka s novym terrelom konecne funguje a ku 3r modelu sa uz nemozem ani prihlasit pricom lokalnu wifi vidim, takze hw problem vylucujem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@toky1 neda, ale apka s novym terrelom konecne fu…
@rkorba Ani ma nestraš, že o dva tri roky nebudem vedieť svoje klímy ovládať cez appku. Neexistuje nejaká aplikácia od tretej strany na ovládanie klímy?
Odpovedať
Ked uz sa bavime o aplikaciach ku klimam. Momentalne rozmyslam nad nejakou klimou do bytu, kde by som nechcel nejaku ultra drahu, kludne mi bude stacit aj 2,5kw midea za 500. Ale skor ma trapi to, ze byt sa prenajima a ja ako vlastnik by som si rad nastavoval pouzivatelov a pri odstahovani ich vedel deaktivovat. Momentalne viem, ze daikin to takto ponuka, ale neviem ako su na tom ostatne aplikacie. Dajte mi vediet. Vdaka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hamonik:

Ked uz sa bavime o aplikaciach ku klimam. Momenta…
@hamonik Priznám sa že toto som nejako nepochopil. Cez appku a wifi vieš kompletne klimu ovládať. Ak odídu nájomníci a zmeníš heslo na wifi tak sa ti do ovládania klimy cez tú appku vo svojom smartfone už nedostanú.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?