Výber kúrenia pre novostavbu

Zdravím kolegovia, nastal čas prípravných prác pre budúcu stavbu. Stojím pred dilemou aké kúrenie zvoliť pre budúce bývanie. Na pozemku sa bude nachádzať prípojka pre plyn a samozrejme pre elektrickú energiu. Rozhodujem sa medzi nasledujúcimi spôsobmi vykurovania: 1. nízkoteplotné stropné infrapanely 2. elektrický konvektor 3. TČ vzduch-vzduch, kúrenie klimatizáciou 4. TČ vzduch-voda, podlahové kúrenie V predchádzajúcich domoch som vždy kúril elektrickou energiou a aj napriek tomu, že je na pozemku plynová prípojka nad plynom neuvažujem. V súčasnom bývaní využívam TČ vzduch-vzduch a s týmto spôsobom vykurovania som spokojný. Nové bývanie bude však na severe Slovenska a neviem ako bude fungovať takéto kúrenie pri extrémnych teplotách. Každé kúrenie má svoje pre a proti, rád si však nechám poradiť, prípadne ma zaujímajú vaše skúsenosti. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@user 1. PLYN 2. TČ + TUV
Odpovedať
Profilova fotka
plyn a nízkoteplotné kúrenie
Odpovedať
@poliacik321 doplnil by som predpripravu na TČ
Odpovedať
Profilova fotka
Mame 115m2 uzitkovu a kurime elektrickym podlahovym 🙂 a nemenil by som 🙂
Odpovedať
@user 4.
Odpovedať
Profilova fotka
Ides kubkureniu stavat dom alebo do domu kurenie? Treba projekt, energeticke straty a potom info kolko ludi a ako je nastavena domacnost pre niekoho je 23stupnov vela previneho pramalo. Za mna 4 ale do noloveho alebo aktivneho domu je to zbytocna investicia.
Odpovedať
4. kurenie+chladenie a na strechu dať fotovolt.panely,ktoré budú ohrievať TUV a pomáhať chladiť v lete.
Odpovedať
pomýlil som sa ,mala byť 3.
Odpovedať
Na začiatok by som doplnil informácie o budúcej novostavbe: - poschodový dom o úžitkovej ploche 200 m2 - pasívny dom obývaný 3 osobami - vykurovanie na 21 stupňov Celzia - umiestnenie stavby Poprad Teraz niečo k uvažovaným spôsobom vykurovania: Na pozemku bude plynová prípojka, na dome však nechcem komín, kotol a ideálne ani podlahové kúrenie. Jednoducho rokmi som zvyknutý na elektrickú energiu a prechod na plyn by pre mňa znamenal krok späť. Uznávam však, že pravdepodobne by išlo o lacnejšiu variantu ako TČ vzduch-voda. Ale len pre informáciu zaujímali by ma investičné náklady pri podlahovom vykurovaní kotlom na zemný plyn. Hlavným konkurentom zemného plynu bude TČ vzduch-voda. Investične náklady predpokladám minimálne dvojnásobné v porovnaní so zemným plynom. Negatívom pre mňa je nutnosť použitia podlahového kúrenia (radiátor mi nevyhovuje). Prevádzkové náklady by mali byť porovnateľné so zemným plynom. Aka som uvádzal v prvom príspevku aktuálne využívam TČ vzduch-vzduch a najviac sa stotožňujem s takýmto riešením. Avšak v tomto prípade som nútený použiť jednotky, ktoré sú stavané na teploty - 30 stupňov Celzia, čo mi zvyšuje vstupné náklady. Pre mnou navrhovaný dom uvažujem o 4 vnútorných jednotkách, investícia cca. 6500 EURO. Prevádzkové náklady sú porovnateľné so zemným plynom. Odpadá rozmerná technická miestnosť potrebná pre prvé 2 prípady a ako bonus získavám chladenie v letných mesiacoch, ktoré z vlastnej skúsenosti je potrebné aj pri pasívnych domoch. Na záver je tu použitie najlacnejšej varianty vo forme infrapanelov, prípadne konvektorov. Investičné náklady v porovnaní s TČ vzduch-voda sú výrazne nižšie, avšak mesačné náklady budú 3 - 4 násobne vyššie v závislosti od účinnosti TČ. Druhou stránkou mince je návratnosť investície TČ, ktorá v porovnaní s konvektormi môže byť viac ako 15 rokov, pričom nemám ani predstavu ako dlho bude TČ bezproblémovo fungovať. Ako ďalšia úvaha ma napadá použiť najlacnejšie elektrické konvektory a ušetrené peniaze použiť na fotovoltaiku, otázne je, či by to malo očakávaný prínos.
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež som tak spravil, že nebudem mať komín. Elektrina je energia , ktorú si viem vyrobiť a ňou budem nahrievať akumulačku , ktorou budem zásobovať teplovodnú podlahovku a zároveň bude aj prietokovo ohrievať aj teplú úžitkovú vodu. Elektrina bude s fotovoltiky a v zimnom období jej bude dopomáhať vrtuľka. Ak by ani to nestíhalo, tak v zálohe bude špirála napájaná zo siete, ktorá bude v prevádzke , keď teplota v akumulačke klesne napríklad pod 45stupňov. Podobnosť s tým, ako keď TČ ide pri veľkých mrazoch na el. špirály ako elektrokotol. V dome bude samozrejme riadené vetranie s rekuperáciou a chcem sa čo naj viac priblížiť k pasívu.
Odpovedať
@user ked je pripojka,som za KK+ natahat pripravu na klimu,ale neinstalovat zatial,je to otazka par korun.clovek sa zabyva a zisti potrebu/nepotrebu klimatizacie. Co sa tyka KK,nemyslim si ze je to krok spat,investicia je neporovnatelne nizsia,platby podobne(pri podlah.vyk). V buducnosti (pri rozumnom umiestneni kotla) je mozna kedykolvek vymena za TC,staci len premyslat pri instalacii. Elektrickej energii Slovensko nema dostatok, a tak musime nakupovat na zapade,za zapadne ceny.Bohuzial
Odpovedať
@vladohe A čo v lete s prebytkami z fotovoltaiky? @dent Pre mňa je to ako prejsť z elektromobilu späť na fosílne palivá, krok späť. Roky nemám na dome komín a nechcem to zmeniť, je to pre mňa nemoderné. Súhlasím však, že momentálne je to ekonomicky asi najlepšie riešenie. Jednoducho plyn je neakceptovateľný.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
To sa ešte uvidí. priorita je ohrev akumulačky .
Odpovedať
@vladohe Aký je objem tej akumulačnej nádrže? Ako dlho udrží požadovanú teplotu, resp. ako to funguje v zime ak nesvieti slnko?
Odpovedať
Profilova fotka
Objem bude 1m3 a nahrievať sa bude do 90 stupňov. Do podlahovky pôjde 30 stupňová voda . tak až taký veľký odber mať nebude , aby ju nejako tragicky rýchlo ochladzovalo. reálne skúsenosti ešte len budú . Preto chcem na zimu aj vrtuľku. Strecha prístrešku na autá je dosť veľká na to aby som tam mohol doložiť ďalšie fotovoltické články. Začnem s výkonom 4kw a vrtuľkou 1kw. Realita ukáže, či bude treba doplniť , alebo nie. 🙂
Odpovedať
@vladohe To si naozaj myslíte, že počas vykurovacej sezóny prikurite s fve???
Odpovedať
Profilova fotka
Bude to doplnené záložnou špirálou napájanou z verejnej siete a v ročnom priemere to bude lepšie vychádzať ako TČ aj realizačne aj spotrebou.
Odpovedať
Mokrý sen každého fve nadšenca, zo záložnej bude 4 mesiace primárny zdroj 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@vladohe hehe a poratal si si investicne naklady na ten tvoj zazrak? Ja by som aj dnes dal TC a viem lacno kurit, chladit a ohrievat TUV.
Odpovedať
Ak uz je pripojka na pozemku tak najrozumnejsie riesenie je zvolit plyn. Najnerozumnejsie TC vzduch/vzduch porozhadzovane po celom dome. Stredna cesta je TC vzduch/voda ale preco ked to vide 2x viac a rocna spotreba porovnatelna s plynom. Pri TC musite este ratat s vhodnym umiestnenym vonkajsej jednotky aby neobtazovala susedov...
Odpovedať
@turbot Rozumiem tomu, ten plyn však nie je taký jednoznačný pre mňa. Ak by som sa aj zmieril s variantou, že budem mať plyn v dome, čo je obrovský problém, stále je tam relatívne dosť negatív. Je potrebné použiť komín, TM je situovaná v mieste, kde by to problematické zrealizovať. Rovnako mi prekáža každoročná revízia komína. A čo som možno aj zabudol uviesť na začiatok a rovnako to platí pre TČ vzduch-voda priestorovo bude problém do domu upratať akumulačnú nádrž a všetko vybavenie pre podlahové kúrenie.
Odpovedať
@user toho komina by som sa nebal. Raz rocne, servisak pride, pozrie kotol a komin. Pri komine ku kondenzacnemu kotlu neviem co sa moze pokazit. Netreba tam velky murovany. Plynovy kotol so vstavanym zasobnikom nezaberie vela miesta, normalna krabica na stene. Brat to mal klasicky v kupelni a rozvadzac podl.kurenia zasekany v stene. Pri TC vzduch-voda tam je veru dobre mat akumulacnu nadrz aby nezapinalo priliz casto. Vzduch-vzduch ja osobne by som nechcel, mne ten zvuk ventilatorov proste vadi. Pri podlahovom kureni ked je novostavba zateplena a dobre nastavene kurenie tak je fajnove teplo v dome a pocit podlahy nie priliz teply, nie priliz studeny, proste komfort.
Odpovedať
@turbot Ak by som aj uvažoval nad plynom, môžem kotol umiestniť napr. do vykurovanej samostatne stojacej garáže, ktorá je vzdialená od domu 8 metrov? Je mi jasné, že rozvody by museli byť dôkladne v zemi zaizolovane, zaujíma ma ci sa to dá takto riešiť. TČ vzduch-vzduch mi vyhovuje, cez deň to mam zapnuté v tichom nočnom režime a v noci kúrenie vypínam. Ale samozrejme v extrémnych podmienkach to môže byť niečo iné.
Odpovedať
@user ja len k tej technickej miestnosti... je vela bytov ktore su samostatne vykurovane plynovym kotlom...a kotol maju napr umiesteny v nejakej vstavanej skrini v kuchyni...alebo v stavanej skrini v kupelni... samozrejme to uz by nebolo mozne ak by ste chceli akumulacnu nadrz...ale tu Ste nespominali... A co sa tyka komina ku plynovemu kotlu...na to su tu uz odbornici... ale nedalo by sa to viest nejakym nerezovym potrubim, ktore by sa skrilo do fasady domu...ako je to pri dazdovych skrytych zvodoch?... to je len taka basnicka otazka
Odpovedať
@user pozri príspevky od @mio23 , sem už nechodí ale jeho príspevky tu nájdeš, je tiež z PP má pasív už niekoľko rokov a žiadny komín, niekde tam má asi i email, veľa dobrých riešení múr hrúbka menej ako 20cm izolácia 25, to je miesto komína,
Odpovedať
@user na sidliskach sa tak riesi rozvod TUV/vykurovacej vody. Kazdopadne nejake straty tam budu, na druhu stranu pri plyne to nebude take drahe. Nebal by som sa kotla v dome. U jednych znamych som dokoncal videl kotol na chodbe na poschodi. Mali taky mensi vyklenok, tam bol kotol, okolo dvere ako keby to bola skrina. Komin je nic. Ked hovoris o reviziach, tak ja to TC by mal obcas niekto prist pozriet. Pri sice nulovom ale tak velkom dome mi ten plyn pride ako rozumne riesenie. @mellie111 skryte zvody su z technickeho hladiska riadna sprostost. Komin nerealny.
Odpovedať
@mellie111 Áno viem o takých riešeniach, len mi to stále príde ako návrat do 20. storočia. Teraz bývam v nulovom dome vykurovanom TČ vzduch-vzduch a nechcem robiť krok späť. Som presvedčenia, že moderný dom má byť bez komína. @duzu Áno Mia poznám, jeho dom som videl aj osobne, mám za sebou stavbu dvoch pasívnych domov, s tým nie je problém. Už len nájsť vhodné kúrenie Taka doplňujúca otázka je možné s rekuperaciou, konvektormi a TČ vzduch-voda pre TUV dosiahnuť A0, alebo bude potrebná FVE. To len tak okrajovo.
Odpovedať
@user ak dobre zateplíš tak istotne, aktívnu rekuperáciu spoločne s TC nemá vonkajšiu jednotku, sú tu ešte odkazy i od p. Jarky @blacksr vykuruje len 2kW bojlerom, TC je pre ňu zbytočné
Odpovedať
@user Ci v garazi, ktora je vzdialena 8m to uz by Vam odporucil kurenar radsej. Co sa tyka kurenia tak to by myslim nevadilo extra ale co sa tyka uzitkovej vody tak by mala dlhu trasu ku kohutikom. Jedine to vyriesit nejakym obehovym cerpadlom ale boli by tam zbytocne straty. Co sa tyka zasobnika, pokial neplanujete napustat 2velke vane horucou vodou naraz na plne pecky tak Vam netreba ani zvlast bojler ale len ten vstavany zasobnik v kotli. Kotol vie prepnut na max vykon do prietoku. Komin cez fasadu sa uz tusim nemoze robit a musi ist stropom cez strechu. Je to taka nerezova alebo umela skladacka, teplota spalin tam je velmi nizka.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?