Veľa z nás napustí bazén vodou 10-15C a potom ho ohrieva niekoľko dní.
Napadlo ma napúšťať ho niekoľko dní a to tak že studená voda by pretekala cez vnútornú jednotku klimatizácie takže by sa nie len zohriala ale by ochladila aj interiér domu. V horúcich dňoch je potrebné aj časté polievanie záhrady a trávnika takže by to mohlo bežať aj častejšie a bazénová voda by sa stále aj obmieňala. Korene rastlín preferujú vlažnú vodu a kvapkovú závlahu. 10m3 bazénovej vody by sa mohlo naplniť alebo vymeniť napr. za 10 dní . Aké čerpadlo by bolo vhodné pre čerpanie z hĺbky 4m ?
@psv ja uplne chapem co chces a dava mi to cele zmysel. Riesenim by mohlo byt bazenove telepne cerpadlo. Nemam s nim osobne skusenosti, ale na to aby ohrievalo vodu v bazene, teoreticky by malo fukat studeny vzduch, ktorym by si mohol klimovat dom. Este to dat na fotovoltaiku solarny pohon a mas zadarmo klimu, vyhriaty bazen aj poliatu zahradu 😄
Z kopanej studne z ktorej aj tak v priemere vypolievam cca 100l vody za deň.
Samotné bazénové telené čerpadlo je vlastne super zjednodušenie ale pre dobré COP potrebuje asi oveľa vyšší prietok vody a muselo by sa dovybaviť o odvedenie kondenzu ?
Teraz ma napadlo že rádovo nižší prietok vody by mohol byť vlastne vykompenzovaný rádovo väčším teplotným rozdielom medzi vstupujúcou 15C a vystupujúcou vodou 30C.
Upresňujem môj pôvodný popis
Môj návrh je studničnú vodu nechať pretekať priamo cez výmenník vnútornej jednotky pokazenej klimatizácie. Tj pôvodné chladivo by sa vyčerpalo ,vonkajšia jednotka ( vymenník, kompresor, ventilátor ) by sa odinštalovali , a namiesto pôvodného chladiva by cez vnútorný výmenník pretekala studničná voda. Namiesto 1000W by bola spotreba menej ako 100W ( 50W ventilator vnútornej jednotky + 50W ponorné čerpadlo v studni ) .
Z jednotky som vykuchal zbytočnosti a je pripravená na napojenie na studničnú vodu.
Tomu kto mi poradí aké napatie a na ktoré kontakty priviesť aby sa točil ventilátor najpomalšou rýchlosťou darujem funkčnú vonkajšiu jednotku splolu s vykuchanou elektronikou.
Zistil som že ventilátor sa ovládal cez tri relátka ktoré privedú priamo 230V fázu na jednu z troch odbočiek vinutia takže to bolo jednoduché a ventilátor sa už točí .
S reálnym vyskúšaním však musím počkať na leto.
@psv tak ak to aj das dokopy, tak to bude mat chladiaci vykon ako ked prdne kuna. Proste studnicnou vodou ktora bude mat na vstupe do vymenika 12 a viac stupnov na takom malom vymenniku neziskas to co ocakavas. Tipujem ze chladiaci vykon bude malinko vacsi ako prikon cerpadla s ventilatorom v jednotke... 🙂
Ohľadne rádovo menšieho chladiaceho výkonu som si to už vlastne uvedomil aj ja pretože som zistil že v prípade klimatizácie má´výmenník vnútornej jednotky mínusové teploty takže by bol treba možno až 10x väčsí vnútorný výmenník.
Keď už som sa do toho z nudy pustil tak to teda použijem len ako tichý a chladivý ventilátor nad stolom vonkajšieho letného posedenia pričom tiež dúfam že rastliny privítajú kvapkovú závlahu s teplotou vody 25C.
Konečne prišli 30C teploty a mal som teda možnosť klimatizáciu so studničnou vodou vonku aj vyskúšať . Tu je porovnanie s takou istou vnútornou jednotkou s klasickým chladivom a samozrejme aj aj funkčnou vonkajšou jednotkou.
Klasika ( vnútorná + vonkajšia ) Príkon 1kW Výkon 3kW ?
teplota vstupujúceho vzduchu 30C
teplota vystupujúceho vzduchu 8C
rozdiel 22C
Len vonkajšia s použitím studničnej vody 13C Prikon 80W ( vodné čerpadlo 40W + ventilátor 40W ) výkon 1,5kW ???
teplota vstupujúceho vzduchu 30C
teplota vystupujúceho vzduchu 19C
rozdiel 11C
pozn.
Obe vnútorné jednotky boli nastavené na minimálny prietok vzduchu tj. rovnaké množstvo vzduchu sa pri klasike ochladilo len 2x viac ako pri vodnom chladive 13C.
Je pravda že pokiaľ sa to isté množstvo vzduchu ochladí 2x menej tak chladiaci výkon je 2x menší alebo sa mýlim ? 🤔
Ja som teraz hlavne vedieť či sa nemýlim v odhade chladiaceho výkonu 1,5kW.
Ale keď si už spomenul tú termo plachtu tak ja mám oveľa lepšiu skúsenosť s tenkou nebublinkovou čiernou foliou za 4E ktorá podľa mňa oveľa lepšie prenáša teplo dopadajúceho slnka do vody ako bublinková takže bazén sa skôr zohreje na pfrevádzkovú teplotu.
Ale súhlasím s tým že pokiaľ už musí byť bazén vačsinu slnečného dňa odokrytý kvôli kúpaniu tak asi bublinková za 40E je lepšia
@psv existuju aj fancoily na studenu vodu. Mali sme to v robote. Velke to bolo jak krava, ledva z toho liezol vlazny vzduch. Inak k tomu ohrevu, kdesi na YT som videl video typka ktory namocil teply vymennik splitovej klimatizacie do bazena a radoval sa, ze ho ohrial zadarmo. Ma to taky detail, ze ten medeno- hlinikovy chladic za chvilu vo vode na komplet skoroduje.
@robo91 Díky mooooooc za Info.
Tak som vymyslel vymyslené. 🙂
Ale nevadí nestálo ma to veľa ( ponorné čerpadlo + regulacia 230V , čierne PVC privodné rúrky, odvodná hadica spolu 50m cena do 100E ) a aspoň som sa zabavil a výsledok ma naozaj potešil.
Ináč ani profi výrobky nie sú veľmi drahé a účinnosť je rádovo tá istá.
klimatizacia-vetranie.sk/produkty/klimatizacie-odvlhcovace/fancoil-jednotky/kanalove-2-rurkove/kanalovy-fancoil-2-20kw-sf-200d3
Ináč pravdepodobne sa pre chladenie interierov obvykle používa voda s vodovodu a za 10h sa predohreje až cca 400l vody čo by asi bolo pre dennú spotrebu rodiny pŕíliš veľa ???
Viem si však predstaviť že v lete by sa tá cca 25C voda dala veľmi dobre použiť na zavlažovanie trávnikov pri dome. 😉
V tom množstve vody som sa pomýlil o rád takže 4000l za 10h resp. horúci deň.
Ináč keď moje ponorné čerpadlo má príkon len 0,03kW tak za 10h to bude stáť len 0,15/3E takže tá efektivita/účinnosť mi vychádza úžasne. Jedinou podmienkou je vlastne potreba dostatku studničnej vody.
@psv si si isty ze klima ma vykon 3 kw na najnizsich otackach ventilatora, na stitku bude asi max chladiac vykon...
Ano mal by to byt 2 x mensi vykon, lebo teplo je m*c*dT
Jo a výpočet - vieš, koľko vody ide cez chladič, vstupnú a výstupnú teplotu vody. Prerátať to na kWh a po odstopovaní času na kW predsa nieje problém a nemusíš tipovať.
@kejslx
Watmetrom som meral aj čerpadlo aj ventilátor a díky za nápad ohľadne presnejšieho odmerania chladiaceho výkonu. Keďže 1/2" prívod studničnej vody vedie len 1 meter od ideálneho umiestnenia vnútornej chladiacej jednotky tak plánujem dokonca nainštalovať tú profi aj do vnútra domu tj jest na vnútornú stranu tej istej steny kde mám home made fancoil.
Myli ma však že pri nich uvádzajú že potrebujú až 10x vačši prietok vody ako ja používam a navyše uvádzajú aj akúsi minimálnu hodnotu čo by predstavovalo za 10h/deň 5 m3 čo je na každodenné poliatie môjho trávnika a záhrady skoro o rád viac ako potrebujem.
vid hviezdicky pod tabuľkou
https://www.vaillant.sk/downloads/pro...
Neviem teda či pri 10x nižšom prietoku vody ( napr 12C vstup 25C výstup ) sa ventilátor nevypne.
Nerozumiem ani tomu prečo je tam aj akýsi trojcestný ventil ???
https://www.klimatizacia-vetranie.sk/...
@psv
Ak poznáš prietok vody a rozdiel teplôt o aký sa zohreje (alebo ochladí), tak výpočet výkonu je jednoduchý. Aj keď to nie je úplne presné, takáto presnosť je plne postačujúca :
100 litrov vody o 10°C zohreje energia 1kWh,
teda
keď bude prietok vody 100 l/h, potom odoberaný výkon je 1kW.
Podľa množstva vody a teplôt si to už vypočítaš trojčlenku aj sám.
Len na okraj - napustili sme vonkajší bazén a o týždeň a pol sme sa v ňom kúpali bez nejakého prídavného ohrevu - vodu v ňom ohrievalo len slnko a vzduch. Bazén je bez prekrytia a svieti na neho celý deň slnko. Napúšťali sme ho pred tromi, štyrmi týždňami. Nadzemný, kruhový, priemer 4,6m a výška cca 1,3m. Mám skôr obavu, že v ňom bude treba vodu chladiť. Včera večer som meral jej teplotu, bola 28°.
@psv
Pri tej klíme , dnešné klimatizacie sú invertorove tepelné čerpadlá vzduch-vzduch takže seer účinnosť je min. 6 modernejšie majú aj 8 , t.j. z 1kw elektrickej energie vyrobia 6kw chladu , resp. V zime asi 4x viac tepla ...
Ku príkladu pridávam spotrebu mojej 3,5kw klímy za tieto 3 dní , rekordne horúce keď je vonku 36-37 stupňov a dnu 24 , klíma zozrala cca 10kwh elektriny ... To je podľa mojej sadzbe elektriny za 1€ a 50centov ...
Áno ale myslím si že účinnosť pri chladení studenou studničnou vodou a navyše bez použitia kompresora , pri novodobých potrebách ( vonku 37C a v dome 30C studničná voda 12C ) je skoro o rád vačšia ale :
1. Ja mám dosť klasických klimatizácií a pri kŕmení z plánovanej FV ma príkon už nemusí trápiť
2. Zákon totiž zakazuje také využitie studničnej vody. Voda po odobratí tepelnej energie by sa mala totiž vracať priamo spať do tej istej hĺbky ako sa odobrala a v princípe by sa teda nemalo s ňou napr polievať trávnik čo mi ale nedáva logiku. Alebo sa mýlim ?