Dobrý deň,neviete mi poradiť čo na vlhké vonkajšie rohy v spálni,mame postavený nový dom a nie je ešte zateplený. V spálni sa nám vo vonkajších rohoch objavila pleseň a sú mokré tie rohy. Topíme v izbe,ale predsa to potrvá kým to vyschne,čím by sme to mohli ešte vysušiť,alebo vetrať?? Čo robiť,poradíte mi? Ďakujem za každú radu :-)
@petermu tak tu sú tie fotky,ale nechápem,že nikde v iných izbách sa nám toto nerobí len v tej jednej :-(na podkladovej doske je navarena lepenka a v podlahe je 12cm podlahový polystyrén preliaty 6cm betónovým poterom. Stropy mame zo sadrokartonu,medzi stropnicami je 26cm vaty,preložené 20 a 6 cm vatou a na povale je 22mm OSB doska a medzi krokvami v streche je 18 cm minerálna vata. Z vonku je základ a sokel zaizolovaný,zateplený 8cm styrodurom.Nevieme či to trebalo hneď zatepľovať,lebo plánujeme až na budúci rok 15 cm polystyrénom.
Klasicky tepelny most nezatepleneho domu a dam krk na to ze ipa trci vonku a nieje zahnuta nadol takze vsetka dazdova voda sa nasava do muriva.
Ked som mal zateplene len prizemie a zacal som kurit neobyvane poschodie ktore nebolo zateplene a to by si mala vidiet ten kondenz ktory v rohoch nastal ale po zatepleni zmizol.
Takze takto. Pozicat si odvlhcovac murova, budete prekvapena, ked za den vysajete aj 15-20 litrov vody. Za dalsie viac kurit. Ak dobre chapem, tak ta OSB doska je ako podlaha na povale a tym padom sa vam tam zraza vlhkost - treba do tej OSB dosky urychlene vyvrtat vykruzovakom vacsie mnozstvo otvorov, ktore budu sluzit na odvetranie toho zaizolovaneho medzipriestoru.
Vas problem je klasicky problem novostavieb, casto sa to kriesi tak, ze sa polystyren nalepi aspon na preklady a do ich blizkosti. Najskor rieste ten odvlhcovac, lebo vam realne hrozi poskodenie stropneho sadrokartonu.
@wolodymyr 50cm ipi je pod obvodovým múrom a druha polovica je síce vonku,ale je zahnuta smerom nadol a navarena na sokli,ktorý je z DT. A na tej lepenke je už nalepená XPS
@anicka280786 Určite radím brutálne kúriť (nepozeraj na spotrebu) a do toho vetrať (aj keď je to na hlavu padnuté). Ale v tomto prípade nemáš na výber len takto sa dá zbaviť vlhkých múrov. A samozrejme treba zatepliť čím skôr tým lepšie. Držím prsty.
@anicka280786 S tých pár fotiek to vyzerá ako klasický geometrický tepelný most ( väčšia plocha je z vonku toho kúta ochladzovaná a menšia je z vnútornej strany zohrievaná ) čiže musíte na povrchu steny držať teplotu ktorá je nad kritickou teplotou pre kondenzáciu vodných pár prípadne pre vznik plesní. Skrátka aj tento kút musí mať aspoň takú povrchovú teplotu ako zvyšok steny.
@anicka280786 ak chapem spravne teraz je sokel zatepleny a mur nie takze sokel je hrubsi tym padom vsetka voda tam vzlina toto je napriklad chyba starych domov s predsadenym soklom.
@anicka280786 OSB doska na povale je v celej ploche? Ak ano.. tak mate kondenzovanu vodu vo vate - pretoze OSB doska je parozahrana - takze z vaty sa nic nevyparuje... tym padom ta vlkost sa dostava aj do toho muriva - uz vidno aj na sadrokartone ze to zacina "bobtnant". Predpokladam ze je to v blizkosti venca... takze kombinacia OSB, horny roh blizko venca, nie je to este orientovane na severnu stranu?
- prevrtat OSB - komplet vsade
- nalepit ESP aspon v okoli toho rohu
- odvlhcovac - zase pozor aby ste nemali az prilis suchy vzduch...
- viac vetrat - ale mozno aj prehrievat fenom / teplovzdusnou pistolou okolie roku, nech to skor preschne...
este je jeden fenomen mozny, ak mate dom postaveny zo zateplenej tehly vatou a ta vam nasiakla pocas vystavby vodou pri dazdi alebo zalievani venca, tak dany problem plesne mate ako dosledok. To je len hypoteza, neviem z coho ste stavali dom ale tento jav sa objavuje pri tomto druhu tehal. Je to vlastne efekt dodatocneho odparovania vlhkosti z vaty v tehlach.... Opakujem, neviem z coho mate mury ale sedelo by mi to na to, lebo vlhkost je v tychto pripadoch zadebnena vtehlach a stupa smerom nahor a cez tehlu do stran...
@anicka280786 urcite nezateplujte s PS, to ten dom uplne odpisete, ta vlhkost je z interieru = od vas. Ak zateplite s vatou, problem mozno zmyzne, zalezi aj od vas, ako sa v dome spravate. ak budete casto vetrat ( nie na vtracku ale okna dokoran na par minut kazde 2-3 hod.) tak to bude ok, pokial tam nemate neaku extremny tepelny most. z mojich skusenosti s meranim termokamerou ( viac ako 7 rokov) vam viem poradit : ist do vaty s izolaciou, a izolovat kazdy detail rovnakou hrubkou (aj hore preklady a vence), alebo si namontujte rekuperaciu (pokial to je mozne). to su dlhodobe riesenia ktore vam usetria energiu a hlavne zdravie. zit v zaplesnivelom vlhom dome ...
@recuperator vaše teoretické úvahy nie sú správne. Práveže minerálna vlna vlhkosťou degraduje výraznejšie, okrem toho množstvo vodných pár, ktoré prestupujú konštrukciami je pod 3 % z celkového množstva vodných pár odvádzaných z priestoru. Je teda jasné, že množstvo prestupujúcich vodných pár cez stenu je zanedbateľné, takže na zavrhnutie polystyrénu treba použiť iný argument.
https://inardex.sk/famy-pasivny-dom/
A preto treba naozaj dôkladne vetrať, alebo použiť profesionálny odvlhčovač, prípadne prenosnú klimatizáciu, v optimálnom prípade spustiť rekuperáciu.
@stowasser toto nie je teoreticka uvaha, ale fakty z praxe. viac ako 7 rokov robim aj meranie termoviziou. Viackarat som meral domy vedla seba, rovnake, iba jeden zatepleny ps, druhy vata. ten s ps mal problem s nadmernou vlhkostou, ten s vatou mal problem so suchym vzduchom ( vsade nadoby s vodou) ..
@recuperator nuž treba odkázať majiteľom tých vedľa stojacich domov že ten s EPS ak má problém s vlhkosťou musí viacej vetrať a ten s vatou ak má suchý vzduch že musí vetrať menej... :-)
Keby platilo len približne to čo si myslíte - že dom zateplený EPS má automaticky problém s vlhkosťou tak všetky drevodomy v ktorých je použitá na stene parozábrana (ktorá má oveľa väčší difúzny odpor ako EPS) by na tom museli byť oveľa horšie.....ale ony fungujú bez problémov.