Vetranie s rekuperaciou v starom dome

dobry den, riesili by ste vetranie s rekuperaciou v starom dome?je tu niekto taky co to robil? ako sa mu to osvedcilo? niekto mi vravel ,ze rekuperacia sa oplati len do pasivnych domov. nas stary dom je z dvoch tretin tehla 500mm ,a z jednej tretiny nova pristavba zrub so zateplenim 100mm vaty z vonku. tak a na prizemi nie je urobena v strope paronepriepustny strop. a podkrovie bude urobene ako sa patri, paronepriepustne. pre obraz, prizemie 80m2 a podkrovie tiez 80m2. v podkrovi bude dielna kde sa bude nachadzat 5 pracujucich ludi od rana do vecera. na prizemi ziju 4 ludia a dve macky. vystacim si s otvaranim okien ,alebo nie? bojim sa pliesni
Odpovedať
Profilova fotka
@strme práve v takýchto priestoroch má rekuperácia význam, je tam nadprodukcia tepla a s väčším počtom ľudí si žiada aj väčšie vetranie. Murivo a paropriepustnoť neriešte, rekuperácia je o inom.
Odpovedať
Profilova fotka
@strme Plísně spolehlivě zařídí i rekuperace, nastudujte http://www.modrastrecha.sk/forum/kure... Platí i pro další vady domu, dokud si jich nevšimnete ...
Odpovedať
@jan45 @josef_vavra dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
no do deraveho baraku by som nad centralnou VZT s rekuperaciou asi neuvazoval. Energeticky efekt bude koli netesnostiam biedny a vyhodit len tak z pasie 3-5 tisic, to ten barak radsej zatepli aby si zvysil porchovu teplotu stien 3 x za den intenzivne vyvetraj a plesne nebudu... ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@abobo Že stačí zateplit, si mysleli také :-) https://forum.tzb-info.cz/137356-vyta... Jen udělali drobnou chybku. Odstranili podtlakové větrání (cca 0,1) tím komínem. Na ztrátách nepozorovatelné (ekonomičtější, než rekuperace) funkčně vynikající.
Odpovedať
Profilova fotka
@josef_vavra neni zateplit ako zateplit. Ak to zateplili polysterenom, tak sa to dalo ocakavat. Mozno vymenili aj okna za tesne a uz sa zas situacia meni... Treba sa na tu pricinu vzdy pozriet komplexnejsie.
Odpovedať
Profilova fotka
@strme otazka je co chapes pod pojmom oplati. Ak by mal byt v dome problem s vlhkostou tak rekuperacia s nim urcite pomoze. Na to aby rekuperacia aj znizila straty vetranim , musi byt dom tesny, inak vetra nekontrolovane sam od seba, mimo rekuperaciu a podla pocasia. A to sa da aj oknami. Ale rekuperacia to urobi automaticky.
Odpovedať
Profilova fotka
@abobo Jedinou změnou je chybějící podtlak. S těmi 4 Pa podtlaku byl dům v pořádku. Chybějící podtlak je jeden ze zásadních novodobých omylů. Nechápe 90% tazatelů :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@josef_vavra kravina. Ked raz bude povrchova teplota vyssia ako kondenzacna, ziadne plesne nebudu. Takze ak sa zatepli spravne, ziadna plesen nebude, dokonca aj bez vetrania.
Odpovedať
Profilova fotka
@strme @abobo To platí pouze v neobývaném domu, větrat a dokonce ani topit se nemusí. Zkuste přečíst http://kondenzace.kvalitne.cz/vzducho... , konkrétně Jednoduchý výpočet ložnice https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp... Dva spící lidé v místnosti 25m2 / 75m3 odevzdají za noc litr vody. To teoreticky znamená nárůst vlhkosti http://www.qpro.cz/Vlastnosti-vlhkeho... z 50% 8,6*75= 645g na 80% 13,8*75=1035g a ještě se 0,6 litru vysráží na oknech. Prostě pokud vnitřní vzduch tlačíte do jakýchkoliv netěsností (nic nelze utěsnit dokonale) , je to vždycky poukázka na průšvih a takových je plný internet. I s rekuperacemi.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak my musíme dať do domu rekuperačnú jednotku (nie centrálnu, len takú do steny), aby sme sa dostali na požadované hodnoty v energetickom projekte (postačí jedna v obývačke - otvorený priestor). Riešime stavebné povolenie - prestavba 50-ročného domu. Bez toho sme boli s číslami nad hraničnú hodnotu.
Odpovedať
Profilova fotka
@josef_vavra stare domy so starymi oknami su tak derave, ze urcite sa dostatocne mnozstvo vlhkosti odvetra infiltraciou. Ak vymeni okna a dere za nove, je mozne, ze ak nebude pravidelne 3-4 x za den vetrat, tak moze relativna vlhkost stupnut cez 60 % a potom uz by v kutoch, na prekladoch a inych miestach mohli vznikat plesne. Pri normalnom vetrani oknami ako sa od uzivatelov ocakava vsak moze byt pokojny. Takze opakujem, urcite radsej peniaze investovat do solidneho "kabatu"... ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@abobo Že jsou staré domy děravé, je jeden z oblíbených architektonických omylů. Zas tak děravé nejsou. Dle vlhkostní bilance vychází větrání infiltrací spolehlivě pod 0,1 což, pochopitelně, nestačí. Proto dodatečnou dírou do komínu a vzniklým podtlakem zajistím větrání alespoň těch 0,1 Zateplovat se mi nevyplatí. Návratnost mi vychází 30 - 50 let a tak mnohem efektivnější bylo pořídit zdroj levného tepla (návratnost 1 rok) . Tedy plyn nebo TČ. Současně totiž padnou náklady na teplou vodu. Netvrdím, že je jednoduché všechno pochopit. Na druhou stranu fyzikální zákony fungují u všech stejně, proto můžu za napsané ručit i finančně :-)
Odpovedať
No neviem, neviem.... Zrekonštruovali som dom z1965, vonkajšie uteplenie 15cm, zvnútra som dal na vonkajšie steny perlitove omietky, ostatné klasika Vpc. Temperujem na 8-12 st. Nikde nič, žiadne plesne, rosenie, všetko som robil cez leto od 15.12 doteraz som minul 1150kwh, keď zasvieti slnko je v dome aj 15 st. Vonkajšia výpočtová teplota - 21 st. Kurim - Temperujem 12kw elektro kotlom na cca 11st.takze ma to vyšlo cca 70evri mesiac, a boli aj mrazy pod - 20..
Odpovedať
@strme v popise ste neuviedli aké máte okná ? Ak sú staré -deravé, tak asi rekuperáciu netreba ak sú nové - nepriedušné, tak treba vetrať keď vetrať tak buď manuálne a často - podľa potreby, -teplo rovno do vzduchu alebo vetrať rekuperáciou, - pohodlnejšie úspornejšie, a iste aj kvalitnejšie poznám v mojom okolí niekoľko domácností , kde vymenili okná - spravili viac tesný - nepriedušný dom, a vlhkosť stúpla, musia často vetrať, o pliesňach sa nezmienili, @daralbajda v neobývanom dome nie je zdroj vlhkosti - ľudia, varenie, pranie ... tak aj tie pliesne sa nemajú kde uchytiť.
Odpovedať
@fural ale som ho cez leto robil - omietky, potery, dlažby, SDK, uteplenie, všetko... A tu viacerí vypisujú o plesniach, rosenie okien... Ináč mate pravdu mam v dome vhkomer a keď tam som sám vlhkosť 24%,minule bola veľká oslava tak vlhkosť ukázala 67% a to sme moc nepili..
Odpovedať
Profilova fotka
kde je najvhodnejšie umiestniť lokálnu rekuperáciu? kuchyňa? spálňa? obývačka?
Odpovedať
@fural v dome sú nové drevené okna po vzore tých starých . Take tie dvojokna. Okna mozem mat aké chcem dobre , ale diery v dome budú vždy. Hlavne v podlahe. Kde na tomto dome nie je urobená deka ,ale len základy po obvode. Na základoch okrem domu je položená aj podlaha a tak pod starou drevenou podlahou(fošne 60mm) je jeden meter vzduch a potom už len zem . Celé sa to skrz na skrz prevetráva otvormi v základe domu. Tam sa povodne skladovali potraviny. Takze o dierach v dome reč je :)
Odpovedať
@strme predpokladám že ten stav je už len dočasný, Hlavne to podkrovie najviac vyťažené , tam od podlahy nefučí, Ja idem robiť rekuperáciu do domu z rokov 70tych už sú nové okná , idem zatepliť a už teraz cítiť ráno ťažký vzduch, a keď sa varí tak to ani nehovorím
Odpovedať
dole podlahy necham tak ako su. ono to pekne funguje. a hore to je robene ako ma byt po novom. 250mm vata ,paroizolacia,50mm vata a sdk. tak neviem este co s tym obytnym podkrovim robit .pravdepobne nataham spiro rury pre kazdy pripad. rekuperaciu spravim neskor ked to bude nutne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Ahojte, aby sme vám uľahčili rozhodnutie, 😉 či rekuperáciu potrebujete alebo nie, opýtali sme sa odborníkov na najčastejšie otázky a mýty spojené s rekuperáciou v dome. 📌 Článok tu: https://bit.ly/rekuperacia-v-dome V článku nájdete ⤵️ . ✅ Čo je rekuperácia ✅ Klasické vetranie alebo vetranie rekuperáciou? ✅ Výhody rekuperácie ✅ Nevýhody rekuperácie ✅ Je potrebná klimatizácia pri rekuperácii? ✅ Rekuperácia a zápach z exteriéru ✅ Rekuperácia do zrekonštruovaného domu – oplatí sa? ✅ Musí mať dom v energetickej triede A0 rekuperáciu?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?