zdravim vas. staviame podpivniceny dom, a prave sa rozhodujem o kureni. momentalne som na urovni pivnica, kde v zaklade uz mam aj patku pod komin na tuhe palivo, otazka vsak znie:
1. plyn? pripojka, plus trasa cca 130m
2. tuhe palivo?
3. peletky?
4. ekohrasok?
mna najviac zaujal ekohrasok. dom cca 100m2
dakujem za nazory.
@rasto7764 hej nasiel som tu vela takych tem mna skor zaujimalo ci by niekto siel do kurenia plynom kedze by som musel robit pripojku a tahat plyn cca 130m alebo ci by bolo vhodnejsie ist do pelet alebo ekohrasku
@stanleykoooo kde stavias, na Ukrajine? Na 100 m2 si mohol vymysliet pokojne elektrinu a dokurovat kachlami. Alebo robis v uholnej bani? Plyn je nezmysel na 130 m.
Ludia kuria v takych domoch cisto elektrinou, viac ako 1000 rocne platit nebudes. S kachlami a klimou aj polovicu. Ziadna kotolna, sklad uhlia, revizie, drahe kotly. Bez rizika poziaru.
@stanleykoooo treba to prepocitat. v pripade plynu by som sa tej vzdialenosti 130 m nebal. ak si to dobre pamatam, ked sme to u nas robili, meter trubky nebol ziaden masaker. pripojka a schvalovacky nieco stoja.
@rasto7764@peto99 pri cisto elektrifikovanom dome mu nevyjde potreba primarnej energie. V tom ma @majkoj pravdu. Avsak kedze uz stava a ma pravoplatne SP moze mat tuto podmienku na haku :-D
@blacksr@stanleykoooo
@dominik_boksansky to nemusi byt take jednoduche, ze tie podmienky budu platit od 1.1.2016, je zname dlhe roky :). Zakon hovori, ze plati "pre domy POSTAVENE po 31.12.2015". Ale na SK to samozrejme ziaden problem nebude.
@majkoj proces stavania zacina vydanim SP a nadobudnutim jeho pravoplatnosti a konci kolaudacnym rozhodnutim a nadobudnutim pravoplatnosti KR. Ak by to zakonodarca myslel tak ako pises v tom pripade by bolo uvedene "pre domy SKOLAUDOVANE po 31.12.2015" to by bola ina kava ... :) uz by som tym padom musel mat skolaudovane aj ja =D
@stanleykoooo matieme ludi okolo =D, ale nie ... od 1. 1. 2016 platia nove prisnejsie podmienky na tepelnoizolacne vlastnosti budov medzi ktorymi je aj maximalna potreba primarnej energie. Kedze el. energia sa nasobi koeficientom 2,764 a maximum je 108 kWh/m2 za rok a do vypoctu vstupuje okrem kurenia aj potreba na svietenie, varenie, vetranie a ohrev TUV atd., tak pri maloktorom plneelektrifikovanom dome je mozne tuto podmienku splnit.
@stanleykoooo ano je. Pokial kuris cisto elektrinou, scita sa tvoja potreba energie na vykurovanie a ohrev TUV a vynasobi sa faktorom primarnej energie 2,75. Vysledok podla platneho zakona nesmie prekrocit 108kWh/m2/rok. Cize ak mas potrebu energie na kurenie 30kWh/m2/rok (co je fakt dobry dom) a ohrev vody 20kWh/m2/rok je to 50x2,75=137,5 KWhi/m2/rok a to je uz nad povolenou hranicou. Pokial kuris plynom, ten ma ten faktor 1,3, je to 50x1,3=65kWh/m2/rok co je v norme.
@dominik_boksansky zakonu vyhovujuci EC je nutnou podmienkou kolaudacie :). Co zakonadarca myslel ? Nuz v podobnej debate niekto volal tomu cloveku co to tvoril a on povedal, ze to plati ako pisem. Ministerstvo ale zase povedalo, ze vydaju usmernenie, takze uvidime :)
@majkoj@dominik_boksansky
Takze ono to zacina byt huste a nejde o to stavat hala bala a kurit kolko sa da ked budem mat drevo zadarmenko. Ok ja som len zalozenim tejto diskusie chcel vediet nazor ludi co by bolo pre nich v mojom pripade prijatelnejsie, kedze sam sa neviem rozhodnut....
@dominik_boksansky
Takze ak to dobre chapem najhorsie na tom vychadza elektricke kurenie potom je plyn a podla toho by zase nemusel byt ekohrasok alebo tuhe palivo na tom tak zle akurat su tam vyssie vstupne naklady.
Cele je to pekna zhovadilost ze stat takto umelo znasilnuje....ale ved co ine uradnik za nase peniaze nevymysli.
Ale aj tak som prebehol tu vyhlasku.
Od potreby energie sa odratava energia dodana z obnovitelnych zdrojov takze ak niekto nieco nesplna hodi nejaku FVT ci nieco podobne a hned to bude splnat poziadavky. Ale najdolezitejsi je §13 kde sa hovori: Minimálne požiadavky určené ako horná hranica energetickej triedy B pre globálny ukazovateľ (primarna energia) musia dosiahnuť nové budovy a významne obnovené budovy. Apropo energeticka trieda ma rozsah primarnej energie (109-216 kWh/m2.a). Takze ziadnych 108.