Ktory sposob je spravny?
1. Kari siet pod rurkami
2. Kari siet na rurkach
Podla mna, aby kari plnila funkciu vystuze, tak je spravna moznost cislo 2. Kedze sa bude kari dotykat (lezat) na rurkach, hrozi casom ich nejake poskodenie? Poterari mi tento sposob neodporucaju, ze ju mam dat pod rurky - to tam ta kari potom ani nemusi byt...
@sprite001 zalezi od hrubky poteru. Karisiet by mala ist pod rurky ale vyslovene tam nemusi byt.
V dnesnej dobe uz existuju aj sklene vlakna, ktore sa primiesavalu do poteru a tie zabezpecuju pevnost betonu rovnako ako karisiet
@nadro Hrubka poteru bude cca. 6 - 7 cm a PP vlakna mam v plane davat tiez.
Vsetci tvrdia, ze kari do spodu poteru (polozit na polystyren), ale aku tam ma potom funkciu? Podla mna sluzi cisto len ako raster pre rurky (trosku drahsi) - o vystuzeni sa neda hovorit. Asi tam dam len daku najlacnejsiu 150 x 150 x 4 - pre pokoj na dusi :)
@sprite001 Nazdar, @antonmesaros ti dobre radi. Neprespekuluvaj to. Ked budu vlakna, netreba kari (ved preto su tam, vsak?). Nieje lahsie a praktickejsie pouzit na uchytenie umelohmotne prichytky , ktore sa zastrcia do EPS a stoja par centov? (dalsia vec, ze odpadne ten hypoteticky problem s prederavenim trubiek po XY rokoch) . Sa divim , ze ta poterari vobec neodhovaraju od tej kari, ved sa tym predsa zivia....
Ak je dobre spravený podklad, tak poter ti nepraskne. Kari sieť sa používa hlavne tam, keď niekto nechce dávať systémové dosky a pex-al-pex rúrky uchytáva o kari sieť, preto sa dáva zo spodu a plní aj funkciu výstuže (počas robenia poteru ich treba trochu nadvihnúť aby boli zaliate komplet).
@floydian Zaujímavá téma, tiež ma zaujíma ako toto vyriešiť. Keď sa dajú tie umelohmotné príchytky, pozapichujú sa do polystyrénu, tým sa prederaví tá fólia čo sa dáva na polystyrén nie?
Alebo to nevadí že sa prederaví?
Kurenári tvrdia že mali reklamácie ohľadne predratia trubky ktorá sa trela o karisieť.Stačí použiť vhodné sklenné vlákno.Najlacnejšie kari siete stoja 4€.Tie umelohmotné príchytky nie sú schopné prederaviť hydroizoláciu.Ak prederavia fóliu tak to nieje nič vážne .
Čo vychádza lacnejšie? Kari rohože alebo tie vlákna?
Videl som na kari rohože také úchytky na ktoré sa potom nasádzali kúrenárske trubky.. neviete o takom nič? Neviem kde som to už videl. Myslím že vtedy by sa už trubky o kari sieť nepredrali..
@slavoslav Ak by kari bola nad rurkami, tak plni funkciu vystuze a to preto, lebo sa nachadza v dolnej tretine betonu a je zabezpecene jej min. 2 cm krytie. Keď ju polozis na polystyren, tak nesplna hore uvedene parametre. Ak sa mylim, tak ma opravte. Čiže dole je na dve veci: pre uchytenie rurok a dobrý pocit, že sa beton "vystuzil" zelezom, pričom to nie je pravda...
@kajo873 nechcem si predstavit, ako budes najskor nacvakavat na kari uchytky a potom na to rurky. Robili sme podlahovku tak 2 tyzdne dozadu, ruky prichytavane sponami priamo do eps tackerom, pohodicka, nechcel by som rucne cvakat spony ...
Tiez sa priklanam k verzii bez kari s vlaknami.
@kriloter vieš mi poslať link na tie spony?
A aká je skladba podlahy?
Polystyrén, hydroizolačná fólia, kúrenárske trubky, a na to poter s vláknami?
A akú fóliu ste dali?
toto je príprava pod poter s kari sieťou priemeru 6 mm, poter bol 8 cm hrubý z betónu B30. V tomto prípade kvôli dostatočnej únosnosti, na ploche 150 m2 vznikla predajňa s farbami, zaťaženie na m2 bolo aj 700 kg, funguje to osem rokov, ak je medzi rúrkou a drôtom betón, riziko nehrozí, samotné rúrky sú pripevnené iba o izoláciu.
@gkrivanek "Len davajte kary pod kurenarske rury. Smelo do toho a nezabudnite ich poriadne pripevnit rychlopaskami o kary siet ."
Ale preco by to mal byt problem. Pytam sa uprimne. Ze sa rurka bude drat o zelezo? Ved ked ju obleje beton alebo anhydrit, nie je fyzikalne mozne, aby sa ten beton casom otlacil a rurka tam zacala tancovat a otierat sa o kari. Ako si to myslel?
@albhert ale ano . Diletacia betonu a tej kari sieti je rozdielna.
To ze to funguje 8 - 10 rokov je jedna vec
To ze cely dom niektory budu musiet rozosekat v 16 tom roku je vec druha!
@gkrivanek K akej dilatacii/pohybu moze dochadzat v podlahe, ktora ma v priebehu roka takmer konstatntnu teplotu?
Ved predsa cele leto bude mat cca 21°C, cez zimu, ked pojde kurenie cca 30°C. Teda je tam 2x za rok zmena o 10°C.
+ked vezmem kurenarsku trubku a budem o nu z celej sily suchat roxorom, kedy sa prederavi?
Aj ked si myslim, ze kari siet v potere nevadi kureniu, nedaval by som ju tam.
@sprite001 Nepíšeš aký poter budeš dávať.
Ale do anhydritu nesmie ísť žiadna karisiet.
Do betónového poteru môže ísť ale jedine pod trubky. Nad v žiadnom prípade, veľké riziko poškodenia trubiek pri samotnej betonáži.
Ale lacnejšie ťa vyndu umelohmotné spony čo sa zapichujú priamo do polystyrénu.
@gkrivanek dilatacia stavebneho zeleza (ocel triedy 10xxx) a betonu je prakticky rovnaka. Je to taka zaujimava zhoda, aj vdaka ktorej, vznikol zelezom armovany beton. Inak by to bol problem a vela konstrukcii a stavieb ako ich pozname, by nejestvovalo.