@michael25 My mávame v lete len 50-55°C - bohate to stačí, a na zimu dávame na 60-65°C, lebo bojler nám slúži zároveň ako zdroj pre kúrenie, tak aby bola dostatočná zásoba tepla.
A na aku maximalnu teplotu dokaze zohriat bojler vodu?Mam elektricky ohrievac Eliz 80 litrovy a na nom stupnica s troma zonami.Nikde v popise k nemu som to totiz nenasiel,ze na aku max teplotu dokaze vodu ohriat.
bojler vodu nezohrieva, len obsahuje, vyhrieva ju zdroj. Ten je obmedzovaný zabudovanými kontrolnými mechanizmami,takže ak zapojíte kotol na pevné palivo, zohreje aj na 95st., špirály pri poruche termostatu tiež. Opakujem, že zohrievanie nad 60st je škodlivé, to, čo píše blacksr nie je bojler ale akumulačná nádrž s vnoreným alebo doskovým výmenníkom. Teplota nad 60st je nebezpečná z prevádzkového hľadiska, môže dôjsť k obareniu, je potrebné zabudovať k bojleru zmiešavací ventil, ktorý nahradí termostatické baterie.
@blacksr Ahoj. To je celkem zajímavé, jaké se zde uvádí zavádějící informace. Stačí se kouknout do technických listů na bojlery Dražice a tam je napsáno, že pracují v rozsahu max. 80 °C, doporučená teplota je 60 °C. Odkaz : http://www.dzd.cz/images/download/TL_... Možná to má každý výrobce nastaveno trochu jinak, ale nějaké velké rozdíly tam nebudou. Tím chci říci, že to tvoje řešení je OK.
Ahoj Laďa
Samozrejme zalezi od velkosti nadrze (vyssia teplota znamena aj viac pouzitelnej teplej vody), ale kazdy stupen navyse pri ohreve znamena vyssiu stratu cez izolaciu nadrze. Takze si to treba zvazit,
ja som kupil radsej velky bojler a zohrievam len na 40st. Raz za mesiac ale dam na 65st.
Pri 45st. ma bojler mensie tepelne straty ( teda aspon si myslim) :)
Velmi myslim zalezi,kolko ludi v dome byva a ako casto sa sprchuju,pretoze pri dvoch ludoch je aj 120litrovy zbytocny luxus,ktory treba draho zbytocne dohrievat.
@zirafak & @majkoj & @blacksr & @katrin21 & @michael25
Každý má kus pravdy... ;-) Pokúsim sa aj ja prispieť svojou troškou do mlyna:
Pokiaľ hovoríme o elektrickom boileri, tak čím vyššia teplota (nad 50°C), tak sa zvyšuje nielen riziko popálenia (až obarenia), ale aj riziko tvorby vodného kameňa. Čím vyššia teplota - tým nižšia životnosť boilera, pretože vodný kameň likviduje ohrevné zariadenia. Stačí si pozrieť elektrickú rýchlovarnú kanvicu, čo sa v nej usadzuje. ;-)
Na druhej strane: pri nižších teplotách (pod 60°C) sa v tvorí a rozmnožuje vo vode nebezpečná baktéria legionella pneumophila http://legionella.cz/ , ktorá môže privolať užívateľom domácnosti vážne zdravotné problémy.
Takže Tebe, @atlaska, by som poradil, aby si minimálne 1 x do mesiaca nechala ohriať vodu na viac, ako 60°C, pretože takáto voda likviduje legionelu.
Takže zhrnuté - podčiarknuté: ideál je zohrievať na cca 52 - 54 °C kvôli životnosti boilera a cca 1 x mesačne to vyhuliť na cca 62 - 64°C kvôli likvidácii legionelly. ;-)
Pekný deň.
@leonardom Podvedome to presne ako pises robim,akurat ta periodicita je u mna nejaka tak neperiodicka,ked ma to par krat do roka napadne,tak mu na max vyhulim :-D
Zas nestrasme s legionellou.Mame dost vtacich,prasacich,zika a podobnych nezmyslov a to staci,nemyslis?
;-)
@majkoj No vidis a my mame len 45 litrovy zasobnik, teplotu TUV nastavenu na 45°C a naplnim kludne aj 10 vani za sebou :-). Kotol so zasobnikom Immergas VICTRIX Zeus 26 to stiha dohrievat v tazkej pohode. Otazka je ci ma zmysel pri takomto malom zasobniku robit opatrenia proti legionele. Sice to zapnute mam (kazdy pondelok o 2:00 zohreje vodu na 70°C) ale silno rozmyslam, ci to ma nejaky zmysel.
Ja mam bojler na cca. 40° , nejak nevidim dovod to hulit viac. Podla mna by sa mal nastavit na co najnizsiu teplotu, samozrejme tak, aby netrpel komfort. Legionela je problem vtedy, ked voda dlhsie stoji. Pokial sa denne pouziva, ja v tom nevidim problem. Drzat bojler na 60° len kvoli tomu je mrhanie penazi. Okrem toho pri vyssich teplotach robi sarapatu vodny kamen.