Dobrý deň, viete poradiť na akú teplotu mám nechať nastavený termostat, ak sme preč z domu napr 3 týždne?
Odporúčajú mi nenechať ju klesnúť o viac než 3 stupne pod náš normál, teda na min 19C.
Takto ale kotol kúri asi 5x do dňa po cca2hodiny (samozrejme rôznou intenzitou, ktorú si reguluje termostat-ekvitermika).
Takže tam nie sme, ale plyn sa spaľuje...
Nie je lepšie nechať to na povedzme 12C alebo dokonca 7C a pred príchodom ho nechať kúriť "naplno". Alebo je to tak, že to bude povedzme chladnúť 2dni na 7C bez kúrenia a potom ak dosiahne 7C, tak bude znova 5x do dňa po 2h udržiavať 7C a potom na vykúrnie spotrebuje strašne veľa plynu?
Mám ovládanie cez internet, taže viem si príchod pripraviť.
Je to plynový kotol Protherm a podlahové kúrenie, zateplená novostavba bungalov.
Ďakujem
Uvediem 2 príklady z internetu:
1)
"Po návrate domov sa na ohriatie chladného príbytku spotrebuje omnoho viac energie ako na zvýšenie teploty v priestoroch, v ktorých sa počas neprítomnosti temperovalo,“ upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií. Odborníci odporúčajú v neprítomnosti udržiavať útlmovú teplotu, ktorá má byť približne o 3°C nižšia, ako je bežná teplota."
2)
" Pri neprítomnosti do 2 dní nastavte teplotu na 15 °C, pri dlhšej neprítomnosti na 12 °C "
https://www.bosch-thermotechnology.co...
@nicco odporúčam nechať temperovať aj v nepritomnosti na min. 17-18°C ... po úplnom vychladnutí sa spotrebuje na opätovné zahriatie množstvo energie , prakticky skoro rovnaké ako na udržiavanie tepla po celý čas neprítomnosti... mám to odmerané v nehnutelnosti , kde je plynový kotol že človek nič neušetrí úplným odstavením , skúšal som obe varianty a spotreba plynu vychádza na stejno
keď až 3 tyždne nebudete doma, možno by som dal na 15°C a pred príchodom ak to viete na diaľku nastaviť tak aspoň 24 hod. pred príchodom nastaviť požadovanú teplotu akú chcete doma napr.23°C
určite nechať na tých 19 stupňov aspoň.. my ak chodíme preč z domu nechávam na 20 stupňov... potom vám to strašne veľa spáli... a kým sa opäť naakumuluje
@nicco zatiaľ ste dostali ničím nepotvrdené informácie. Ak idete preč na dva dni stačí znížiť o pár stupňov, ak na dva týždne stačí 7°C aby nezamrzlo porubie. Na toľko je nastavený kotol. Nechce sa mi to počítať, ale viete si odčítať plynomer pri odchode a zistiť koľko spotrebujete a tiež si viete odčítať plynomer koľko potrebujete na zohriatie domu zo 7°C na 21°C. Ale ja používam druhú variantu.
@exponent podľa konštrukcie, do miestností s rozvodmi vody infražiariče alebo el. podlahu obmedzene pre temprperovanie resp. udržovanie teploty nad nulou, ak nie je možnosť diaľkového ovládania, krb na rýchle rozkúrenie a potom ÚK. ak sú návštevy pravidelné, fínska pec (akumulačná pec všeobecne) tá po odchode pár dní temperuje.
@jan45 správne,nemyslím si že kotol aj keby šiel 24h na maxime ,zorerie toľko ,ako keby temperoval dva týždne na dosť vysokú teplotu 19°...už od pár dní sa oplatí znížiť teplotu na toľko aby stavba nepremrzla. Ušetria.
@jan45 Mame el . podlahovku s dialkovym ovladanim a krb. Podlahovku mame teraz nastavenu na temperovanie 6°C. Kurili sme koncom novembra pol dna na 22°C a jeden den naposledy 18.12. tiez na 22°C. Dom je zatepleny. Velke presklenia su osetrene hlinikovymi zaluziami, ktore su tiez ovladatelne na dialku. Ked svieti v zime slnko - to vidime cez kamerovy system - zaluzie vytiahneme a izby sa prehreju momentalne az na 25°C. To je teplota vzduchu v izbach, ktora samozrejme rychlo klesa, ked zaluzie stiahneme a slnko uz izby neohrieva. Tymto sposobom by sa malo usetrit, ze v cade ked slnko vyhrieva izby, nezapne sa podlahovka. Nemame ale porovnanie, aka je to uspora a kolko kWh by nam viac to iac natocilo, keby sme slnecne teplo cez velke presklenia do izieb neprepustali. Optimalne by bolo mat aj digitalny elektromer, ktory mozeme odcitavat na dialku, ale zatial nanho bohuzial nemame narok. Pan Jan, takze to temperovanie na 6°C je ok?
@nicco "Po návrate domov sa na ohriatie chladného príbytku spotrebuje omnoho viac energie ako na zvýšenie teploty v priestoroch, v ktorých sa počas neprítomnosti temperovalo,“ upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií"
To si asi len zle pochopil, lebo povedali len polovicu. Samozrejme ze spotrebujes viac, lebo potrebujes vyhriat vacsi rozdiel teplot. To ale nic nehovori o celkovej bilancii. Pani z portalu asi zabudli spomenut, ze tym ze si nechal vychladit dom na nizsiu teplotu, tak si usetril presne tolko kolko tepla do domu musis naspat vratit.
Rozdiel je ze ak temperujes na nizsiu teplotu, pri ktorej su samozrejme nizsie tepelne straty objektu, tak setris. Cim nizsia temperovana teplota, tym viac usetris. Napr pri temperovani na 20C moze byt tepelna strata objektu 8kW, pri 6C to moze byt kludne polovica, 4kW.
Ak máš dobre zatepleny barak tak ti isto nebude kurit 3 krát do dňa po 2 hodinách. Ja vlastne nechápem ako je to možné. Mne zapne kotol 1 krát za 24 hodín. Keď nepočítam TUV aby zohriať zásobník. Nenechaj vychladnúť. Keď to dáš na 19 20 stupňov tak ti prvé dni ani kotol nezapne.
@exponent Ja tak už teraz používam. Vo vykurovacom systéme mám pridanú chladiacu zmes cca 60litrov. A vodu úplne vypúšťam. Odstavím čerpadlo otvorím všetky ventily a vypustím boiler. Kde sa nedá zdrenážovať -sifony pridať soli. Len po napustení vody treba nechať dobre odtiecť hrdzavú.
@nicco
Ak preč na týždeň -19 stup.
Ak dva týždne 16 stup.
Ak tri - štyri a viac týždne 7 - 10 stup.
Klasická spotreba mesiac január novostavba dom podlahovka plyn - 180m3 22stup.
Pri 10 stupňoch to môže byť spotreba 60m3 plynu - úspora 60eur mesiac
Pri 16 stupňoch 110 m3 plynu mesiac - úspora 35 eur mesiac
Pri nižších stupňoch sa efektivita plynového kondenzačného kotla razantne stupňuje lebo cez výmenník spiatočka z podlahovky ide výrazne nižšej teploty čo viac ochladzuje výfukové spaliny do komína ....
Moja spotreba temperovania za december teraz. Temperujem na 14C zhruba 270m3 plynu 🙂
225 uzitkova, suteren + 2 podlazia, ziadne zateplenie a 40r kotol 😂