Zdravim,
na jar zacinam stavat prizemny bungalov v tvare L s rovnou strechou, planovane zateplene zakladove pasy, izolacia v podlahe 20 cm, obvodove mury 30 cm (asi Ytong) + 20 cm izolacia, strecha 40 cm izolacia, okna trojskla, dom otoceny na juhovychod a juhozapad, bez rekuperacie, kurenie planovane plynom.
Projektant mi poslal vypocitane tepelne straty. Mozete mi vysvetlit, co to znamena a ci je to dobre do buducna, resp. ci je dobre este nieco na dome vylepsit, co sa tyka energetickej narocnosti ? Moc sa tym vypoctom nerozumiem, ale chcel som sa minimalne priblizit nizkoenergetickemu domu.
Obytna plocha je 100 m2 + cca 25 m2 temperovana garaz.
Dakujem.
pôdorysná vykurovaná plocha: Ab = 130,81 m2
vykurovaný objem: Vb = 495,80 m3
merná tepelná strata budovy H = 152,54 W/K
tepelné straty objektu: 4,88 kW
ročná potreba tepla na vykurovanie: Qh = 8 611,04 kWh
Nazdar. Mam v bledomodrom to iste. Zodpoveda to zhruba NED. Ja mam +- rovnake izolacie, okna, plochu, orientaciu a.p. + TC vzduch voda a vysiel mi 3 litrovy dom. Bez TC by Bol iba NED. Rekuperaciu nemam a nechce
m.
rocna potreba tepla na vykurovanie vysla trochu vysoka na NED, aj ked izolacie tomu enenasvedcuju.... myslim, ze projektant nepocital s tymi izolaciami, ake uvadzate...aj ked opomeniem, ze chyba riadene vetranie... tiez by som bol zvedavy, ako pocital temperovanu garaz..okrem toho nie je zrejme, ci ma garaz spolocnu stenu s obytnym priestotom, alebo je separatna...
@drasnican1 Ano, garaz ma spolocnu stenu s obytnym priestorom, ale bude zateplena aj zvnutra minimalne 10 cm + temperovana a zvonka tiez 10 cm. A dom bude pokracovat zateplenim 20 cm. Blizi sa to vlastne aspon k NED domu? Resp. aky rozsah tepelnych strat je u NED domov? Myslim od - do. Ja mam 4,88 kW.
preto som sa pytal, ako je to s garazou..urcite nikto neuvazoval v nej nizsiu teplotu.. ten vypocet od projektana je vzdy hruby a neda sa porovnavat s vypoctom zohladnujucim vsetky detaily... nevieme este klimaticku oblast, ci bola vôbec zohladnena ...atd atd...
Este otazka, neviem ako to projektanti pocitaju, ale zahrnuju do tych vypoctov nejakym sposobom solarne zisky ziskane oknami? Kedze mam dom natoceny na juhovychod a juhozapad, urcite mi slnko musi pomoct k mensim tepelnym stratam, ci nie? Otazka je, ci je to vo vypoctoch zohladnene...
@nonpayer otazka je, do akej miery je rozumne spoliehat sa na solarne zisky hlavne v obdobi, ked su najviac ziaduce a je ich nedostatok. Neviem ako v okoli TN, no u nas v okoli DT (kde byvam) a ZH (kde pracujem) ich bolo tuto zimu velmi poskromne. Tepelne zisku su preto faktor, na ktory sa nemozno spolahnut a nedisponuje ziadnou konstantou ako je to povedzme v pripade izolacii. Preto by som im neprikladal taku vahu, aka sa im neraz dostava, niekedy az neumrene vysoka.
Takze pravdepodobne len rekuperaciou by som sa do NED dostal, mam pravdu? Mozno este do strechy o 10 cm viac izolacie. Skusim sa pohrat s programom PHPP, do akej miery sa financne este oplati navysovat izolacie a na akych miestach...
@nonpayer uz to tu bolo spominane, ale tiez si myslim, ze projektant pocital s inymi izolaciami ako uvadzas. V nasom pripade to bolo podobne a preto sme tie vypocty brali ako nevyhnutnu sucast projektovej dokumentacie.
Na jar idem stavat podobny dom ako ty, trochu vacsi a s rekuperaciou a v projekte mam graf, kde je vyznacene ze bez rekuper. je dom iba energeticky usporny a s rekuperaciou je NED.
Ja som povodne rekuperaciu chcel, ale projektant povedal, ze je to viac menej zbytocnost a neoplati sa. vzhladom na obstaravacie naklady. Ale stale nad nou uvazujem, mne to ako zbytocnost nepride...
@nonpayer podla mna zalezi aj od velkosti okien, ake tam mas... a ak tam je vela terasových, velkoplosnych okien, tak ta strata moze byt vyssia. Pretoze jednoducho okno bude mat vzdy horsie izolacne vlastnosti ako ytong+20-30 cm izolacie. Rekuperacia ma vyznam z hladiska znizenia strat vetranim. Ak vsak nebude dobre urobena vzduchotesnost, aj toto hladisko odpada. Lenze ma aj inu vyhodu a tou je kvalita vzduchu v objekte, ktoru vela ludi podcenuje (aj ked uznavam, ze za tie peniaze je to troska drahy vzduch :-D ). Navysovanie izolacie je mozne, ak si to das preratat napr. v PHPP, pretoze by si mal vediet, kde presne vyskakuje najvacsia strata. Ak je to napr. tymi oknami, tak s tym uz nic neurobis, zvysok sa mi zda izolacne ok, cize nejake navysovanie zrejme nepomoze.
@nonpayer a este k tej temperovanej garazi... je to take dolezite? pretoze ak projektant zaratal aj toto, moze to skreslovat cely výsledok a tym padom vyskakuje taka strata. Mame tiez garaz sucastou domu, obytna plocha cca 100 m2 bungalov do L ale valbova strecha, skoro ziadne solarne zisky ( v zime), zateplenu garaz zvnutra aj zvonka tep. strata je 3,1 kw... a kurenie sme tam hned vyhodili, lebo to robilo velke cislo. Cela plocha garazovej brany je strasne velka izolacna diera (brana hormann LPU 40 ) Temperovanie na 10-15 stupnov v -12°C mraze je taka polozka, ktoru ani nahodou nespotrebujes v celej obytnej casti. Ak tam aj to kurenie potiahnes, tak ho radsej nezapinaj :-D
@jancusa2000 presne tak, potom pride bod, kedy energie usetri len technologia. Ta moze umoznit mat dom, ktory sice ide proti vsetkym pravidlam efektivnosti, ale odpoveda poziadavkam obyvatela a cez to vsetko spotrebuje malo energie. Ale samozrejme nieco to aj stoji.
my sme si dali nanovo prerátať tepelné straty, lebo zyvšujeme hrubky izolácii, vraj nám vyšlo Bčko lebo výpočet tepelných strát nezohladnuje tepelne zisky zo slnka, ale vraj energetický certifikát áno a tam by nám vyšlo Ačko, ale mne sa to podla tých výpočtov nezdá čo poviete? vyšlo nam to takto :
ročná potreba tepla : 37,40GJ / rok, čo je cca 10 389KW
užitková plocha domu je 163m2, z toho nevykurovaných je 36m2 ( garáž) a 17m2 bude temperovaných ( dielna, možno sa v skutočnosto zapne kurenie len ked sa tam bude niečo robiť) , čiže cca 110m2 bude vykurovaných.
Dom je z 30cm tehly, na to pojde 20cm bieleho polystyrenu, do podlahy pojde 16cm neofloru a v garáži 10cm bieleho polystyrenu, do stropu pojde 40cm izolácie s lambdou 0,35. Priečku medzi garážou a vykurovanou izbou chceme zatepliť 7cm bieleho polystyrenu. Základy chceme po obvode zatepliť 10cm perimetru do hlbky 30-40cm. Plánujeme rekuperáciu. Okná 3 sklo, Ug 0,5. Tento nový výpočet bol stavaný na všetky tieto parametre.
Celkové QHL vyšlo 5285W. Toto by malo byť energetický certifikát v kategorii A ? Mne sa to nezdá....
@sorca24 výpočet tepelných strát je technický postup na získanie informácie o potrebe tepla na vykurovanie, energetický certifikát je administratívna záležitosť, ktorá má pre praktický život minimálny význam. Prešlo mi cez ruky dosť certifikátov aby som to mohol povedať. Podľa certifikátu, keby ste postavili väčší dom, pri rovnakých izoláciách by Vám vyšlo lepšie zatriedenie.Vás nemusí zaujímať zaradenie domu ale skutočná spotreba, ktorú budete platiť každý rok. Izolácie máte proti norme nadmerné , Pozrite si výpočet kúrenia.
@jan45 EC ma pre zivot dost podstatny vyznam,rozhoduje o tom ci sa dom skolauduje, alebo nie :). Okrem toho sa u mna celkom priblizuje realite. Podmienkou je, ale ze sa to robi poctivo...
@sorca24 Tých 5285 W nesúvisí s energ. kategóriou. To je len tep. strata v mraze. Kvôli dimezovaniu výkonu zdroja tepla.
V EC ide o množstvo energie za vykur. obdobie (rok) v jednotke kWh a keď toto číslo vydelíme plochou domu, vyjde merná potreba tepla - a až podľa nej sa dom zatrieďuje.
Treba si pozrie Qh - ročná potreba tepla a kúsok za tým je tá merná potreba v kWh/(m2a).
@blacksr dakujem, my ešte nemáme energetický certifikát, lebo ešte len staviame a vo výpočte tepelných strát nie je uvedená merná potreba tepla v kWh(m2a) ,máme tam len potrebný príkon pre budovu 5285W a ročnu potrebu tepla na vykurovanie 37,4 GJ, to ked som prerátala tak je to 10389 kW. Ak to vydelím vykurovanou časťou domu 121m2, tak mi vyjde 85,86 kW na m2, čo je strašne vela, ked to vydelim celkovou užitkovou plochou domu 162,5m2( vrátane nevykurovanej garáže a špajze) tak mi vyjde 63,9 kW/m2, čo je tiež strašne vela, ved NED má max.50 kW/m2. Rátam to zle?