Dobry den..ideme stavat a riesime dilemu tepelne cerpadlo alebo plynovy kotol.
Ideme stavat poschodovy dom cca 250m2 tepelne straty este nemame vypocitane ale dom uz bude ultranizkoenergeticky..kurenie bude podlahove v kupelnach aj v garazi radiatory..taktiez keby sme riesili plyn tak by bol aj na zohrievanie vody (250l boiler)..
Ide o to ze plyn uz mame na pozemku a zaujima ma teda ze ci v takomto pripade sa oplati aj tak TC popripade ci ma uz aj niekto realne skusenosti(aj s vykurovanim 250m2)..dakujem
@kubas10 zadaj do google-" porovnanie zdrojov vykurovania z tzb info" a môžeš sa dočítať v mnohých odkazoch kedy pri akej spotrebe je ktorý zdroj najvýhodnejší finančne či z pohľadu komfortu, bez spotreby to nezistíš, lebo pre niekoho je najlacnejšie drevo a kotol , no pre iného je najvhodnejšia i čistá elektrina
@kubas10 pokial das do domu napriklad stropne chladenie, dokaze TC cely dom chladit, bez toho aby sa hybal vzduch a znizovala vlhkost vzduchu ako to robi klima.
@kubas10 majkoj ti to krasne a pravdivo napisal.
Ak chces chladit stropnym chladenim pretoze ti vadi studeny fukany vzduch z klimatizacie tak jednoznacne tepelne cerpadlo.
V zime kuri podlahou a v lete chladi stropom.
Do kazdej miestnosti kde sa bude chladit jeden termostat ktory bude snimat teplotu pre kurenie pre chladenie a vlhkost v priestore.
Takymto sposobom sa da dosiahnut neporovnatelnu tepelnu pohodu.
Len to neco stoji:))
...ja som nemal moznost sa pripojit na plyn(...aj ked v obci je,no nebudem sám tahať vetvu 120bm na vlastne naklady.Tak som dal IVT zem/voda).Akù ma naša novostavba spotrebu neviem,nakolko byvame aj s dcèrami v zahranicí.No ak je plyn na pozemku,určite by som tepelnè čerpadlo nedával,určite nie.Tá návratnosť bude potom riadne dlhà,ked je tam už dovedeby plyn!!!
@yuri66 pojem pasivny dom norma ani len nepozna :) , dobre si pozri vyhlasku 364/2012
(15)
Horná hranica energetickej triedy B pre globálny ukazovateľ určuje nízkoenergetickú úroveň výstavby. Horná hranica energetickej triedy A1 pre globálny ukazovateľ určuje ultranízkoenergetickú úroveň výstavby. Horná hranica energetickej triedy A0 pre globálny ukazovateľ určuje úroveň výstavby budov s takmer nulovou potrebou energie.
Podľa mňa v horizonte 10-15 rokov kurenia celkovo cenovo narovnako.
Si porovnajte len cenu konden.kotla (cca 1500e+2000 prípojka.) a TČ (cca8-12 tis.) pre väčšíu obyt.plochu.
Návratnosť TČ niekde pri hranici životnosti .
Mínus TČ :-hluk na záhrade .,drahšie nahr.diely,obsluznost pre menej zdatných 🙂
Mínus plyn:-rocne prehliadky,ale zas teplá uzit. voda do pár minút pri zabudovanom mensom zásobnícku.
Za mňa plyn/šikovný jednoduchy kotlík
😀
@radok a k čomu bude plyn pre stavbu s takmer nulovou spotrebou?, to budeš mať i od rôznych el. spotrebičov,lebo každý i kúri jeden viac napr. indukcia a iný menej čo len pár Watov s elektroniky
@gkrivanek TC za 6.5oo na 250 m²?Tak to super potom.
No teraz som videl viessmann TC na cca 200 m² za tuším 11 .ooo e.
A ten hukot dvoch vrtul jak včely úľ 😁
@radok ja mam ten 2 vrtulovy 10kw stary model a niako extra to nehuci.
Vykon sa nerata podla m2 ale podla TS
Na 200m2 novostavbu bez problemov 10kw TC. Ja mam na 50rocnom 200m2 dome 10kw .
Ahojte, strecháči. 🙂 Keďže túto dilemu pravidelne riešia viacerí z vás, napísali sme pre vás v našom Magazíne článok. Na výhody 👍 a nevýhody 👎 oboch zdrojov tepla sme sa preto opýtali odborníkov. 😉 https://bit.ly/tepelne-cerpadlo-alebo...